Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Redakcijā

Decembris janvārī

Laikraksts Latvietis Nr. 683, 2022. g. 3. janv.
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Sveicināti, lasītāji!

Jaunais gads ir atnācis! Rakstot datumus, jāatceras, ka tagad ir „22“, un vairs ne „21“. Interesantā kārtā, tieši pirms 105 gadiem nebija 2022-105=1917. gada janvāra sākums, bet vēl arvien 1916. gada decembra beigas.

Ja lielākā daļa Eiropas pārgāja no vecā stila kalendāra uz jaunā stila kalendāru (t.i., no Jūlija kalendāra uz Gregora kalendāru) jau 150 līdz 200 gadus agrāk, tad Krievijas impērijā tikai boļševiku apvērsums (vai iebrūkošā vācu armija) nesa maiņu uz jauno kalendāru.

Ar katru gadu starpība starp abiem kalendāriem pieauga, un 20. gadsimta sākumā tā bija, apmēram, 13 dienas. Šajos laikos Latvijas baznīcu grāmatas tiek liktas internetā, un ir daudz vieglāk meklēt informāciju par saviem senčiem. Tikai visu laiku jāpārbauda, kurš kalendārs tiek lietots. Tāpat arī Latvijas valsts izdotajos dokumentos 1918. un 1919. gadā jānoskaidro, kurš kalendārs ir lietots.

Gandrīz kļūdaini var likties fakts, ka 5. janvārī paies 105 gadi kopš sākās slavenās „Ziemassvētku kaujas“. Paskaidrojums vienkāršs – tajā laikā spēkā bija vecais kalendārs, pēc kura „Ziemassvētku kaujas“ sākās patiešām Ziemassvētkos – 1916. gada 23. decembrī.

Vēl agrāk tieši kalendāru dēļ Rīgā notika tā sauktie „Kalendāra nemieri“. Rīgas brīvpilsēta bija parakstījusi līgumu ar Polijas-Lietuvas kopvalsti, un Rīgas rāte piekāpās kalendāra jautājumā 1584. gada rudenī. Nemierīgs pūlis ielauzās Sv. Jēkaba baznīcā un piekāva priesterus, jo kalendāra maiņu uzskatīja par katoļu uzspiestu „nedarbu“. Nemieri izvērsās plašumā, un tika iesaistīts pat karaspēks.

Vēl arvien pasaulē tiek lietoti dažādi kalendāri, gan balstīti uz reliģiskiem principiem, gan uz citiem principiem. Viens no pazīstamākiem ir ķīniešu kalendārs, kurš dos mums iespēju drīz atkal svinēt Jauno gadu.

GN
2022. g. 3. janvārīAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com