Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


AL58KD 2021 – Mākslas izstāde 1

Ojāra Greste – uzruna izstādes atklāšanā

Laikraksts Latvietis Nr. 683, 2022. g. 3. janv.
Ojārs Greste -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
AL58KD2021

Ojārs Greste atklāj izstādi pie Imanta Tillera gleznas.

Imanta Tillera glezna. FOTO Ojārs Greste.

Imants Tillers.

Sigitas Sniegs darbs.

Sigita Sniegs.

Dāmas un kungi, prieks jūs redzēt šeit!

Sākšu ar citātu: „Māksla nav lieta, tas ir ceļš“ (Art is not a thing; it is a way) – Elbert Hubbard (1856-1915), ASV rakstnieks.

Māksliniekiem pašiem tas ir skaidrs – tas ir nebeidzams meklēšanas ceļš.

Domāju, ka to var attiecināt arī uz skatītājiem – skatīt mākslas darbu ne tikai kā objektu pašu par sevi, bet kā sākuma punktu pārdomām.

Divi mākslinieki – Sigita Sniegs ar saknēm Latvijā; Imants Tillers – atvase Austrālijā.

Abiem citi apstākļi, kas ietekmējuši viņu mākslas ceļus. Abi ir konceptuāli mākslinieki.

Sigitas Sniegs

Sigitas fotogrāfijas nav tikai bildes no fasonu kolekcijas, bet tās ir viens darbs, kurā iepīts stāsts par viņas vectēvu Robertu Sniegu. Sigita stāsta: „Galvenais motīvs ir manas dzimtas vīriešu amatnieciskās prasmes apzināšana un pārmantošana paaudzēs – tas ir pats svarīgākais par ko es runāju šajā darbā.“

Šim darbam Sigita nav ne fotogrāfe, ne modele, kas parādās fotogrāfijās. Sigita ir koncepcijas autore. Viņa ir izveidojusi drēbes, kuras tiek modelētas, izmantojot specifisku dizaina procesu kas ir saistīts ar viņas vectēvu.

Foto sesija notika viņas vectēva darbnīcā un objekti, kas parādās šajā darbnīcā, ir saistīti ar stāstu par vectēvu.

No fotogrāfijām vien var tikai daļēji saprast, kas saista šos vīriešu tērpus, ko modelē sieviete. Lai pilnīgāk saprastu šo stāstu par vectēvu, ir jāizlasa tekstu, kas ir daļa no vizuālā materiāla.

Sigita smeļ no pagātnes un ievij šos pagātnes stāstus un prasmēm citā formā. Par savu drēbju dizaina procesu Sigita stāsta video filmā, kuru skatīsimies*.

Imants Tillers

Imanta Tillera divi darbi ir pavisam par citu tēmu nekā Sigitas darbi, bet, ja iedziļinās abu mākslinieku darbos, tad var saredzēt līdzības viņu mākslas radīšanas procesos.

Tā pat kā Sigita, Imants Tillers smeļ no pagātnes – no māksliniekiem, no dzejniekiem un rakstniekiem. Viņa mākslas praksē Tillers neattēlo individuālus objektus, bet veido plašu pārskatu, kas ietilpst visu dzīves esamību: ko nozīmē vispār BŪT? Kas ir mūsu uzdevums?

Šie divi Imanta Tillera darbi ir no viņa personīgās kolekcijas.

Par pirmo – Headquarters es nekomentēšu, jo video filmā, ko skatīsimies, Imants pats paskaidro*.

Par otru darbu – Hymn to the night (Himna naktij). Kad ieraudzīju šīs gleznas attēlu man radās daudz jautājumu: Kas ir tā „himna naktij“? Kas ir tas rokrakstu teksts, kas redzams gleznā? Kas ir Novalis? Kas ir Ursula un Henning? Kas ir Palermo? Kāds sakars ir ar Kopenhāgenu?

Un kāds sakars gleznas nosaukumam ar pārklātiem tekstiem, kā piemēram Every word is a word of incantation (Katrs vārds ir burvestības vārds)?

Meklēdams atbildes es protams griezos pie Google un ierakstīju gleznas nosaukumu Hymn to the Night un vārdu Novalis. Atklājās, ka Novālis ir pseidonīms 18. gs. vācu dzejniekam un rakstniekam Georg Philipp Friedrich Freiherr von Hardenberg. Atradu Hymn to the Night tulkojumu angļu valodā un izlasīju to, meklēdams vai tajā pieminēti Palermo, Kopenhāgena un citi vardi. Nekā!

Vēlāk no Imanta Tillera uzzināju: Gleznojums ir kopēts no maza akvareļa skices, kuras autors ir vācu mākslinieks Blinky Palermo, kura īstais vārds bija Peter Schwarze, bet viņš gribēja slēpt savu vācu izcelsmi un pieņēma citu vārdu.

Rokraksts ir no Palermo rokas. Skice un ar roku rakstītais teksts bija pateicības dāvana Palermo draugiem Ursulai un Henning, pie kuriem viņš bija viesojies un kuri dzīvoja Kopenhāgenā. Nav skaidrs, kāpēc Palermo ir uzrakstījis Novalis dzejoļa virsrakstu.

Un pārklātie teksti: „Every word is a word of incantation, Whatever spirit is called, such a one appears” („Katrs vārds ir burvestības vārds, lai kā sauc garu, tāds parādās“ ) ir ņemti no citiem Novalis rakstītiem aforismiem.

Glezna tapa, kad Imants bija iepazinies ar Novalis aforismu kolekciju, un sastapa arī Palermo skici un šos elementus savienoja. Vai Palermo savā skicē ir iepinis kaut ko, kas saistās ar Novālis dzejoli Himna naktij – tas nav skaidrs.

Par to Imants arī pastāsta video filmā, ko tūlīt redzēsim.

Dāmas un kungi, aicinu jūs ieskatīties šajos rakstītos tekstos, fotogrāfijās un gleznās un saredzētos domu graudos, ko tur atrodat, ļaujieties ceļot pārdomās.

Paldies. Aicinu jūs uz Lielo zāli skatīties 12 minūšu video interviju ar māksliniekiem – Sigitu Sniegs un Imantu Tilleru*.

Ojārs Greste
Sidnejā, 2021. gada 26. decembrī

* https://youtu.be/LG4NZlh8F-EAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com