Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Publicēti „Historia.lv“ nodarbību materiāli

Par senajiem ceļiem un robežām

Laikraksts Latvietis Nr. 684, 2022. g. 6. janv.
Valters Grīviņš -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Historia.lv mācību ekspedīcijas dalībnieki pie Sprēstiņu krustakmens. Stalbes pagasts, Cēsu novads. 2021. g. 10. oktobris. FOTO Valters Grīviņš.

Historia.lv mācību ekspedīcijas dalībnieki Stalbes-Cēsu 19. gs. izbūvētā pasta ceļa trases vietā. Stalbes pagasts, Cēsu novads. 2021. g. 10. oktobris. FOTO Valters Grīviņš.

Publicēti Historia.lv nodarbību materiāli īstenotā novadpētnieku mācību cikla 2021. g. nodarbību materiāli: senajiem ceļiem un robežām veltīto priekšlasījumu un mācību ekspedīciju videoieraksti.

Nu jau par ikgadējām kļuvušo, kopš 2017. g. Latvijas vēstures materiālu brīvpieejas krātuves un novadpētniecības platformas Historia.lv rīkoto novadpētnieku un tūrisma organizatoru 2021. g. mācību tēma bija Senie ceļi un robežas.

2021. g. mācību mērķis – ar semināra, priekšlasījumu un lauka prakses metodēm veidot mērķauditorijas izpratni par senajiem ceļiem un robežām kā būtiskiem Latvijas kultūrvēsturiskās ainavas elementiem, to vietu un nozīmi kopējā dabas un vēstures mantojuma izpētē, saglabāšanā un popularizācijā, kā arī praktiskās izmantošanas iespējām tūrisma jomā.

Šogad Historia.lv novadpētnieku mācības notika valstī noteikto epidemioloģisko ierobežojumu noteiktajā ietvarā. Praktiski tas izpaudās semināra-konferences tiešsaistes norisē, ar dalībnieku – lektoru un klausītāju – attālinātu līdzdalību Zoom platformā. No vienas puses šāds formāts atņem klātienes norišu sniegtās iespējas uzturēt vecos un dibināt jaunus kontaktus ar domubiedriem un kolēģiem, iesaistīties dažādās neformālās diskusijās un vienkārši sajust attiecīgo pasākumu atmosfēru, bet no otras puses – tiešsaistes norise palielina līdzdalības iespējas. Šajā reizē mūsu seminārā-konferencē piedalījās rekordliels dalībnieku skaits – 2021. g. 23. septembrī priekšlasījumus par dažādām ar senajiem ceļiem un robežām saistītām tēmām tiešsaistē neklātienē noklausījās aptuveni 130 muzejnieki, vēsturnieki, arheologi, TIC darbinieki, brīvā laika novadpētnieki, skolotāji un citi interesenti no visas Latvijas. Cita Zoom formāta priekšrocība ir iespēja ērti veikt tiešsaistes priekšlasījumu ierakstu, nodrošinot kvalitatīvu lektoru izmantoto prezentāciju attēlošanu videofailā. Lai arī ļoti ceram un vēlamies atgriezties pie tradicionālā semināru un lasījumu klātienes formāta, nākotnē domājam turpināt izmantot un attīstīt arī tiešsaistes neklātienes pasākumu rīkošanu.

Par tradicionālu Historia.lv rīkoto novadpētnieku semināru sastāvdaļu ir kļuvušas arī mācību ekspedīcijas. Seminārā teorētiski apgūtās tēmas mēs nostiprinām praksē, dabā apmeklējot un mācoties ainavā atpazīt atbilstošos objektus un vietas, gūstot iemaņas to dokumentēšanā. Parasti pēc semināriem mēs rīkojam divas, trīs mācību ekspedīcijas, kas notiek dažādās vietās, iekļaujot gan attiecīgajai pieminekļu grupai raksturīgu, gan arī mazāk zināmu un savdabīgu objektu apskati.

Vienu ekspedīciju šogad mums izdevās sarīkot klātienē, kopā ar vairākiem semināra dalībniekiem 10.oktobrī apmeklējot virkni ar senajiem ceļiem un robežām saistītus objektus Valmieras un Cēsu novados, bet vēl divas mācību ekspedīcijas, katrā no tām iekļaujot 2 objektu iepazīšanu, sagatavojām video formātā. Īpaši vēlos atzīmēt Cēsu novada Skujenes un Nītaures pagastos notikušo „Ozolkalna robežakmens“ ekspedīciju, kurā devāmies kopā ar biedrības „Petroglifu centrs“ vadītāju, pieredzējušu un zinošu seno robežakmeņu un krustakmeņu pētnieku Andri Grīnbergu. Šīs videoekspedīcijas sāls ir Melānijas Vanagas 1974. gadā nejauši atklāta, bet vēlāk citu pētnieku atkārtoti neatrasta robežakmens meklēšana... un atrašana, kā arī A. Grīnberga sniegtā meistarklase kultūrvēsturiska zīmju akmens uzmērīšanā.

Semināra-konferences programma ŠEIT:
https://www.historia.lv/jaunumi/novadpetnieku-macibu-cikla-ietvaros-notiks-seminars-konference-senie-celi-un-robezas

Semināra-konferences priekšlasījumu video ŠEIT:
https://www.historia.lv/video/novadpetnieku-un-turisma-organizatoru-macibas-senie-celi-un-robezas-seminara-konferences

Mācību ekspedīciju video ŠEIT:
https://www.historia.lv/video/novadpetnieku-un-turisma-organizatoru-macibas-senie-celi-un-robezas-historialv-novadpetnieku

Sekojiet mūsu aktualitātēm un jaunumiem vietnē Historia.lv un facebook profilā facebook.com/Latvijasvesture

Seminārs un mācību ekspedīcijas tika organizētas un notika ar Vidzemes plānošanas reģiona, VKKF un Latvijas valsts mežu finansiālu atbalstu.

Valters Grīviņš,
Historia.lv redaktors un projekta vadītājs,
„Zinātnes un vēstures popularizēšanas biedrības „Apvārsnis“ vadītājsAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com