Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


„X stunda. Barikādēm 30“

LNB izdevusi 1991. gada barikādēm veltītu grāmatu

Laikraksts Latvietis Nr. 685, 2022. g. 12. janv.
Augusts Zilberts -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
LNB

Grāmata „Konference X stunda“. FOTO Publicitātes foto.

Īsi pirms 1991. gada janvāra barikāžu 31. gadadienas Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) izdevusi konferences X stunda. Barikādēm 30 grāmatu. Tajā apkopots bagātīgs satura izklāsts par barikāžu 30. gadadienai veltītajā konferencē (2021. gada 13. janvārī) pausto, atskatoties uz 1991. gada janvāra notikumiem un caurskatot iepriekš vēl plaši neapspriestas tematiskās līnijas – gatavošanos barikādēm un mediju kā ziņneša lomu. Jaunā publikācija ir latviešu un angļu valodās, un drīzumā būs pieejama LNB, Latvijas skolu un publiskajās bibliotēkās, kā arī 1991. gada barikāžu un Tautas frontes muzejos.

Izdevuma saturisko kodolu veido trīs paneļdiskusijas – X stunda (piedalās tā laika aktīvie barikāžu rīkotāji), Mūsu cilvēki (piedalās personas, kuras savas pašiniciatīvas vadītas, nesavtīgi atbalstīja barikāžu norisi) un Vēstījums no barikādēm (piedalās mediju kā ziņnešu pārstāvji). Grāmatas ievadā lasāmas LNB direktora Andra Vilka un valsts augstāko amatpersonu – Latvijas Valsts prezidenta Egila Levita, Saeimas priekšsēdētājas Ināras Mūrnieces, Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa un kultūras ministra Naura Puntuļa – uzrunas, kā arī Latvijas Tautas frontes priekšsēdētāja 1991. gadā Romualda Ražuka un vēsturnieka Edgara Engīzera tā laika politisko un vēsturisko situāciju skaidrojoši referāti.

Grāmatu papildina plašs vēsturisko fotomateriālu klāsts no 1991. gada barikāžu muzeja, Saeimas un privātiem foto krājumiem, savukārt barikāžu notikumu hronoloģijā palīdz orientēties detalizēta laika līnija – no 1990. gada 18. marta, kad Latvijas Tautas fronte guva uzvaru Latvijas Padomju Sociālistiskās Republikas Augstākās Padomes vēlēšanās, līdz pat 1991. gada 24. augustam, kad Krievijas prezidents Boriss Jeļcins parakstīja dekrētu par Lietuvas, Latvijas un Igaunijas valstiskās neatkarības atzīšanu.

Publikācija tapusi, pateicoties Kultūras ministrijas atbalstam. Grāmatas redaktors Augusts Zilberts, projekta vadītāja Anna Muhka, dizains un makets Tatjana Raičiņeca un Verners Timoško, izdevējs Latvijas Nacionālā bibliotēka.

Grāmatas atvēršana notiks barikāžu 31. gadadienas priekšvakarā, šī gada 12. janvārī plkst. 17.00, tiešraidē no LNB Ziedoņa zāles, kad būs iespējams sekot līdzi notikumam Saruna pie melnajām klavierēm. Tajā satiksies trīs paaudžu pārstāvji, no kuriem katrs barikāžu notikumus pieredzējis un pētījis citādi. Galarezultāts tam ir trīs jaundarbi – divas grāmatas un filma, – kas detalizēti caur vēstures faktiem un emocionāliem cilvēkstāstiem aktualizē 1991. gada janvāra notikumu būtisko nozīmi Latvijas valsts neatkarības atjaunošanā.

Pārraidi varēs skatīties sabiedrisko mediju portālā LSM.lv, LNB mājaslapā (https://www.lnb.lv/), kā arī LNB Facebook (https://www.facebook.com/lnb.lv) un 1991. gada barikāžu muzeja Facebook (https://www.facebook.com/Barikades1991) lapās.

Sarunā pie melnajām klavierēm piedalīsies: grāmatas Latvijas Tautas fronte barikādēs autors Romualds Ražuks, spēlfilmas Janvāris režisors Viesturs Kairišs, konferences X stunda. Barikādēm 30 grāmatas redaktors Augusts Zilberts. Sarunu vadīs Valsts prezidenta padomniece Sarmīte Ēlerte. Pie klavierēm Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesors Ventis Zilberts. Muzikālo noformējumu papildinās operdziedātājs Jurģis Marcinkevičs.

Konferences X stunda. Barikādēm 30 video un audio ieraksti arī šobrīd pieejami LNB YouTube* un SoundCloud** vietnēs.

Barikādes bija nozīmīgs tautas pašapziņas un gribas izpausmes brīdis, kad cilvēki bija apņēmības pilni nosargāt savu zemi un brīvību. Tā bija nevardarbīgās pretošanās izpausme, masveidīga gatavība aizsargāties bez ieročiem, kad, Latvijas Tautas frontes aicināti, cilvēki izveidoja barikādes apkārt stratēģiski svarīgiem objektiem Rīgā un citur Latvijā. Pateicoties plašajai sabiedrības iesaistei, Latvijas Komunistiskās partijas nomenklatūras un militārpersonu centieni pārņemt valstī varu izgāzās. 1991. gada janvāra barikādes ir būtiska Latvijas vēstures daļa, un tās uzskatāmas par izcilu starptautiskas nozīmes nevardarbīgas pretošanās piemēru, demonstrējot masveidīgu tautas gatavību aizsargāt savu valsti.

Augusts Zilberts,
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Sabiedrisko attiecību vadītājs

* https://www.youtube.com/watch?v=wTZ7YLlzyTA

** https://soundcloud.com/nacionala-biblioteka/sets/konference-x-stunda-barikadem-30Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com