Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Maskotas Kultūras dienas (4)

Trešā diena

Laikraksts Latvietis Nr. 687, 2022. g. 26. janv.
Jānis Kārkliņš -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
AL58KD2021

Ēriks Ešenvalds no ekrāna uzrunā koncerta apmeklētājus. FOTO Ojārs Greste.

Koncerts „Mūsu senču lūgšanas“. Soliste Anna Mačēna. FOTO Raitis Freimanis.

Anna Mačēna dzied solo Ellas Mačēnas kompozīcijā. FOTO Ojārs Greste.

No kreisās: „Novakarē“ komponiste Ella Mačēna ar savu vecmāti un dziesmas vārdu autori Ainu Andersoni, un māsu Annu, kura dziedāja solo, pie Imanta Tillera gleznas. FOTO Ojārs Greste.

No kreisās: Jaunās komponistes Ella Mačēna un Aija Dragūna pie Imanta Tillera gleznas. FOTO Ojārs Greste.

Virtuves saimnieces: Annette Pīrse (Pearce), (Vikija) Vicky Pogulis, Debra Filipsa (Phillips). FOTO Ojārs Greste.

Jaunieši kafejnīcā. FOTO Ojārs Greste.

Diskusija starp Klāru Brūveri (no labās) un producenti un režisori Daci Pūci. FOTO Ojārs Greste.

Ekrānuzņēmums: Viktors Brenners – „Viss mainās“ (Everything is changing).

Ekrānuzņēmums: Viktors Brenners – „Viss mainās“ (Everything is changing).

Ekrānuzņēmums: Lukas Elberts – „Kafejnīca“ (The Café).

Ekrānuzņēmums: Ojārs Greste – „Pandēmijas Tango“ (tango vienai personai).

Trešais turpinājums. Sākums LL684, LL685, LL686.

Otrdiena, 28. decembris, bija diena, ko visi bijām gaidījuši. Notika koncerts Mūsu senču lūgšanas, kas bija veltīts Ērika Ešenvalda mūzikai. Tā kā Covid-19 pandēmijas dēļ nevarēja notikt tradicionālais Kopkora koncerts, šis bija vienīgais koncerts, kurā klātienē varējām dzirdēt korus. Notika divi koncerti, un abi bija labi apmeklēti, kaut dabīgi, ne ar tik daudz publikas, kā pirms Covid laikiem. Koncerta atkārtojumu varēja arī noskatīties tiešraidē, un, ja vēlaties, vēl tagad to var noskatīties, nopērkot biļetes caur Kultūras dienu mājas lapu: www.alkd.org.au

Es biju nopircis biļeti uz otro koncertu, bet jau ierados Latviešu namā, kamēr pirmais koncerts vēl nebija beidzies, un dzirdēju cik skaisti skanēja. Nevarēju sagaidīt, kad pats varēšu tikt zālē un koncertu noklausīties. Kad pirmais koncerts beidzās un publika izplūda kafejnīcā un foajē telpā, bija sajūta kā citās Kultūras dienās. Publika pārrunāja koncertu, minot – cik bijis brīnišķīgs. Bija jauki dzirdēt un redzēt atkal tik daudz cilvēkus Latviešu namā! Sarunas bija ne tik vien latviski, bet arī angliski, jo divi kori, kas uzstājās bija austrāļu kori. Tas gan nenozīmēja, ka neviens latvietis nedziedāja, jo piedalījās arī daži latviešu koristi.

Īsi pirms pieciem atvēra zāles durvis, un gāju zālē, lai klausītos koncertu, par ko biju tik daudz dzirdējis. Koncertā klātienē piedalījās divi izcili Sidnejas kori – River City Voices ar diriģenti un muzikālo vadītāju Sāru Penika-Smitu (Dr. Sarah Penicka-Smith) un vienu no Sidnejas Filharmoniskiem koriem – VOX ar muzikālo vadītāju Elizabeti Skotu (Elizabeth Scott), kā arī maza grupiņa latviešu koristi, kuri programmā tika apzīmēti kā Austrālijas latviešu Kultūras dienu koris.

Neklātienē no Latvijas piedalījās sieviešu koris Balta ar diriģenti Māru Marnauzu un mums visiem pazīstamais Gaudeamus ar diriģentu un māksliniecisko vadītāju Ivaru Cinkusu. Koncertā piedalījās arī vairāki solisti, ieskaitot latviešus Klāru Brūveri, Laimu Kārkliņu, Annu Mačēnu, Ēriku Stepaņuku un Selgu Tuktēnu. Kad koris uznāca uz podestiem, bija pirmais pārsteigums – gandrīz visi koristi valkāja maskas un arī dziedāja ar tām uz sejām. Arī ar maskām vārdus varēja skaidri saprast un nemaz nemanīja, ka dzied ar maskām.

Tad sekoja otrs vēl lielāks pārsteigums. Koncerta sākumā uz ekrāna parādījās Ēriks Ešenvalds, apsveicot Kultūras dienu vadību, korus un publiku un pateicoties, ka tiek dziedātas viņa dziesmas. Ar parādīšanos sākumā gan nepietika; Ēriks Ešenvalds arī pieteica visas koncerta dziesmas. Koncertā tika dziedātas septiņas Ē. Ešenvalda dziesmas Ainava ar ganiem, O Salutaris Hostia, Stars, Amazing Grace, Brīvība, Krustiem Zvaigznes Debesīs un Dvēseles dziesma.

Mums bija arī tas gods dzirdēt divu Austrālijā dzimušo latviešu komponistu – Ellas Mačēnas un Aijas Dragūnas darbu pirmatskaņojumus. Aijas kompozīciju Puķes un Zvaigznes, ko izpildīja koris VOX un diriģēja Elizabete Skota un Ellas kompozīciju Novakare, ko diriģēja pati komponiste un programmā tika minēts – izpilda Sarah's Saskrāpētais koris. Pieņemu, ka ja to pārtulko angļu valodā iznāk Sarah's Scratch choir. Apsveicu Aiju un Ellu ar brīnišķīgiem jaundarbiem! Mēs, Austrālijas latvieši, un sevišķi Sidnejas latvieši var būt lepni par divām tik talantīgām komponistēm. Novēlu abām māksliniecēm vislabākās sekmes nākotnē.

Koncertu noslēdzot, Kultūras dienu rīcības komitejas priekšsēde Ilona Brūvere pasniedza Ellai Mačēna Andra Ritmaņa radošās nākotnes piemiņas fonda balvu. Balvu izveidoja PBLA un PBLA Kultūras fonds kopā ar nelaiķa Andra Ritmaņa ģimeni, un tā tiek pasniegta ik gadu vai divus gadus, lai atbalstītu mūzikas un dzejas jaunradi. Pateicos Kultūras dienu rīcības komitejai, komponistiem Ērikam Ešenvaldam, Ellai Mačēnai un Aijai Dragūnai, visiem koriem un solistiem – gan tiem, kuri piedalījās klātienē, gan tos, kurus redzējām ierakstos, un visiem, kas pielika roku, lai koncerts izdotos un būtu tik burvīgs un pacilājošs. Atlika tikai iet uz kafejnīcu, lai baudītu latviešu tradicionālās desas ar kāpostiem un pārrunātu jauko koncertu.

Pēc vakariņām devāmies atpakaļ Lielajā zālē uz īsfilmu seansiem. Vakars sākās ar diskusiju starp Klāru Brūveri un producenti un režisori Daci Pūci. Klāra un Dace pārrunāja Latvijas filmu pasauli, kā arī mazliet diskutēja par šī gada Kultūras dienu īsfilmu sacensību. Vēlāk vakara sarīkojumā arī piedalījās filmu režisors Varis Brasla, pastāstot par saviem iespaidiem esot vienam no šī gada īsfilmu konkursa izvērtētājiem.

Šogad Kultūras dienu īsfilmu konkursā bija iesniegtas deviņas īsfilmas, 3 – jauniešu kategorijā un 6 – atvērtā kategorijā. Bija patīkami redzēt, ka konkurenti nebija tikai no Austrālijas, bet arī no Eiropas un ASV. No Austrālijas bija iesniegtas 5 filmas; 2 – jauniešu kategorijā un 3 – atvērtā, no ASV – 2, viena katrā kategorijā un no Īrijas un Vācijas pa vienai, abas atvērtajā kategorijā.

Īsfilmu konkursa rīkotājs Ojārs Greste atklāja seansu, atgādinot, ka filmu temats šogad bija Latvietis pandēmijā. Tālāk Ojārs Greste paskaidroja konkursa noteikumus un pastāstīja par žūrijas komisiju, kura sastāvēja no 23 personām. No pazīstamākajiem žūrijas komisijā darbojās Latvijas režisors Varis Brasla un filmu producente un režisore Dace Pūce. Daces Pūces darbu Braucam uz Kei Dīz redzējām AL58. Kultūras dienu atklāšanas sarīkojumā un filmu Bedre, kur Pūce bija režisore, arī redzējām šajās Kultūras dienās. O. Greste paskaidroja, ka bez D. Pūces un V. Brasla žūrijā bija vēl 5 profesionāļi, kuri nodarbojas filmas laukā, būdami režisori, filmētāji vai montētāji un 16 filmu entuziasti gan no Austrālijas, gan Latvijas. Sekoja visu 9 filmu izrādīšana, kā arī piedevām dabūjām redzēt divas filmiņas, kuras bija sagatavojis Ojārs Greste, bet nebija konkursā.

Jauniešu kategorijā tika iesniegtas Lars Sveiļa filma Vēstule ozolam, kas bija nopietna filma, kura izsaka cerību par nākotni no divu paaudžu viedokļa. Ziemeļkalifornijas Latviešu skolas filma Pandēmijas svētdiena, bija pilnīgs pretstats – komēdija par latviešu skolu pandēmijas laikā, kura notiek, neklātienē lietojot mūsdienu tehnoloģiju. Trešo filmu jauniešu kategorijā Sudraba strīpas bija sagatavojuši Tālis un Zemene Grestes. Filmā tika parādīts, ko jaunieši pandēmijas laikā iemācījās novērtēt. Jauniešu kategorijā pirmo vietu ar $350 godalgu saņēma Lars Sveilis, otro ar $200 godalgu – Ziemeļkalifornijas Latviešu skola un trešo ar $100 godalgu Tālis un Zemene Grestes.

Atvērtā kategorijā tika iesniegtas filmiņas no Sanfrancisko Jaunā teātra Mūsu dēļ, kur tika parādīts, kas notiek pandēmijā, kā arī jautāts, vai šis teātris ar lugas izvēli kaut kā bija daļēji vainīgs pie pandēmijas. Sekoja Marikas McCue filmiņa Latvietis pandēmijā, kur tiek pastāstīts par McCue ģimeni un kā viņi pavadīja pandēmiju mājsēdē. Tad redzējām Minsteres latviešu teātra Ezīši filmiņu Latvietis pandēmijā, kur parādīta pandēmijas gaita Vācijā un īpaši, kas un kā lietas notika latviešu sabiedrībā. Atgriežoties Austrālijā, melburnietis Lūkas Elberts bija sagatavojis filmu Kafejnīca, kur tika parādīts, kā darbība atsākās Latviešu nama kafejnīcā, kad ierobežojumi tika atvieglināti. Nākošā filmā – Viss mainās Roberts Brenners apskatīja, ko bija piedzīvojis un jutis pēdējo divu gadu laikā. Šī filma bija mozaīka, kas lika mums par daudz ko domāt, un bija pilnīgs pretstats Elberta komēdijai. Kā beidzamo filmu konkursā atgriezāmies ārzemēs ar Sandras Bondarevskas filmu Latviešu koris Īrijā LA'IR. Filmā tika parādīts, kā latviešu kultūra atsākās, kad bija atļauts, vai nu tas bija neklātienē, vai klātienē ar sociālām attālumiem vispirms laukā un vēlāk telpās.

Kad nāca pie apbalvošanas, Ojārs Greste paskaidroja, ka žūrijas komisija novērtējusi visas filmiņas par augstvērtīgām un esot bijis ļoti grūti izšķirties. Šī iemesla dēļ komisija nolēmusi visiem konkurentiem dot balvas. Pirmo vietu ar $750 godalgu ieguva Roberts Brenners, otro vietu ar $400 godalgu Lūkas Elberts, trešo vietu ar $200 godalgu dalīja Sanfrancisko Jaunais teātris un Marika McCue. Žūrijas komisija nolēma pasniegt divas $100 uzslavas godalgas – vienu Minsteres latviešu teātrim Ezīši un otru Sandrai Bonarevskai.

Noslēdzot vakaru, Ojārs Greste apsveica visus, kuri bija iesnieguši filmiņas un novēlēja, ka īsfilmu konkurss turpinās kā Kultūras dienu sastāvdaļa vēl ilgus gadus. Pievienojos Ojāra Grestes teiktam, ka šāda veida konkurss ir tiešām vērtīgs, un ceru, ka arī nākošās Kultūras dienās tas notiks. Tāpat apsveicu visus filmu sagatavotājus un dalībniekus. Filmas bija ļoti dažādas un dabūjam gan izsmieties, gan dziļāk par daudz lietām padomāt.

Nākošā rakstā pastāstīšu par sarīkojumiem, kas notika ceturtajā KD dienā, ieskaitot Dzejas vakaru, Dzintras Erlihas referātu veltītu latviešu komponistēm un pēdējo tikšanos Tilts un estakādes sērijā.

Jānis Kārkliņš
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com