Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Maskotās Kultūras dienas (7)

Sestā diena

Laikraksts Latvietis Nr. 693, 2022. g. 16. martā
Jānis Kārkliņš -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
AL58KD2021

Noslēguma koncertā Melburnas vīru koris „Veseris“ dzied Mārtiņa Brauna „Dusmu dziesmu“. Kadrs no Noslēguma koncerta video.

Latvijas koris „Ogle“ dzied Aijas Dragūnas kompozīciju „Tumša nakte“. Kadrs no Noslēguma koncerta video.

Melburnieši Maija Dārziņa un Kaspars Švolmanis. Kadrs no Noslēguma koncerta video.

Latvijas universitātes koris „Balta“ dzied Ērika Ešenvalda kompozīciju „O salutaris hostia“; diriģente Māra Marnauza. Kadrs no Noslēguma koncerta video.

Rīgas Tehniskās Universitātes vīru koris „Gaudeamus“ dzied „Brīvība“; diriģents Ivars Cinkuss. Kadrs no Noslēguma koncerta video.

Aija Dragūna un Edijs Eimanis dzied. Fonā redzama Imanta Tillera glezna. Kadrs no Noslēguma koncerta video.

Austrālijas Latviešu 59. Kultūras dienu rīcības komitejas priekšsēži Pēteris un Susan Dārziņi. Kadrs no Noslēguma koncerta video.

Jāzepa Vītola „Gaismas pils“ dzied Jauniešu koris BALSIS Rīgā; Melburnas latviešu jauktais koris „Daina“, Melburnas latviešu vīru koris „Veseris“; Adelaides Daugavas Vanagu vīru koris, Adelaides latviešu jauktais koris „Dziesmu Laiva“; Sidnejas latviešu jauktais koris, „Inner West Voices“ Sidnejā; diriģents Ints Teterovskis. Kadrs no Noslēguma koncerta video.

Skaņu un video tehnika klātienes un tiešraides sarīkojumiem. Kadrs no Noslēguma koncerta video.

Austrālijas Latviešu 58. Kultūras dienu rīcības komitejas priekšsēdes Ilona Brūvere (no kreisās) un Klāra Brūvere. Kadrs no Noslēguma koncerta video.

Noslēgums. Sākums LL684, LL685, LL686, LL687, LL689, LL692.

Pienāca pēdējā diena šīm īpatnējām, nekad agrāk nepieredzētajām Kultūras dienām – 31. decembris, Vecgada vakars un laiks uz diviem gadiem atvadīties no kopīgiem Austrālijas latviešu kultūras svētkiem. Tomēr to nevarējām darīt klātienē. Sidnejas Latviešu nams bija tukšs un kluss. Vienīgā kustība bija pēcpusdienā, kad daži dalībnieki ieradās, lai ierakstītu daļu no Noslēguma koncerta. Kas būtu domājis, ka nevarēsim, kā parasts, klātienē tikties Jaungada ballē un kārtīgi atvadīties no ilggadīgiem, kā arī jauniegūtiem draugiem. Tā bija tikai vēl viena lieta, kas šīs Kultūras dienas padarīja tik neparastas.

Rīcības komiteja bija paredzējusi rīkot Jaungada balli par zaļumballes tēmu klātienē. Balli jau nevar rīkot virtuāli. Šīs Kultūras dienas tomēr beidzās gluži kā bija sākušās – ar atceltu sarīkojumu. AL58. Kultūras dienu pirmais pasākums, dievkalpojums, Covid-19 uzliesmojuma dēļ tika atcelts, un drošības dēļ rīcības komiteja arī nolēma pēdējo sarīkojumu – Jaungada balli atcelt, lai no balles neizceltos vēl vairāk uzliesmojumi tieši latviešu starpā. Tā mēs Jauno gadu sagaidījām kur nu kurais. Lielākā daļa bija sarunājusi tikties ar radiem vai draugiem privātās mājās, lai sagaidītu Jauno gadu. Daži pat bija iegādājušies tiesības Noslēguma koncertu noskatīties mājās pirms sāka savas svinības.

Bija paredzēts, ka Noslēguma koncerta ieraksts tiks laists klajā Vecgada vakarā plkst. 19.00. Uz to arī visi gaidīja. Diemžēl, liekas šajās Kultūras dienās reti kam nolemts iet pēc plāna un grafika. Tehnisku iemeslu dēļ Noslēguma koncerta ierakstu redzējām tikai 2. janvāri.

AL58. Kultūras dienu Noslēguma koncertā galvenokārt uzstājās mūsu jaunākā paaudze. Sidnejas Latviešu namā ierakstus bija sagatavojuši Aija Dragūna un Edijs Eimanis. Abi mākslinieki Kultūras dienu laikā atradās Sidnejā, un bija paredzēts, ka, ja sarīkojums būtu noticis klātienē, viņi savus sniegumus arī būtu snieguši klātienē. Ar ierakstu piedalījās Melburnas jaunieši Maija Dārziņa un Kaspars Švolmanis. Visi jaunieši, kuri piedalījās Noslēguma koncertā, ir ļoti talantīgi, bet tā ir tikai daļa no talantīgajiem jauniešiem mūsu Austrālijas latviešu starpā. Jaunieši pierāda, ka latviešiem Austrālijā vēl būs ilga nākotne. Noslēguma koncerta rīkotāji gribēja arī parādīt, ka ne vien Austrālijā, bet arī citur pasaulē ir talantīgi jaunieši. Tādēļ mūs iepriecināja arī jauniešu koris BALSIS no Latvijas. Koris BALSIS ir jau agrāk viesojies Austrālijā un arī šogad piedalījās AL58. Kultūras dienās ar skanošo foto izstādi Klusuma Aug(ļ)i. Paldies korim un diriģentam un mākslinieciskajam vadītājam Intam Teterovskim par Noslēguma koncerta kuplināšanu. Cerams, ka Intu un BALSIS drīzumā atkal varēsim dzirdēt klātienē Austrālijā. Starp muzikālajiem priekšnesumiem Kultūras dienu rīcības komitejas priekšsēdes Ilona Brūvere un Klāra Brūvere atskatījās uz aizvadītās nedēļas sarīkojumiem. Bija jauki atcerēties, ko bijām redzējuši un piedzīvojuši starp Ziemassvētkiem un Jaungadu Sidnejā. Tradicionālā Kultūras dienu karoga nodošana diemžēl bija vēl viena lieta, kas šajās Kultūras dienās nevarēja notikt, jo AL58. Kultūras dienu vadība atradās Sidnejā, bet AL59. Kultūras dienu vadība – Melburnā.

Austrālijas Latviešu 59. Kultūras dienu rīcības komitejas priekšsēži Pēteris un Susan Dārziņi ieraksta veidā pateicās AL58. Kultūras dienu vadībai par paveikto darbu grūtos apstākļos. Pēteris un Susan arī aicināja visus braukt uz Melburnu 2023. gada beigās, lai piedalītos nākošajās Austrālijas Latviešu Kultūras dienās. Nākošo rīcības komitejas priekšsēžu uzruna bija ļoti jauks pārsteigums, vismaz man. Kaut Susan Dārziņa ir no austrāļu izcelsmes, viņa savu runu un veltījumu sniedza latviski. Būtu bijis tik viegli to sniegt angliski. Varbūt pat mēs bijām sagaidījuši, ka Susan runās angliski. Sirsnīgs paldies, Susan, par patīkamo pārsteigumu!

Ar to arī bija beigušās Austrālijas Latviešu 58. Kultūras dienas. Kad beidzās Noslēguma koncerta ieraksts, saskrēja asaras acīs. Nezinu kāpēc. Pusnaktī, Jaungada rītā, kad tradicionāli beidzās Kultūras dienas, tas nenotiek. Varbūt bija sajūta, ka sasniegts kaut kas neparasts un, pat ņemot vērā visus šķēršļus, mēs varējām svinēt mūsu ierastās Kultūras dienas kaut tikai daļēji klātienē.

Sirsnīgs paldies Austrālijas Latviešu 58. Kultūras dienu rīcības komitejas priekšsēdēm Ilonai Brūverei un Klāra Brūverei un visai Kultūras dienu rīcības komitejai. Būtu bijis tik viegli vienkārši teikt: „Kultūras dienas nenotiks.“ Rīcības komiteja tomēr nepadevās un Kultūras dienas rīkoja, kaut daudz mazākā veidā, ar mazāku skaitu dalībnieku un daudz mazāk apmeklētājiem, īpaši – klātienē. Sirsnīga pateicība visiem pārējiem darba rūķīšiem. Paldies māksliniekiem, paldies tiem, kuriem reti pasakāmies, tiem, kuri pārdeva biļetes, ielaida mūs zālē, pārbaudīja, ka bijām pierakstījušies, ierodoties Latviešu namā un ka esam dubultpotēti pret Covid-19, sarīkojumu tehniskam personālam un tiem, kuri strādāja kafejnīcā un pie bāra, rūpējoties, ka esam paēduši un padzēruši. Bez visiem šiem darbiniekiem nevienas Kultūras dienas nevarētu notikt. Paldies!

Uz redzēšanos 2023. gada decembra beigās Austrālijas latviešu 59. Kultūras dienās Melburnā kuras cerams varēsim svinēt klātienē bez jebkādiem ierobežojumiem!

Jānis Kārkliņš
Laikrakstam „Latvietis“

Visus kadrus no video izņēma un sagatavoja Ojārs Greste.Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com