Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Eiropas kultūras galvaspilsēta „Tartu 2024“

Prezentējusi pamatprogrammas pirmo daļu

Laikraksts Latvietis Nr. 693, 2022. g. 16. martā
Krēta Filipova (Krõõt Filippov) -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

„Tartu 2024“ prezentē Eiropas kultūras galvaspilsētas pamatprogrammas pirmo daļu. FOTO Mana Kāsika (Mana Kaasik).

„Tartu 2024“ prezentē Eiropas kultūras galvaspilsētas pamatprogrammas pirmo daļu. FOTO Mana Kāsika (Mana Kaasik).

„Tartu 2024“ prezentē Eiropas kultūras galvaspilsētas pamatprogrammas pirmo daļu. FOTO Mana Kāsika (Mana Kaasik).

Tartu 2024 prezentējusi Eiropas kultūras galvaspilsētas pamatprogrammas pirmo daļu ar noskaņām bagātu Ledus reivu.

Šodien Tartu pilsētā atzīmēja savas programmas dzimšanu ar Ledus reivu. Tartu iedzīvotāji un pasākuma vadītāji pulcējās Rātslaukuma slidotavā, kur no bijušās zobārstniecības klīnikas logiem traku koncertu sniedza drosmīgais un neprognozējamais ansamblis REDEL, skanēja arī grupas Oopus jaunā skaņdarba Pasaules radīšana pirmatskaņojums, savukārt reiva mūziku atskaņoja DJ Kerstens Kerge (Kersten Kõrge).

Kultūras galvaspilsētai šis ir svarīgs simbolisks pavērsiena punkts, jo publikai tagad ir iespēja iepazīties ar programmu. „Tartu kopā ar Dienvidigauniju ir 2024. gada Eiropas kultūras galvaspilsēta. Mēs aicinām visus kā no Igaunijas, tā ārvalstīm pieredzēt šeit notiekošo,“ apstiprina Tartu 2024 radošā direktore Kati Ilvesa (Kati Ilves). „Ledus reivs iepazīstināja ar pirmajiem oficiālās programmas pasākumiem, kas turpmākajos gados ļaus pieredzēt īpašus piedzīvojumus un mainīs pasauli ar mākslas starpniecību.“ Līdz titula gada atklāšanai ir palikuši divi gadi. Kā norāda radošā direktore, šogad un nākamgad oficiālā programma tiks papildināta ar vēl daudziem pasākumiem.

Fonda Tartu 2024 padomes priekšsēdētājs un Tartu mērs Urmass Klāss (Urmas Klaas) uzskata, ka kultūras galvaspilsētas tituls sniegs Tartu un visai Dienvidigaunijai ļoti labu iespēju kļūt redzamākām ne tikai Igaunijā, bet arī visā Eiropā. „Man ir liels prieks, ka ir izdevusies tik spēcīga programma, kas raugās uz mūs sagaidošām globālajām problēmām no ļoti dažādiem skatu punktiem. Šajos projektos tiek runāts par arvien pieaugošo klimata krīzi, par spriedzi sabiedrībā, par kopienu saglabāšanos – tas viss šobrīd ir ārkārtīgi aktuāli,“ piebilda Klāss.

Tartu Rātslaukumā interesentiem ir atvērta kultūras galvaspilsētas programmai veltīta pop-up izstāde, kurā var iepazīties ar pasākumiem, ko drīzumā varēs piedzīvot Tartu un Dienvidigaunijā.

Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas prezentēšanā tika izmantota atjaunotā Tartu 2024 vizuālā identitāte, kas tapusi sadarbībā ar Tartu radošo aģentūru NOPE Creative.

Eiropas kultūras galvaspilsētas Tartu 2024 pamatprogrammas pirmo daļu veido 25 projekti:

Skūpstošā Tartu ir cilvēcisku rūpju un cieņas iniciatīva, kuru veido izglītojošā programma, liels koncertuzvedums un vēl nebijis kopīgs skūpsts. Par lietām tiek runāts vienkārši un godīgi, un pasākumos tiek sniegta lieliska izklaide. Projekta vadītāju vēstījums ir: „Jo kas gan ir dzīve bez skūpstiem? Tikai drūma notiekošā virkne.“ Organizatori: Tartu Studentu nams, Kulno Kungla, Mēlika Hirmo (Meelika Hirmo), Kadri Asmera (Kadri Asmer) un Tartu Universitātes Zinātņu skola.

Tartu Pasaules universitāte ir kopienu un akadēmiju sērija. Šeit cita citu iedvesmo un uzlabo pasauli Dienvidigaunijas aktīvās kopienas, kā arī pasaules vadošie zinātnieki un kultūras darbinieki. Dalībnieki kopā ar citiem gaišajiem prātiem meklē risinājumus globālām problēmām lokāli un otrādi. Organizatori: Trīnu Lāna (Triinu Laan) un Tartu Universitātes Ētikas centrs.

Domkalna atkalatklāšana – Tartu pilsētas centrālais punkts Domkalns atdzīvosies ar gaismas, kultūras un zinātnes līdzdalību. Tartu iedzīvotāji un viesi varēs pastaigāties Doma baznīcas drupās, kuras greznos pārsteidzošs gaismu risinājums, un piedzīvot pārsteidzošas instalācijas, kas iepazīstinās ar Tartu Universitātes kultūras mantojumu. Domkalns ir atklāšanas vērts! Organizatori: Marianna Raisma (Mariann Raisma), Karolīna Kalda (Karoliina Kalda), Killi Lupkina (Külli Lupkin) un Tartu Universitātes muzejs.

Hibrīda viedokļu festivāls Tartu un Eiropā. 2024. gadā Tartu būs vienlaicīgi arī digitālā pasaules pilsēta un zaļā mazpilsēta. Cilvēki, kuriem rūp nākotne, uz divām dienām tiks aicināti uz Tartu [aiz]spriedumu festivālu un Hybrid European Democracy festivālu. Diskusijās tiks radīti interesanti domu pavedieni, kas aizvedīs uz dažādām Eiropas vietām, sākot ar Dienvidigaunijas pirtīm un beidzot ar Rietumeiropas universitāšu pilsētiņām. Organizatori: DD fonds, MTÜ Arvamusfestival un Studentu Apvienības fonds (Üliõpilaskonna Sihtasutus).

Kūrētā bioloģiskā daudzveidība ienesīs un radīs Tartu pilsētas centra parkos un apstādījumos dzīvību – vairāk cilvēku, krāšņāku veģetāciju, interesantas aktivitātes, rotaļāšanās un sporta iespējas, ainavu mākslu. Tādā veidā Tartu kļūs par vēl patīkamāku vietu kā augiem, kukaiņiem un mazajiem dzīvniekiem, tā arī cilvēkiem. Organizatori: Merle Karro-Kalberga (Merle Karro-Kalberg), Karina Bahmane (Karin Bachmann), Anna-Līsa Unta (Anna-Liisa Unt).

Izdzīvošanas mākslu dokumentālo filmu programma izveidos dokumentālo filmu kolekciju. Darbi, kas atklās Dienvidigaunijas daudzveidību, taps, sadarbojoties Igaunijas un pasaules režisoriem. Īsfilmas tiks apvienotas Izdzīvošanas mākslu filmu kasetē, kuru varēs noskatīties kinoteātros visā Igaunijā, televīzijas kanālos, kā arī tā tiks izrādīta mazos ciematos. Tie, kuri dod priekšroku vakarkleitai un uzvalkam, varēs noskatīties šīs par Dienvidigaunijas burvību stāstošās filmas kādā slavenā Eiropas filmu festivālā. Organizatori: Līsa Nurmela (Liisa Nurmela), Anna-Līsa Ingvera (Anna-Liisa Ingver), Kārels Kūrmā (Kaarel Kuurmaa).

Pasaules autobusa līnija ar maršruta uzvedumiem atklās Dienvidigauniju dažādu valodu un kultūras grupu skatījumā. Dienvidigaunijā tēli, stāsti un prasmes vienmēr ir bijuši godā! Organizatori: Nastja Perčjonoka (Nastja Pertšjonok) un International House Tartu.

Stencibility dodas uz Eiropu iepazīstinās kā vietējo, tā starptautisko publiku ar Tartu ielu mākslas īpatnībām un ielu māksliniekiem. Periodā no 2022. līdz 2023. gadam tiks apmeklētas dažādas Eiropas pilsētas un festivāli. 2024. gadā Tartu notiks vērienīgs Stencibility festivāls. Organizatori: Kadri Linde (Kadri Lind), Sirje Joala.

Daba rada ir festivāls, kas publikai liks pamanīt mums apkārt esošo bioloģisko daudzveidību. Festivāla aktivitātes ļaus iedziļināties dabas un kultūras kopsakarībās pilsēttelpas kontekstā, un publikai tiks izrādīta dabas iedvesmota daiļrade. Organizatori: Marguss Kasterpalu (Margus Kasterpalu), Veljo Runnels (Veljo Runnel), Rēta Megi (Reet Mägi).

Meža gari mašīnā būs gan tiešsaistes antoloģija, kas ietvers dabas nostāstus no Igaunijas Folkloras arhīva kolekcijas, gan arī starptautiska digitālās mākslas izstāde, kas atklās seno nostāstu nozīmi. Organizatori: Taive Serga (Taive Särg), Henri Hits (Henri Hütt), Ave Goršiča (Ave Goršič).

Mežonīgie biti ir tehnoloģiskās mākslas brīvdabas izstāde, kas skatītājam liks aizdomāties par saikni starp dabu un tehnoloģiju. Divas mazākas brīvdabas izstādes notiks 2022. gadā Eiropas kultūras galvaspilsētā Kauņā un 2023. gadā Latvijā. Projekts kulminēs ar galveno izstādi, kas notiks netālu no Otepē, tehnoloģiju un mākslas sētā Maajaam. Organizatori: Timo Tots (Timo Toots), Mari-Līsa Rebane (Mari-Liis Rebane), Kadri Linde (Kadri Lind), Marie Klīmane (Marie Kliiman), Tāvi Suisalu (Taavi Suisalu).

Augot ar savu pārtiku ir videi draudzīgas pārtikas audzēšanas iniciatīva, kurā piedalīsies izglītības iestādes un ģimenes no visas Dienvidigaunijas. Programmas ietvaros bērni tiks mācīti novērtēt pārtiku, sākot ar sēklām un beidzot ar kompostēšanu. Vēstījums par pašaudzētu tīru pārtiku sasniegs visu Eiropu! Organizatori: Elena Pētsmane (Elen Peetsmann), Karina Pai (Karin Pai), Ēva Kirsipū-Vadi (Eeva Kirsipuu-Vadi).

Modes festivāla ReVogue mērķis ir virzīt cilvēkus uz pārdomātāku modes patēriņu un likt tiem atteikties no ātrās modes ķēdēm un nelietderīgu modes preču iegādes. Notiks modes pasākumi, tostarp modes gadatirgus un trīs modes skates – MoodPerformanceTants (Mode, performance, deja), OmaMood (Sava mode) un Antoniuse Moeetendus (Antonija modes skate). Esi moderns, nepērc jaunu! Organizatori: Maikena Austina (Maiken Austin) un Estonian Fashion Festival.

Emajegi upes un lielo ezeru jaunatklāšana ir starptautisks kuģu festivāls, kas kā igauņiem, tā viesiem no Eiropas sniegs iespēju iepazīt aizraujošo un mazpazīstamo ūdens pasauli, kas stiepjas no Vertsjerva ezera līdz Peipusa ezeram. Festivāla ietvaros ostās notiks daudzveidīga kultūras un izglītības programma gan uz kuģiem, gan krastā. Organizatori: Vadītāji: Līza-Lota Kaivo (Liisa-Lota Kaivo), Linda Sāre (Linda Saare), Kadi Ploma (Kadi Ploom), Karolīna Lasa (Karoliina Lass).

Projekta Sirreālisms 100 ietvaros Tartu Mākslas muzejā un Igaunijas Nacionālajā muzejā tiks organizēti četri mākslas projekti, kas būs veltīti Sirreālisma manifesta 100. gadadienai. Pasākumi tiks papildināti ar daudzveidīgu programmu publikai un blakusprogrammu. Organizators: Tartu Mākslas muzejs.

Apslēpto pasauļu paplašināšanās nodarbojas ar cilvēku ar īpašām vajadzībām radošās pašizpausmes iespēju paplašināšanu. Ar autsaideru mākslu tiks iepazīstināta plašāka publika, un 2024. gada vasarā tiks atklātas starptautiskās autsaideru mākslas izstādes trijās Igaunijas pilsētās – Tartu, Narvā un Vīlandē. Organizatori: Mari Vaļļikivi (Mari Vallikivi), Eva Lāntē Reintamma (Eva Laantee Reintamm), Annika Vihmane (Annika Vihmann).

Prima Vista 2024 literatūras festivāls Labāka un sliktāka nākotne ir starpdisciplinārs literatūras festivāls, kas mākslinieciskā un kritiskā formā aplūkos utopiju un distopiju nozīmi mūsdienās. Festivāls pulcēs dažādu valstu rakstniekus, māksliniekus, akadēmiķus un kultūras publiku, lai pēc iespējas daudzveidīgākā un visaptverošākā veidā apzinātu un izprastu ar mūsu nākotni saistītas bailes un cerības, kas valda sabiedrībā. Organizatori: Jāks Tombergs (Jaak Tomberg), Agnese Neiere (Agnes Neier).

Dvēseles skaņas ir ambientās mūzikas koncertu sērija Tartu pilsētā. Publikai ar elektroniskās mūzikas, psihoģeogrāfiskā teātra, vizuālās un gaismas spēles palīdzību tiks radīta visaptveroša pieredze. Pirms katra piedzīvojumiem bagātā koncerta notiks tematisks audiopārgājiens. Organizatori: Tristans Rebane (Tristan Rebane), Merili Laura (Merili Laur), Anni Sika (Anni Sikk).

Veļas mašīna no bietes ir Igaunijas Ceļu muzeja, Igaunijas Lauksaimniecības muzeja un Tartu Pilsētas muzeja kopprojekts, kura gaitā taps izstāde par izgudrošanu, atjautību, atkārtotu izmantošanu un pašu rokām darināšanu. Nav svarīgi, vai esi jauns vai vecs un kādas ir tavas prasmes, Veļas mašīna no bietes vēlas ikvienā atmodināt vēlmi darināt savām rokām! Organizatori: Pāvo Krons (Paavo Kroon, Igaunijas Ceļu muzejs), Madle Uibo (Tartu Pilsētas muzejs) un Ilze Salnāja-Verva (Ilze Salnaja-Värv, Igaunijas Lauksaimniecības muzejs).

Galvas lietas liek smieties! vēstījums ir tāds, ka, lai gan garīgā veselība ir svarīga dzīves sastāvdaļa, mūsu rūpes bieži vien ir neredzamas un stigmatizētas. Tāpēc ir svarīgi radīt atbalstu un gādību sniedzošu kultūru runāšanai par garīgo veselību. Galvas lietas liek smieties! piešķirs ar garīgo veselību saistītām tēmām humora pieskaņu, šim nolūkam Dienvidigaunijā izveidojot garīgās veselības kafejnīcas, impro komēdijas amatieru grupas un rīkojot stand-upuzvedumus, kuros ar savu pieredzi, kas saistīta ar garīgo veselību, dalīsies kā profesionāļi, tā vietējie iedzīvotāji. Organizatori: Minna Silda (Minna Sild), Sandra Līva (Sandra Liiv), Mihkels Moste (Mihkel Mooste). Partneri: MTÜ Peaasjad, MTÜ Improkool, MTÜ Kinoteater.

Projekts Māksla rada tuvību ar mākslas palīdzību attīstīs sociālās prasmes un savstarpējo sapratni. Projekta gaitā tiks izveidota izglītības programma, kas saistīs mākslu un sociālās jomas, tiks radīti komunikāciju atbalstoši mākslas darbi un notiks starptautiska mūsdienu mākslas izstāde. Organizatori: Hanna-Līsa Konta (Hanna-Liis Kont) un Tartu Mākslas muzejs.

Cauri pilsētai ir dzīvs stāsts par Tartu un Tartu iedzīvotājiem, kurā apkopotas daudzveidīgas atmiņas par daudzveidīgo pilsētas daļu iedzīvotājiem. Cauri pilsētai liks Tartu pilsētas ainavai radoši kūsāt un dos balsi tiem, kuriem parasti nav mākslinieciskas teikšanas. Publikai būs iespēja pieredzēt dažādas pilsētas daļas un to iedzīvotāju stāstus ar ceļojoša iestudējuma palīdzību. Organizatori: Tīu Tamme (Tiiu Tamm), Jānika Tammaru (Jaanika Tammaru), Merilina Elge (Merilyn Elge).

Dienvidigaunijas kopienu programma ir visu reģionu aptveroša attīstības un iekļaušanas iniciatīva, kurā galvenā teikšana būs spēcīgām kopienām, kuru radītie īpašie pasākumi iepazīstinās visu Eiropu ar šejienes vietām un cilvēkiem. Organizatori: Kristīna Tammetsa (Kristiina Tammets), Tīna Ivaska (Tiina Ivask), Kerli Kangera (Kerli Kanger), Endla Mite (Endla Mitt), Kaisa Timmi.

Projekts No paaudzes uz paaudzi iepazīstinās vietējo un starptautisko publiku ar vecāko paaudžu aizmirstībā grimstošajām prasmēm. 2023.-2024. gadā Tartu pilsētā un Dienvidigaunijā notiks dažādas arhaisko prasmju darbnīcas. Organizatori: Ants Sīms (Ants Siim), Kerta Kunnusa (Kärt Kunnus) un Anna Venčakova (Anna Venchakova, Tartu Pilsētas muzejs).

Performa Borealis ir starptautisks profesionālās skatuves mākslas festivāls, kura tēma ir sociāli atbildīgs un par vidi domājošs teātris. Festivāls notiks gan teātru zālēs, gan arī pilsētas telpā, un skatītājiem būs iespēja redzēt vizuālo teātri, politisko teātri, dokumentālo teātri, modernās dejas, cirku u.c. Tas viss 2024. gadā patiesi iedvesmos un veldzēs skatītāju. Organizatori: Kristīna Reidolva (Kristiina Reidolv), Inga Kopela (Inga Koppel), MTÜ Performa Borealis.

Ledus reivu iemūžināja Mana Kāsika (Mana Kaasik).

Krēta Filipova (Krõõt Filippov),
Tartu 2024 komunikāciju vadītāja

Vairāk par programmu: https://tartu2024.ee/programme

Galerija: https://drive.google.com/drive/folders/1KUm69sV7VFyxLo-T_1-sxLVDyBRpEej5?usp=sharing

Video: https://drive.google.com/drive/folders/17G7To0a3NXwc9_M0k-IEopzzVd1ioOnBAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com