Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Sagaidīsim šogad „Mēness staru svētkus“!

Deju uzvedums – martā, koncerts – jūnijā

Laikraksts Latvietis Nr. 694, 2022. g. 23. martā
Lija un Anita Andersones -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Tautas deju ansamblis „Ritenītis“ mēģinājumā. FOTO no Lijas Andersones personīgā arhīva.

Lija Andersone – horeogrāfe/producente. FOTO Lūkas Elberts.

Jānis Kārkliņš – gaismas dizains. FOTO Lūkas Elberts.

Ivars Štubis – mūzika. FOTO no Ivara Štubja personīgā arhīva.

Mēness staru svētki, kuri sākotnēji bija ieplānoti pagājušā gada maijā, un bija jāatceļ dēļ pandēmijas ierobežojumiem, ir ieplānoti šī gada pirmajā pusē. Deju uzvedums paredzēts jau tūlīt, no piektdienas, 25. līdz sestdienai, 26. martam, un mūzikas koncerts sestdien, 11. jūnijā.

„Mēness stari danco“

Lija Andersone, topošā horeogrāfe, dejotāja un dejas projekta arhitekte, stāsta, kā attīstījās viņas redzējums par dejas uzvedumu.

Esmu lepna, ka beidzot varu dalīties savā deju projektā ar sabiedrību. Seko neliels ieskats darba izveidošanā un producēšanā.

Es sāku dejot baletu trīs gadu vecumā, turpinot ar dejas apmācībām arī džeza, stepa un laikmetīgās dejas jomā, līdz vidusskolas beigšanas. Vidusskolu absolvējot, iestājos Melburnas Universitātē, Viktorijas Mākslu koledžas Laikmetīgās dejas kadrā. Augstskolas apmācību gaitās strādāju ar daudziem profesionāliem māksliniekiem deju klasēs un darbnīcās, bet īpaši dažādu uzvedumu izveidošanā. Šis process iekļāva horeogrāfijas apguves, improvizācijas un kustības attīstības savienojumus, vaiņagojoties ar kopēji izveidoto darbu izrādēm.

Šos studiju laikā apgūtos horeogrāfiskos procesus vēlējos pielietot pilnmetrāžas uzveduma darbā, tos savienojot ar latviešu tautas deju tradīciju. Līdz ar to, uzveduma forma mainījās no ierastās uzveduma struktūras ar vairākām atsevišķām dejām, katra caurmērā 3 minūšu garumā, uz nepārtrauktu, viengabalainu plūstošu sniegumu.

Studiju laikā mani nemitīgi aizrāva doma par to, kā uzvedumus iekadrēt no skatītāju redzes punkta. Vai tas būtu klātienes uzvedumā vai filmā. Dzīvajā uzvedumā man patika doma gaismu izmantot, lai noteikt dejotāju un skatuves ierāmēšanu, un tā tas arī kļuva par mana uzveduma svarīgu sastāvdaļu. Apgaismojuma dizainu šim iestudējumam ir veidojis profesionālais gaismas dizaineris un ilggadīgais skaņu un gaismas meistars Jānis Kārkliņš.

Ideja kontrastēt gaismu un tumsu kļuva par galveno ietekmi gan kustībai, gan mūzikai, kas viena otru attīstīja un papildināja

Sekundārais uzveduma elements ir mūzika, kuru komponējis un aranžējis, šobrīd Latvijā dzīvojošais Austrālijas latviešu mākslinieks Ivars Štubis. Tumsas un gaismas tēma virzīja mūzikas attīstību ar runāto vārdu, dziedāšanu, instrumentiem un mistiskajām skaņām, kas papildina uzveduma piedzīvojumu.

Uzvedums tika veidots daļēji kā kustība ar mūziku kā sekundāru papildinājumu, un daļēji ar mūziku kā kustības iedvesmojumu.

Pamata elements – deja, tika attīstīta kopā ar TDA Ritenītis dejotājiem. Pirms trim gadiem, kad es ierosināju šo ideju dejotājiem ar aicinājumu izteikt interesei piedalīties, viņi momentā piekrita būt daļa no šī projekta, arī īsti nesaprotot, kas tiks no viņiem prasīts. Izaicinājums un atdeve ir bijusi liela. Dejotāju sastāvs kopš pirmā uzveduma plānošanas ir pieaudzis no 16 uz 20, un ansamblis ir strādājis cītīgi, atdodot savus otrdienu (un nesen arī pirmdienu) vakarus šī darba radīšanai un pilnveidošanai. Laika gaitā mēģinājumi notikuši no sākuma klātienē, tad, pandēmijai iestājoties, pārejot uz attālinātām apmācībām zūmā, un pat kādu laiku, kad bija atļauts atkal pulcēties, bet tikai brīvā dabā, dejojot mēģinājuma zāles vietā – auto stāvvietā. Mani dejotāji ir bijuši šīs izrādes kompozīcijas un gala rezultāta neatņemama sastāvdaļa. Izrāde ir arī, lai viņiem dotu iespēju dalīties savā ceļojumā.

Darbs ir veidots tā, lai tas būtu unikāls, atkarībā no dejotājiem, kas tajā piedalās. Tāpēc šī uzstāšanās sezona, visticamāk, nekad netiks 100% atkārtota, ja tā vispār tiktu atkārtota. Tas ļauj darbam nepārtraukti attīstīties, un dalībniekiem kopēji pielikt arī savu ieguldījumu.

Tradicionālā tautas deju pāru uzbūves tradīcija, taču Covid-19 pandēmijas, kā arī ņemot vērā patreizējo dejotāju izvietošanu uz skatuves ietvaros, netiks tik ļoti ievērota.

Uzvedumam būs trīs izrādes – ar ierobežotu sēdvietu skaitu, lai piedāvātu skatītājiem vispilnvērtīgāko piedzīvojumu.

Izrādes notiks: piektdien, 25. martā, plkst. 19.30 un sestdien, 26. martā, plkst. 16.00 un 19.30. Biļešu cenas: $25 pilna cena, $20 pazemināta cena un bērniem līdz 14 gadu vecumam bez maksas Aicinu iegādāties biļetes tīmeklī, izmantojot saiti trybooking (www.trybooking.com/BXQBK), lai nodrošinātu vietu. Visas izrādes notiek Latviešu nama Lielajā zālē, Dikensa ielā 3, Elvudā. Ierobežotu biļešu skaitu varēs iegādāties pie durvīm 30 minūtes pirms izrādes. Sēdvietas nav numurētas. Ierodoties Namā, būs lūgums piereģistrēties un norādīt vakcinācijas statusu.

Ja ir kādi jautājumi, lūdzu, sazinieties ar mani: landerson3@gmail.com.

Paldies!

Lija Andersone
Laikrakstam „Latvietis“

„Mēness starus stīgo...“

Piektdien, 25. martā, un sestdien, 26. martā, Melburnas Latviešu nama Misiņa zālē notiks Viktorijas latviešu mākslinieku darbu izstāde Mēness starus stīgo… Izstāde būs skatāma piektdien, 25. martā, no plkst. 13 līdz plkst. 19 un sestdien, 26. martā, no plkst. 12 līdz plkst. 19.

Sestdien, 26. martā plkst. 15 mākslas zinātnieces Maritas Batņas uzruna, tikšanās ar māksliniekiem, pārrunas, atspirdzinājumi.

Latviešu nama kafejnīca Rīga būs atvērta piektdien, 25. martā no plkst. 18, kā arī pēc izrādes – vakariņām un atspirdzinājumiem. Sestdien, 26. martā, no plkst. 11.00, kā arī pēc vakara izrādes.

Sestdien, 11. jūnijā, notiks Mēness staru svētku otrā daļa – mūzikas koncerts. Programmā uzstāsies Melburnas jauktais koris DAINA, vīru koris VESERIS un pazīstamā vijolniece Sofija Kirsanova. Debitēs jaunā trompetiste Ingrīda Dārziņa, izpildot skaņdarbu, kas pasūtīts īpaši šim gadījumam no topošās Sidnejas jaunās paaudzes komponistes Aijas Dragūnas. Pirmizrādi piedzīvos arī jauns Lijas Andersones horeografēts darbs kopā ar kora priekšnesumu.

Plašāka informācija par šo koncertu un biļešu pasūtīšanu būs pieejama turpmākajās nedēļās.

Anita Andersone,
Svētku koordinatore, MLOA valdes priekšsēde
info.mloa@gmail.com
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com