Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


„Mēness starus stīgo“

Viktorijas latviešu mākslinieku darbu izstāde

Laikraksts Latvietis Nr. 695, 2022. g. 30. martā
Marita Batņa -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Marita Batņa uzrunā izstādes apmeklētājus. FOTO Jānis Roberts Dēliņš.

Marita Batņa uzrunā izstādes apmeklētājus. FOTO Janis Banikoss (Yiannis Banikos).

Skolotāja Lāra Brenere skolas bērnus iepazīstina ar māklinieces Andas Bankos – no kreisās – darbiem. FOTO Janis Banikoss (Yiannis Banikos).

Skats no izstādes. FOTO Ilze Nāgela.

Skats no izstādes. FOTO Ilze Nāgela.

Izstāde un apmeklētāji. FOTO Ilze Nāgela.

Skolotāja Lilita Lauriņa ar bērnudārza klases audzēkņiem izstādē. FOTO Ilze Nāgela.

Izstādes apmeklētāja Natālija Neiburga apskata Roberta Birzes fotogrāfijas. FOTO Ilze Nāgela.

Izstādes apmekletāji; priekšplānā no kreisās sēž: Solveiga Vegnere, Nora Žubecka, Vita Saltupa un Aina Kučera. FOTO Ilze Nāgela.

Izstāde un apmeklētāji. FOTO Ilze Nāgela.

MLNK_MLOA_ALMA

Ko iespējams atklāt mēness staru maģiskajā gaismā? To varēja apcerēt, vērojot Viktorijas latviešu mākslinieku gleznas, fotogrāfijas un zīmējumus izstādē Mēness starus stīgo Melburnas Latviešu nama Misiņa zālē 25. un 26. martā. Projekta kuratore – Ilze Šēnberga-Nāgela organizēja mākslinieku tikšanos 26. marta pēcpusdienā, ko atklāja Mēness staru svētku koordinatore, MLOA priekšsēde Anita Andersone.

Kopā ar Ilzi izstādes tēmā iedziļinājās Agnese Krūze, Anda Banikos, Anna Lipšāne, Igors Dimits, Ilze Cant, Leons Samulis, Patrīcija Ulpe, Roberts Birze un Irene Lukins. Bija pulcējies krietns mākslas cienītāju pulciņš, mākslinieku radi un draugi, un attiecīgo noskaņu brīnišķīgi papildināja pianistes Zanes Riteres atskaņotā Bēthovena Mēnesnīcas sonāte.

Lai arī cik dažādi bija autoru darbi, šķiet, visus vienoja ļaušanās sapņiem un iztēlei, kā arī iedvesma dabā. Samtainums un siltas vasaras nakts smarža bija tverama no Igora Dimita darbiem. Luminiscējošu gaismu izstaroja Irenes Lukins kompozīcijas. Roberta Birzes ainavu un Rīgas Doma fotogrāfijas raksturoja skulpturālisms un mistērija. Patrīcijas Ulpes klusās dabas pastelis suģestēja kā telpiska miniatūra ainiņa un stāsts – iespējams, no bērnības atmiņām. Agneses Krūzes jauktās tehnikas darbi meistarīgi izspēlēja mēness, dabas siluetu un krāsu atspulgus uz ūdens virsmas. Anda Banikos zīmējumos pētīja pūces un to vaiņagos redzamos mēness rakstus. Annas Lipšānes akrila audeklos virmoja krāsu prieks un liriskas vizuālas idejas, kas asociējās ar pasakām. Ilzes Cant medatīvie gleznojumi mērķtiecīgi veidoja portretus un ikdienas mirkļus pārejā uz to sapņainīgu atveidojumu. Leona Samuļa abstraktajā ainavā nakts gaisma un krāsa veidoja taustāmu plūsmu. Ilzes Šēnbergas-Nāgelas naksnīgo noskaņu darbi priecēja ar elegantiem kontrastiem un intīmu gaismas parādīšanu izmantojot melno toni.

Man bija tas gods teikt nelielu uzrunu dalībniekiem (citēts turpinājumā).

„Vispirms vēlos godināt Austrālijas zemes tradicionālos saimniekus un pirmos iemītniekus, it īpaši Bunurong ciltis, ar ko saistīta šī zemes daļa, kur tagad esam sapulcējušies, un uz kuras ir būvēts Melburnas Latviešu nams.

Ir svarīgi atzīmēt vietu, kur atrodamies, jo tas norāda uz to tālo ceļu, ko katrs no mums – latviešiem – ir veicis, nonākot šeit, vai nu pats/pati vai arī caur vecākiem un/vai vecvecākiem. Daudziem šis ceļš ir acu priekšā šajās dienās, kad Ukrainā jau mēnesi notiek brutālais Krievijas uzbrukums Ukrainas neatkarībai un cilvēkiem. Atmiņas tiek uzjundītas, jo tie ir ļoti pazīstami notikumi.

Pievēršoties mākslas projektam Mēness starus stīgo man ir divas ziņas, ko vēlos pateikt.

Pirmā – par mākslinieciskā impulsa nozīmību. Šībrīža kara laikā ir tāda saasināta apziņa par to, cik viss apkārtējais ir nozīmīgs un īpašs, un cik svarīgi ir šo brīnišķīgo pasauli pasargāt. Tas ir tas brīdis, kad apzinies, cik liela bagātība ir iespēja pieredzēt un atrasties vidē, kur dzīvojam, un novērtēt dzīvi visās tās bezgalīgajās niansēs un smalkumā. Var skaidri apjaust, cik nozīmīga ir zeme un lauki, kur ceļojam, pilsētas un mājas, kur dzīvojam, un cilvēki. Pie kam runa ir par jebkuru zemi – gan Latviju, gan Austrāliju, un citām zemēm. Pasaule ir ļoti satuvinājusies šajā laikā. Cilvēki novērtē viens otra kultūru kā unikālu vērtību, kamēr tīri cilvēciskā izpratnē, mēs esam kā viens organisms.

Bet šī skaidrā pasaules apjauta jau notiek mākslas radošajā procesā, kas izdzīvo un apstiprina pasaules trauslumu un dzīves skaistumu: māksla māca dzīvot. Tā ir kultūras nesējs, bet arī vairāk nekā tas – tas ir dzīvs impulss, un tas ir šajā izstādē lieliski sajūtams.

Otra ziņa, ko es gribu izcelt ir mākslinieku solidaritāte. Tā ir lieliska ideja veidot šo projektu kā Viktorijas mākslinieku grupas izstādi, un es apsveicu Ilzi par šo ideju un māksliniekus par piedalīšanos! Mans vēlējums katram ir – saglabājiet savstarpējās saites. No savas kuratores pieredzes varu teikt, ka nepārstāju pārliecināties par to, cik spēcīgs radošais dzinulis ir mākslinieku darbošanās kopā, savstarpējais atbalsts un dažkārt – sadarbība. Tas ļauj atklāt jaunas lietas un iespējas radošajā praksē.

Veidojiet saites un kontaktus ar citiem māksliniekiem, gan latviešu vidē, gan ārpus tās: ar māksliniekiem no citas paaudzes, ar tiem, kas strādā citās izpausmes formās, un kam ir atšķirīgas idejas. Šis projekts ir lielisks piemērs, jo te ir dažādas mākslinieku paaudzes, dažādas glezniecības tehnikas un mākslas formas. Bez tam, pēc šīs tikšanās mūs iedvesmos dejas izrāde Mēness stari danco (horeogrāfe un producente – Lija Andersone, mūzikas autors – Ivars Štubis, gaismu dizaineris – Jānis Kārkliņš).

Šī projekta ietvaros jūs esiet izgājuši cauri kopīgai pieredzei, jo izstāde ir izdzīvojusi cauri Kovidam un beidzot tā notiek šodien: tas noteikti ir stiprinājis jūsu solidaritāti un jūsu saites. Apsveicu visus un vēlu turpināt radošās attiecības vienam ar otru. Paldies!“

Marita Batņa,
Kuratore (Džilonga, Melburna) un Monaša (Monash) Universitātes doktorantūras studente
26.03.2022.
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com