Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Saglābj Kokneses evaņģēliski luterisko baznīcu

Koknesē pabeigti Daugavas krasta nostiprinājuma atjaunošanas darbi

Laikraksts Latvietis Nr. 699, 2022. g. 26. apr.
Sanita Pelēķe -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
LVGMC

FOTO Publicitātes foto.

Pēc VSIA Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC) pasūtījuma tika veikti Pļaviņu hidroelektrostacijas (HES) ūdenskrātuves krastam nostiprinājuma konstrukcijas atjaunošanas darbi 245m garā posmā.

Krasta stiprināšana veikta, lai ierobežotu progresējošo erozijas ietekmi un mazinātu krasta līnijas pārvietošanos dziļāk sauszemē, un tādējādi novērstu zemes īpašumu sauszemes daļas zaudēšanu, tai skaitā 1687. gadā celtās Kokneses evaņģēliski luteriskās baznīcas tuvumā.

Pļaviņu HES ūdenskrātuves krastu eroziju galvenokārt veicina ūdens līmeņa svārstības, ko izraisa HES darbība un viļņošanās procesi ūdenskrātuvē valdošo R-DR vēju ietekmē (viļņa ieskrējiena garums ir līdz 5,2 km). Šis krasta posms uztver daļu no upes ledus un sanešu plūsmas, jo tas atrodas upes ārējā līkumā.

Guntars Krīgers, LVĢMC projektu vadītājs: „Būvprojekta izstrādē tika ņemti vērā krasta erozijas ietekmējošie faktori un izstrādāts ilgtermiņa tehniskais risinājums. Krasta stiprinājuma nogāzes un virsbūves aizsardzībai tika izmantots lielas frakcijas šķirotu/plēstu dolomīta akmeņu bērums, 245m garā posmā, kas iesniedzās līdz 6m dziļumam.“

„Šādu vietu, kam nepieciešami krasta nostiprinājumi, ir daudz. Mums ir paveicies, ka šis posms ir nostiprināts un baznīca aizsargāta. Ir izvēlēts nopietns risinājums, kas kalpos ilgu laiku, bet, pats galvenais, saglābs Kokneses evaņģēliski luterisko baznīcu no iegāšanās Daugavā. Nākotnē ceram, ka šajā vietā varēsim izveidot arī promenādi,“ papildina Ilmārs Klaužs, Kokneses apvienības pārvaldes vadītājs.

LVĢMC veic vairāku valsts deleģēto uzdevumu izpildi, viens no tiem Daugavas HES ūdenskrātuves krasta nostiprināšanas darbu pasūtītāja funkciju pildīšana, ko regulē Ministru kabineta noteikumi Nr. 860.

Līdz šim LVĢMC veiktie krastu stiprināšanas darbi:

  • krasta procesā radītās krasta deformācijas novēršana sūkņu stacijas Tome aizsargdambja piekājē;
  • krasta stiprināšanas darbi Lielvārdē, Dievu kalna apkaimē un Laimdotas ielas 26 apkaimē;
  • krasta nostiprināšana Koknesē, Likteņdārzā;
  • krasta nostiprināšanas darbi Ķegumā, Ķeguma prospekta 6 apkaimē;
  • Daugmales pilskalna pakājes zemūdens daļas betonējuma nostiprinājuma atjaunošana;
  • krasta nostiprinājumu atjaunošana Daugmales pagasta teritorijā.

LVĢMC apkopo un apstrādā vides informāciju, veic vides monitoringu un informē sabiedrību par vides stāvokli, nodrošina zemes dzīļu fonda ģeoloģisko pārraudzību un zemes dzīļu racionālu izmantošanu, kā arī īsteno valsts politiku ģeoloģijas, meteoroloģijas, klimatoloģijas, gaisa kvalitātes un pārrobežu gaisa piesārņojuma ietekmes jomā.

Sanita Pelēķe,
Sabiedrisko attiecību speciālistsAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com