Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


„NYET, NYET, SOVIET!“

Politiskie protesti un demonstrācijas ārpus Latvijas 1945–1991“

Laikraksts Latvietis Nr. 700, 2022. g. 4. maijā
Muzejs „Latvieši pasaulē“ -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Latviešu demonstrantu „palaistā“ sivēna ķeršana pie Stokholmas pils Ņikitas Hruščova vizītes laikā 1964. gada 23. jūnijā. Fotogrāfs Jānis Bredermanis. Foto no muzeja „Latvieši pasaulē“ krājuma. Autora dāvinājums. FOTO Jānis Bredermanis.

Ģirts Zēgners ar dēlu Daini un Guntis Siliņš ar dēlu Krišjāni demonstrācijā pie Kanādas parlamenta ēkas Otavā 7. Vispasaules latviešu jauniešu kongresa laikā 1986. gada 10. jūlijā. Fotogrāfs nezināms. Foto no muzeja „Latvieši pasaulē“ krājuma. Ģirta Zēgnera dāvinājums. FOTO Nezināms.

Muzejs un pētniecības centrs Latvieši pasaulē aicina iepazīt izstādi NYET, NYET, SOVIET! Politiskie protesti un demonstrācijas ārpus Latvijas 1945–1991.

Latvijas Neatkarības atjaunošanas dienā, 2022. gada 4. maijā, Latvijas dzelzceļa vēstures muzejā plkst. 16.00 tiks atklāta izstāde NYET, NYET, SOVIET! Politiskie protesti un demonstrācijas ārpus Latvijas 1945–1991! Pasākuma ietvaros būs iespēja satikt ne tikai bijušos trimdas politiskos aktīvistus, bet arī uzrakstīt savu vēstījumu uz Brīvības mūra.

Izstāde NYET, NYET, SOVIET seko pa pēdām muzeja un pētniecības centra Latvieši pasaulē izdotajai grāmatai Nyet, Nyet, Soviet. Stāsti par latviešu politiskajām demonstrācijām trimdā un dokumentālajai filmai VALIANT! Brauciens uz brīvu Latviju. Ekspozīcija apkopo trimdas latviešu politisko protestu un demonstrāciju pieredzi, kas rosina mūs būt ne tikai sabiedriski aktīviem un līdzatbildīgiem, bet arī izprast savas valsts brīvības cenu un katra paša iesaisti tās saglabāšanā. Izstāde rosina meklēt atbildes jautājumu – KO TU DARI LATVIJAS BRĪVĪBAS LABĀ?

Izstāde ir iedvesmojošs, taču retam zināms stāsts par to, kā trimdas latvieši padomju okupācijas laikā uzturēja dzīvu Latvijas neatkarības ideju. Ar aizrautīgu pašaizliedzību un radošu degsmi vairākus gadu desmitus visā pasaulē latvieši rīkoja politiskus protestus un demonstrācijas, lai pievērstu vietējās sabiedrības, preses un politiķu uzmanību Baltijas valstu okupācijas jautājumam. Šajās demonstrācijās izauga nākamās paaudzes, kuras, par spīti savas mītnes zemes dzīves videi un iespējām, saglabāja latvisko identitāti un uzturēja apbrīnojamu misijas un cīņas spara izjūtu, kļūdami par Latvijas zaudētās brīvības sargiem un valstsgribas vēstnešiem.

Diemžēl politiskajās demonstrācijās un protestos izkliegtais, uz plakātiem un apģērba uzrakstītais sauklis NYET, NYET, SOVIET!, kas skanīgi raksturo trimdas latviešu pārliecību 46 gadu garumā Latvija okupācijas laikā, mūsdienās, ņemot vērā esošo ģeopolitisko situāciju, no jauna kļuvis aktuāls. Tālab izstāde apzināti veidota kā demonstrantiem noderīga rokasgrāmata. Izstādi veido pavisam vienpadsmit sadaļas, tādas kā Padomāt par apģērbu, Strādāt ar izdomu, Izdomāt intriģējošu saukli, Mobilizēties ātri, Demonstrēt individuāli ikdienā, Nonākt preses uzmanībā u.c., kurās apkopota trimdas latviešu pieredze un praksē pārbaudīti ieteikumi.

Trimdas latviešu vēstures stāstus, politisko demonstrāciju un protestu kontekstā, atklās muzeja un pētniecības centra Latvieši pasaulē krājuma priekšmeti – demonstrāciju plakāti, lozungi, apģērbi, rekvizīti, izstādē būs skatāms arī muzeja krājuma lielākais priekšmets – demonstrāciju mašīna Plymouth Valiant, par kuru muzejs uzņēmis arī dokumentālo filmu VALIANT! Brauciens uz brīvu Latviju.

3. maijā filmas televīzijas pirmizrāde LTV1 plkst. 22.00, bet 4. maijā izrādīšana Latvijas filmu maratonā kinoteātrī Splendid Palace un jebkurā laikā bez maksas Latvijas teritorijā https://www.filmas.lv/movie/4166/.

7. maijā plkst. 14.00 būs iespēja apmeklēt izstādi tās veidotāju un kuratoru vadībā, bet plkst. 16.00 izstādi apmeklēs Valsts prezidents Egils Levits, lai kopā ar kuratorēm Mariannu Auliciemu un Ievu Vītolu apskatītu izstādi un runātu par ikviena latvieša valstsgribu vārdos un darbos.

Izstāde būs skatāma līdz 2022. gada 23. jūlijam.

Aicinām sekot līdzi aktuālajiem notikumiem un izglītojošo nodarbību piedāvājumam muzeja mājaslapā www.lapamuzejs.lv un www.facebook.com/LatviansAbroad

Izstādes veidotāji

Ideja, saturs, teksti: muzejs un pētniecības centrs Latvieši pasaulē, Marianna Auliciema, Ieva Vītola. Vēsturiskā izpēte: Kristīne Beķere (no grāmatas Nyet, Nyet, Soviet. Stāsti par latviešu politiskajām demonstrācijām trimdā. Izdevis muzejs un pētniecības centrs Latvieši pasaulē, 2018). Mākslinieks Jānis Zvirgzds-Zvirgzdiņš. Teksta, multimedija dizains Džeremijs Smīdss (Jeremy Smedes). Tekstu redaktore Dite Liepa. Tehniskie rasējumi Gundars Gulbis. Izstādes ražošana, iekārtošana – SIA Form Art Lab. Auto konservācija Ivars Dortāns. Deponējumi: Egils Levits, Ingrīda Zemītis, Pavlovsku ģimene, Latvijas Okupācijas muzejs, Latvijas Nacionālā bibliotēka. Sadarbības partneri – Latvijas dzelzceļa vēstures muzejs. Atbalstītāji: Valsts kultūrkapitāla fonds, Latvijai 100, Latviešu fonds, Pasaules Brīvo latviešu apvienības Kultūras fonds.

Vairāk informācijas – www.lapamuzejs.lv

Latvieši pasaulē – muzejs un pētniecības centrsAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com