Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Elizabetes stāsts

Kāpēc viņa nopietni mācās latviešu valodu

Laikraksts Latvietis Nr. 700, 2022. g. 4. maijā
Elizabete Bičevska -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Elizabete Bičevska ar saviem latviešu valodas mācību līdzekļiem. FOTO Ieva Šaule.

Tasmānijas latviešu pēdējā saietā, 9. aprīlī, kā daļu no saieta programmas, Elizabete Bičevska, Mārtiņa Bičevska sieva (austrāliete) mums pastāstīja, kā un kāpēc viņa nopietni mācās latviešu valodu.

Viņas stāsts

Nu jau kādu laiku man ir bijusi tā doma, ka vajadzētu nopietnāk mācīties latviešu valodu. 2019. gadā, kad mēs Latvijā pavadījām 3 mēnešus, mana apņemšanās mācīties valodu ļoti pastiprinājās.

Rīgā pavadītā laika pēdējās nedēļās es, kopā ar mana vecuma latviešu dāmām, piedalījos vingrošanas nodarbībās. Tā kā manas latviešu valodas zināšanas tajā laikā bija ļoti ierobežotas, kā arī man trūka drosmes to lietot, tad visu, ko varēju darīt, bija pasmaidīt un pateikt – Sveika. Pēdējā vingrošanas nodarbībā kā atvadu sveicienu uzcienāju visas dāmas ar šokolādes konfektēm un pateicu dažus atvadu vārdus latviski, kurus biju iepriekš rūpīgi sagatavojusi. Manas klases dalībnieces bija ļoti pārsteigtas un visas sirsnīgi atvadījās. Viena kundze sliktā angļu valodā mēģināja pastāstīt, ka viņas meita dzīvo Sidnejā. Tad es nodomāju, ka esmu palaidusi garām labu izdevību tuvākām draudzībām, manas nepietiekamās latviešu valodas prasmes dēļ.

Pārbraucot mājās Austrālijā, lai būtu labāk sagatavota nākošam laikam Latvijā, es apņēmos nopietni mācīties latviešu valodu un izlietot katru dienu vismaz vienu stundu mācībām. Es domāju, ka mācoties svešvalodu 70 gadu vecumā, būs pietiekošs vingrinājums manām smadzenēm, lai vismaz dažus gadus aizkavētu Alcheimera slimību.

Līdz šim es esmu cītīgi pildījusi šo apņēmību, tikai ar dažiem izņēmumiem, kad bijām prom no mājām.

Ir daudz un dažādi veidi, kā mācīties valodas, un ir pieejami dažādi mācību palīglīdzekļi. Tas, kas visvairāk palīdz man un ko es visvairāk arī lietoju, ir grāmata A Course in Modern Latvian, Valentīna Lasmane, Amerikas latviešu izdevums, 1985. Grāmatā ir 26 nodaļas ar stāstiem par kādu latviešu ģimeni ar skandināvu izcelsmi. Katrā nodaļā ir vairāki stāsti un melnbaltas ilustrācijas, kā arī lietoto vārdu saraksts un gramatikas vingrinājumi. Man ļoti patīk dažas pasakas grāmatā, piemēram, pasaka par sēni un ozolu. Es jau esmu tikusi līdz 22. nodaļai, un mana grāmata izskatās ļoti nolietota.

Es lasu stāstus kopā ar manu latviešu izcelsmes vīru Mārtiņu. Teikumu pēc teikuma un katru teikumu es skaļi pārtulkoju, pievēršot sevišķu uzmanību izrunai. Mārtiņš ieraksta manis lasīto telefonā tā, lai es to varu vēlreiz noklausīties brīvajos brīžos. Es pati esmu sev uztaisījusi latviešu vārdu mācību kārtis. Uz katras kārts vienā pusē ir vārds latviski un tam piemērots teikums, un otrā pusē ir vārda tulkojums angliski.

Daži varbūt dod priekšroku līdzīgām kārtīm, kas veidotas datoru lietotnēs (apps), kā piemēram Anki.

Mans mācīšanās veids ir neparastāks, jo man patīk mācīties gramatiku, un izpētīt dažādus tās likumus.

Mārtiņš ir dzimis Austrālijā un iemācījās sarunu latviešu valodu mājās, bet viņam nebija izdevības iet latviešu skolā. Dažreiz es pat laboju viņa kļūdas latviešu valodā, un tā arī viņš mācās latviešu gramatiku kopā ar mani. Lai es saprastu viņa teikto, Mārtiņam ir jārunā ļoti lēnām un līdz šim manas atbildes latviski ir ļoti vienkāršas. Mans vārdu krājums lēnām pieaug. un mana sarunu valoda paliek aizvien labāka un bagātāka. Es jau mazliet varu lietot manas valodas zināšanas ikdienas vajadzībām, un es pat rakstu manu veikala iepirkumu sarakstu latviski.

Mūsu nākošais mērķis ir reizi nedēļā visu dienu runāt tikai latviski.

Mācībās mums ļoti palīdz 100 000 vārdu vārdnīca, kas izskaidro sīkumos vārdu nozīmi. Tā ir English Latvian and Latvian English Dictionary, Kalniņa Dzintra, Avots, 2019.

Vēl viena grāmata ar labu saturu un viegli lietojama ir Latvian: An essential grammar; Praulinš Dace, Routlege, 2018.

Es arī izmantoju, un man ļoti palīdz dažas valodas mācīšanās lietotnes (apps) manā telefonā. Viena no tām ir Mondly, kas ir maksas lietotne. Tajā ir ikdienas mācību stundas, kuras ir patīkami un pat izklaidējoši lietot.

Otra lietotne, kas man patīk un ir bezmaksas, ir Latvian Verb. Tajā visaptveroši un ļoti uzskatāmi parādīta darbības vārdu gramatiku, un tas ir lielisks veids, kā iemācīties grūtās vārdu galotnes.

HUGO ir Latvijā sagatavota tīmekļa vārdnīca. Google pārtulkos ierunāto vai ierakstīto vārdu vai teikumu abos valodu virzienos.

Pēc trīs mēnešiem mēs gatavojamies atkal doties uz Latviju, kur arī svinēsim Jāņus. Es ļoti gaidu un ceru, ka šoreiz varēšu daudz veiksmīgāk sarunāties ar manām Rīgas vingrošanas klases dāmām.

Elizabete Bičevska
No angļu valodas tulkoja Ieva Šaulis un Ilona Jacobson
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com