Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Lasītāja vēstule

„…un pelnos vīru kori dun...“

Laikraksts Latvietis Nr. 700, 2022. g. 4. maijā
Dr. Uldis Ozoliņš -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Pirms jau tagad vairākām nedēļām, es laikam nebiju vienīgais, kurš ar skumjām lasīja, ka Sidnejas Latviešu vīru koris izbeigs savu darbību („Sidnejas Latviešu vīru korī maiņas” Laikraksts nr. 689). Iemesls tam – ilggadējās diriģentes Dainas Jaunbērziņas dzīves vietas maiņa un atvadīšanās no Sidnejas bija saprotams, bet pacēla jautājumu, vai korim tiešam jāpazūd diriģenta aiziešanas dēļ. Nez cik daudz koru nav spējuši turpināt kā kori arī ar diriģenta aiziešanu, vai Latvijā vai citur pasaulē; daži turpinājuši tāpat ar jaunu spēku, citi vienojušies vai pārprofilējušies, bet tomēr – turpinājuši.

Vai tiešam nebija domāts par alternatīvu? Mēs neesam vairs izolēti nabaga trimdinieki, tagad ir saites ar Latviju un iespēja iegūt gan finansējumu vai ko, ne no vietējām organizācijām vien. Un, vai vietējie spēki ir tiešam izsmelti? Pēdējos gados gan Teterovskis vairāk Sidnejā, gan Cinkuss vairāk Melburnā ir izaudzina jaunu kadru diriģentu un dziedātāju, un neliekas ticami, ka neviens vai nekāda komanda nevarēt turpināt vīru kori kaut kādā formātā. Ap šo raksta par vīru kori, ir virkne rakstu pēdējos mēnešos par jauno talantu, kas atrasts dziedātājos, diriģentos, komponistos, it sevišķi Sidnejā! Nav jābūt, ka viens tikai var uzņemties būt vienīgais diriģents – var būt komandas, sadarbība, un taču tagad ir neskaitāmas neklātienes iespējas. Dienas, kad bija jābūt vienam vienīgam varonim diriģentam pie katra kora, jau sen norietējušas.

Bet rakstā arī piemita īpaša gaisotne, kas neļauj justies ērti un tā nedēļām grauž un grauž: šis jutās kā ne tikai raksts, kas informē par koru izbeigšanu („maiņas“!), bet gan par kora aprakšanu – ar sentimentālo „nu tagad arī Sidnejas Latviešu vīru koris ir pievienojies aizsaules koriem.“ Raksts žigli, žigli vien pārlēca no informāciju par stāvokli uz tūlītējas minēšana, ka tagad vēsturiski jāatceras koru eksistenci, lūk jau norunāts (pārsteidzīgi?), ka pieminēs kori ar plāksni Namā, kas liks „atcerēties, ka Sidnejā reiz bija varens vīru koris!“

Daina Jaunberziņa ar godu un cieņu diriģēja šo kori 40+ gadus. Domāju, ka viņas mantojums vislabāk būt kora turpinājums ar jauniem spēkiem, ne mēma plāksnīte Latviešu nama sienā.

Uldis Ozoliņš
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com