Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Baltā galdauta svētki Sietlā

Galdi dekorēti dažādās tēmās

Laikraksts Latvietis Nr. 704, 2022. g. 1. jūnijā
Vija Rauda -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Svētku apmeklētāji. FOTO Inta Vīste (Wiest).

No kreisās: Skolas pārzine Marisa Graudiņa un administrātore Sonja Olson Feuerborn. FOTO Inta Vīste (Wiest).

N. Pētersones galds. FOTO Inta Vīste (Wiest).

Galds Ukrainai. FOTO Marisa Graudiņa.

Vecmāmiņas galds. FOTO Marisa Graudiņa.

Marta beigās Sietlas latvieši svinēja latviešu baznīcas un sabiedriskā centra būvi, jo pagājuši 50 gadi kopš atklāšanas dienas svinībām 1972. gada februārī. Būvdarbus toreiz vadīja būvuzņēmējs Kārlis Rīdzenieks ar brīvprātīgiem Sietlas latviešu darba spēkiem. Šogad latviešu baznīcas un nama atceres svinībās Marisa Graudiņa, Sietlas Latviešu skolas pārzine, ar prieku pieminēja sava vectēva Kārļa Rīdzenieka un brīvprātīgo latviešu ielikto darbu, atgādinot, ka tas nav bijis veltīgs. Jau 50 gadus baznīcu un namu izmanto daudzas organizācijas, arī latviešu skola, kuru Marisa ar māsu Dženiju (Jenny) absolvējušas un kur tagad mācās Marisas dēls Grants, kopā ar daudziem citiem latviešu izcelsmes bērniem.

Sestdien, 30. aprīlī, Sietlas Latviešu skola bija ielūgusi vietējo latviešu sabiedrību piedalīties skolas rīkotajās Latvijas 32. neatkarības atjaunošanas svinībās, atceroties 1990. gada 4. maiju. Ieejot Latviešu nama zālē, pārsteidza raibi pušķotie galdi par godu Latvijas otrajai dzimšanas dienai. Šīs nebija kulinārijas iedvesmotas svinības, bet gan lai pārsteigtu skolas saimi un viesus ar krāšņo un izdomu pilno katra galda greznojumu, iekļaujot visas maņas: redzi ar krāsām (puķes, stādi, augi), smaržu (ceriņi, rozes), tausti (bērza stumbrs, čiekuri) un pat garšu (avenes, zemenes, pīrāgi, maizītes). Marisas Graudiņas dekorēšanas ideju īstenoja skoliņas talantīgie vecāki. Tuvāk pieejot, redzam, ka katrs galds individuāli skolnieku un vecāku dekorēts. Ielikts ļoti daudz pūļu, izvēloties galda plānu, dekorējot, gādājot uzkodas, ziedus, karodziņus, cepot pīrāgus – visu, lai vizuāli iepriecinātu atnākušo publiku un latviešu skolas saimi.

Pirmais, ko redzam, ir baltais galds ar Latvijas karodziņu pie katra no 8 šķīvjiem, ko dekorējuši paši skolēni. Turpat tuvumā skoliņas veselīgo našķu galds un Nikolas Pētersones krāšņais batika galds. Tālāk Marisas Graudiņas galds, godinot Ukrainu – dzeltenas un zilas sveces un politiski T–krekli ar Nyet, Nyet Soviet uzrakstu, bijušā Latvijas konsula Grieķijā Pētera Elferta krekla ideja no 80iem gadiem; pelēks krekls ar Latvijas, Igaunijas, Lietuvas karodziņiem un saukli Brīvību Ukrainai!; melns krekls ar 13 valstu vārdiem, kurus kādreiz okupējusi Krievija, sākot ar Baltijas valstīm 1940. gadā, beidzot ar Ukrainu – 2022. gadā, un jautājumu: WHERE WILL IT END?

Graudiņu ģimenes dekorēta galda tēma ir FIESTA ar našķiem – čipsiem, salsu un tamālēm. Agnesas Džordžas (George) tautiskais galds ar moderniem koka svečturiem, baltām kafijas krūzītēm ar latviskiem rakstiem un to nozīmi: Laime, Bagātība, Dzīvība, Mīlestība, Veiksme. Uz galda redz dažādus latviskus ēdienus – šprotes, rupjmaizi, pat trauku ar Latvijā ražotām konfektēm.

Elīnas Džonsonas (Johnson) galds ir Pikniks parkā ar smaržīgiem ceriņiem, bērza stumbra dekorāciju, zemenēm un uz ciedra koka dēlīšiem uzkodas: siers, desa, rupjmaizes šķēles.

Sonjas Olson Feuerborn ģimene radījusi bērnu vasaras nometnes Mežotne gaisotni. Ēdienu paplāte ar nometnes veida pārtiku, auzu pārslu putras bļodu brokastīm, Sonjas cepti pīrāgi, pudelīte ar hot sauce, kas bērniem garšojot pie pīrāgiem. Papīra ugunskura liesmas un bērnu gatavots, ar Mežotnes rakstu iededzināts maizes dēlis.

Evas Morgensternas ģimenes galds ar sarkanbaltsarkanām neļķēm un šķīvjiem ar dažādām uzkodām. Uzsverot krāsu dažādību, redzam piecu slāņu sviestmaizes – baltmaizi ar pelēku pastētes kārtu, brūnu desas ripiņu, baltu sieru, zaļu gurķa šķēlīti un sarkanu tomāta gabaliņu pa virsu. Tad vēl vistas bumbiņas un salāti gatavoti ar bietēm, pelēkiem zirņiem un dillēm – garšīgi!

Mēs, četras pensionāres, ar manu mazdēlu skolēnu Raideru (Ryder), izvēlējāmies sēdēt pie galda pārpildīta ar puķēm. Skolas administratore Sonja Olson Feuerborn, atceroties savu vecmāmiņu Irēni Beleičiks kundzi, apklājusi galdu ar vecmāmiņas krustdūrieniem izšūtu galdautu un puķēm no viņas dārza – neskaitāmas dažādas puķes, tostarp tulpes un rozes, katra cita stila modernā vāzē. Liela bļoda ar smaržīgām avenēm, kas augot omītes dārzā, stāstīja Sonja. Ogas īpaši baudīja mazdēls Raiders. Sonja bija izcepusi daudz pīrāgu, pieminot, ka viņas māte Irēne Olson jau ilgus gadus lietojusi manas mammas Ellas Rogaines pīrāgu recepti – tie iznākot vislabāk. Ne uz visiem galdiem bija pīrāgi, un tā pie mums nāca tos nogaršot arī citi viesi, īpaši skoliņas jaunieši.

Lija un Kārlis Makbraidi (McBride) tiešsaistē pastāstīja par saviem piedzīvojumiem, palīdzot ukraiņu bēgļiem Latvijā. Kopā ar skolēna Markus Kūlīša māti Andrea Drougas, Lija un Kārlis savāca caur Go Fund Me līdzekļu vākšanas kampaņu* vairāk nekā $80 000, ieskaitot arī naudu no skolas ģimenēm. Skolas saime un sarīkojuma dalībnieki uzmanīgi klausījās stāstīto un lūdza vairāk informāciju, lai varētu turpināt palīdzēt.

Latviešu skolas pārzine Marisa Graudiņa priecājās, ka viesi bija atnākuši ne tikai atbalstīt skoliņu, bet arī kopā svinēt Latvijas otro dzimšanas dienu – 4. maiju.

Vija Rauda
2022. g. 14. maijā, Sietlā
Laikrakstam „Latvietis“

* https://www.gofundme.com/f/help-ukrainian-refugees-in-latvia?qid=9b3788586e49cc13148994a15d7acfc2Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com