Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


„NYET, NYET, SOVIET!“

Ekskursija Ukrainas tautas atbalstam ukraiņu valodā izstādē

Laikraksts Latvietis Nr. 706, 2022. g. 15. jūnijā
Toms Pāvils -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
LaPa-muzejs-2v

Izstādē NYET, NYET, SOVIET! FOTO Mārtiņš Zīders.

Izstāde NYET, NYET, SOVIET! FOTO Mārtiņš Zīders.

Izstāde NYET, NYET, SOVIET!

Atzīmējot Starptautisko bēgļu dienu un atbalstot ukraiņu tautas cīņu par brīvību, muzejs un pētniecības centrs Latvieši pasaulē š.g. 16. jūnijā aicina uz kuratores Ievas Vītolas ekskursiju gan latviešu (plkst. 17.30), gan ukraiņu (plkst. 19.00) valodā vērienīgajā izstādē NYET, NYET, SOVIET! Politiskie protesti un demonstrācijas ārpus Latvijas 1945–1991 Latvijas dzelzceļa vēstures muzejā.

Dalība publiskajā ekskursijā ar ieejas biļeti Latvijas dzelzceļa vēstures muzejā. Ukrainas bēgļiem ieeja bez maksas, uzrādot personu vai bēgļa statusu apliecinošu dokumentu. Nākamās kuratoru vadītās ekskursijas latviešu valodā arī 14. jūlijā plkst. 18.30 un izstādes beidzamajā dienā 23. jūlijā no plkst. 12.00, kad plašāka pasākuma ietvaros būs iespēja izsoles veidā iegādāties izstādes noformējuma fragmentus. Visi ieņēmumi – ukraiņu tautas atbalstam cīņā pret Krievijas agresiju.

Izstāde ir iedvesmojošs, taču ne visiem zināms stāsts par to, kā trimdas latvieši padomju okupācijas laikā uzturēja dzīvu Latvijas neatkarības ideju. Ar aizrautīgu pašaizliedzību un radošu degsmi vairākus gadu desmitus visā pasaulē latvieši rīkoja politiskus protestus un demonstrācijas, lai pievērstu vietējās sabiedrības, preses un politiķu uzmanību Baltijas valstu okupācijas jautājumam. Šajās demonstrācijās izauga nākamās paaudzes, kuras, par spīti savas mītnes zemes dzīves videi un iespējām, saglabāja latvisko identitāti un uzturēja apbrīnojamu misijas un cīņas spara izjūtu, kļūdami par Latvijas zaudētās brīvības sargiem un valstsgribas vēstnešiem.

Diemžēl politiskajās demonstrācijās un protestos izkliegtais, uz plakātiem un apģērba uzrakstītais sauklis NYET, NYET, SOVIET!, kas skanīgi raksturo trimdas latviešu pārliecību 46 gadu garumā Latvijas okupācijas laikā, mūsdienās, ņemot vērā esošo ģeopolitisko situāciju, no jauna kļuvis aktuāls. Tālab izstāde apzināti veidota kā demonstrantiem noderīga rokasgrāmata.

Trimdas latviešu vēstures stāstus politisko demonstrāciju un protestu kontekstā atklās muzeja un pētniecības centra Latvieši pasaulē krājuma priekšmeti – demonstrāciju plakāti, lozungi, apģērbi un rekvizīti. Izstādē būs skatāms arī muzeja krājuma lielākais priekšmets – demonstrāciju mašīna Plymouth Valiant, par kuru muzejs uzņēmis arī dokumentālo filmu VALIANT! Brauciens uz brīvu Latviju, kas skatāma bez maksas portālā www.filmas.lv

Toms Pāvils
Muzejs „Latvieši pasaulē“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com