Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Māra Branča skatījums

Anitas Paegles brīnumu labirintā

Laikraksts Latvietis Nr. 707, 2022. g. 22. jūnijā
Māris Brancis -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Anita Paegle izstādē Jelgavas Trīsvienības baznīcas tornī dzimšanas dienā 3. jūnijā. FOTO Māris Brancis.

Ilustrācija Andreja Vīksnas grāmatai „Rožu spoks“. FOTO Māris Brancis.

Ilustrācija Andreja Vīksnas grāmatai „Rožu spoks“. FOTO Māris Brancis.

Ilustrācija Andreja Vīksnas grāmatai „Rožu spoks“. FOTO Māris Brancis.

Ilustrācija Ineses Zanderes grāmatai „Kaķis uz klavierēm“. FOTO Māris Brancis.

„Ilustrācija ir brīnumains labirints, pa kuru lido mākslinieka sapņi. Process ir brīnišķīgs – meklējumi, šaubas, prieks,“ izteikusies māksliniece Anita Paegle. Viņa ir viena no mūsdienu ievērojamākajām latviešu bērnu grāmatu ilustrāciju autorēm, kura jau vairāk nekā 40 gadus staigā pa šo labirintu, kā pati izteikusies.

Pabeigusi J. Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolu, Anita Paegle turpināja studijas Latvijas Mākslas akadēmijas grafikas nodaļā, kuru absolvēja 1980. gadā ar Andreja Upīša stāsta Vilnīša brauciens uz austrumiem ilustrācijām oforta tehnikā Pētera Upīša vadībā. Kopš tā laika visa viņas daiļrade veltīta bērnu grāmatai.

Ar tām Anita Paegle ieguvusi nedalītu uzmanību un atzinību visā pasaulē (Eiropā), sarīkojusi daudzas personālizstādes, bez Latvijā notikušajām atzīmēsim vēl dažas – Parīzē (1988), Venēcijā (1990), Budapeštā un Sanktpēterburgā (abas 2008). Anitas Paegles darbi bijuši izstādīti II un IV Starptautiskajā grāmatu grafikas triennālē Viļņā, Bratislavas ilustrāciju biennālē (1999, 2001, 2019, 2021). Māksliniece saņēmusi Pastariņa prēmiju (1991, 2000), diplomu Tallinas ilustrāciju triennālē (2003), J. Baltvilka balvu (2006), I. Zeberiņa prēmiju (2007), grāmatu mākslas konkursa Zelta ābeles balvu (2005, 2014). 2000. gadā izstādes autore kļuvusi par konkursa Gada skaistākā grāmata laureāti. Latviešu māksliniece iekļauta IBBY (International Board on Books for Young People – Pasaules bērnu un jauniešu literatūras padomes) pasaules ilustratoru goda sarakstā (2000). Tāpat viņa vairākkārt nominēta augstākajam starptautiskajam apbalvojumam bērnu literatūras un ilustrāciju jomā – Hansa Kristiana Andersena balvai (2012, 2016).

Tomēr grāmatu ilustrācijas nav vienīgā nozare, kurā Anita Paegle teikusi savu vārdu. Latvijas Banka izdevusi vairākas viņas zīmētās monētas – 1 lata monētu Šūpļa monēta (2013) un pasaku monētu Pieci kaķi (2015), savukārt Latvijas pasts laidis klajā trīs pastmarkas (2013, 2019, 2021). Pie visa klāt vēl Latvijas Mākslas akadēmijas izcilības balva (2014).

No šī visai virspusējā uzskaitījuma jaušams, cik Anitas Paegles radošā darbība ir spēcīga un plaša. Tikpat daudzveidīgas un iedarbīgas ir viņas ilustrācijas. Tās izceļ tēlu raksturu, formu un krāsu pielietojums, ārkārtīgi svarīgs ir zīmējums, tā precizitāte, izraudzītās detaļas, kas dažkārt stāstījuma nopietnībai piedod humora dzirksti un vieglumu. Lapas kompozīciju nosaka katras grāmatas teksta gars. Tekstam un ilustrācijām jābūt vienotiem, jāveido viens veselums. Kā teksta autoram, tā ilustratoram jābalsta vienam otru. Viņi abi – rakstnieks vai dzejnieks un mākslinieks – ir grāmatas autori, kas runā vienā intonācijā, veidojot tuvu tēlu valodu.

Šajā izstādē izraudzītas ilustrācijas trim grāmatām – Māras Cielēnas pasakai Pulksteņu nakts gaitas (1997) un Ineses Zanderes dzejoļu krājumam Kaķis uz klavierēm (2021), kā arī Anitas Paegles un Andreja Vīksnas Rožu spokam (2018). Pēdējo gribas īpaši izcelt – tā stāsta par Rundāles pili, Melno dāmu, kas kā tumša ēna pazib tās skaistajos apartamentos, un par šīs pils īsteno saimnieku, ko mēs pazīstam kā Imantu Lancmani. Viņam, vienam no galvenajiem Rundāles pils atjaunotājiem, sakopējiem un uzcēlējiem, kā arī mākslas vēsturniekam un gleznotājam pagājušo gad apritēja 80. Viņam līdz šī gada beigām gaidāma plaša jubilejas izstāde Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā.

Arī Jelgavai gribējās šo notikumu atzīmēt un izcelt, tādēļ šim gadījumam Anitas Paegles lieliskās ilustrācijas likās sevišķi piemērotas. Kaut arī Andrejs Vīksna stāsta par nelaimīgo Melno dāmu un Mākslinieka rozi, kam Rundāles pils grāfs, sērojot par mirušo mīļāko, iestādīja šo rozi, taču tā vārgst un nezied. Jaunais pils saimnieks meklē iemeslu, kādēļ tas tā. Mīklu atrisina putni – bezdelīgas redz visu pasauli un atnes ziņu, ka šī Mākslinieka roze tāltālā zemē apraugāma. Un „es, tāpat kā draudzene, varēju beidzot atlaisties un izgulēties. Viņa – kopā ar grāfu, bet es – ar savu saimnieku.“

Ilustrāciju autore kā Jelgavas Trīsvienības baznīcas tornī eksponētajos darbos, tā še neminēto grāmatu zīmējumos ieved skatītāju brīnumainā zemē. Mēs to pazīstam, jo tā ir mūsu visu pasaule, tikai mēs neprotam to ieraudzīt tik krāsainu, skaistu, labsirdīgu un cilvēciskuma pilnu. Anita Paegle mums atver acis, ļaujot noģist, cik fantastiskā pasaulē mēs dzīvojam. Pat kustoņi, priekšmeti un lietas, kas ik brīdi mums ir apkārt, piepeši atdzīvojas un iegūst dvēseli. Anita Paegle mums paver maģijas pasauli, kurā allaž esam gribējuši ieskatīties un pat dzīvot. Māksliniece saka, ka mēs patiesi tajā arīdzan dzīvojam, tik neprotam to saskatīt. Iesaistot arī Imantu Lancmani šajā ilustratores pasaku reālismā, varbūt mēs noticēsim viņai un varbūt kļūsim labāki, gaišāki un atsaucīgāki.

Māris Brancis
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com