Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Redakcijā

Kāda vērtība pieminekļiem?

Laikraksts Latvietis Nr. 713, 2022. g. 10. aug.
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Sveicināti, lasītāji!

Latviju pāršalc vējš, kurš aizpūš visādus pieminekļus. Lai gan likums Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā samērā precīzi apraksta, uz kuriem no pieminekļiem tas attiecas, un kas ar tiem ir darāms, tomēr ir izplatījušās dažādas versijas, kurās ir šis vai tas piefantazēts.

Pirmkārt, likums noteikti neattiecas uz visiem padomju laika pieminekļiem, tikai uz tiem pieminekļiem vai objektiem, kuri slavina PSRS vai nacistiskās Vācijas okupācijas varu, ar to saistītu notikumu vai personu; slavina totalitārismu, vardarbību, militāru agresiju, karu un kara ideoloģiju; vai ietver padomju varas vai nacisma simbolus. Tātad, visas runas par padomju laiku ēku un tiltu nojaukšanu ir tīrā demagoģija.

Daudzus interesē pieminekļu liktenis pēc demontēšanas, jo tomēr okupācijas varas slavinošam piemineklim varētu būt mākslinieciska vērtībā, vai varbūt vērtībā kā vēstures falsifikācijas pierādījums.

Te arī varam būt mierīgi, jo likums nosaka: „Demontēto objektu oriģinālās detaļas vai fragmentus, kam ir mākslinieciska vērtība, arhitektoniska kvalitāte vai kultūrvēsturiska vai izglītojoša nozīme, iekļauj Latvijas Okupācijas muzeja krājumā.“ Par pašu vērtēšanas procesu likumā rakstīts: „Lēmumu par demontēto objektu oriģinālo detaļu vai fragmentu iekļaušanu muzeja krājumā pieņem muzeja direktors, pamatojoties uz muzeja krājuma komisijas atzinumu un konsultējoties ar Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi.“

Likumā nav rakstīts ne „drīkst iekļaut“, ne „izlasi iekļauj“, bet skaidri un gaiši: „iekļauj“. Nav izvēles.

Likuma anotācija arī šo apstiprina, skaidri deklarējot: „Demontēto objektu oriģinālās detaļas vai fragmentus ar atzītu māksliniecisko vērtību vai izglītojošu nozīmi nodod glabāšanai Latvijas Okupācijas muzeja krājumā, konsultējoties ar Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi un Latvijas Okupācijas muzeju.“

Lai atbalstītu Okupācijas muzeju šajā atbildīgajā darbā, likums nosaka, ka valsts finansē uzdoto uzdevumu izpildi, tātad nevar rasties papildus slogs uz muzeja ziedotāju pleciem.

Ja muzeja krājuma komisija nepieņem kādu detaļu vai fragmentu savā krājumā, tad tas pats par sevi nozīmē, ka muzejs ir to detaļu vai fragmentu novērtējis kā bez mākslinieciskas vērtības, bez arhitektoniskas kvalitātes un bez kultūrvēsturiskas vai izglītojošas nozīmes.

Piemēram, Okupācijas muzeja lēmums nepieņemt nekā no pieminekļa Uzvaras parkā Pārdaugavā nozīmē to, ka viss piemineklis un visas tās daļas ir bez mākslinieciskām, kultūrvēsturiskām vai izglītojošām vērtībām.

Tātad varam būt pilnīgi droši, ka vērtības netiks iznīcinātas.

GN
2022. g. 10. aug.Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com