Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Dibināta brāļu Zandbergu fonda stipendija

Dos iespēju talantīgiem jauniešiem tiekties uz izcilību sevis izvēlētajā nozarē

Laikraksts Latvietis Nr. 715, 2022. g. 24. aug.
Dāvids Rubens -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
VitoluFonds

Modris Zandbergs. FOTO Vītolu fonds.

Vēl 2018. gadā rakstījām par Modra un Gintas Zandbergu stipendijas dibināšanu, bet šī gada jūnijā Modris Zandbergs, godinot savus brāļus, lēmis izveidot vēl vienu stipendiju, veicot ziedojumu 50000 Kanādas dolāru apmērā.

Modris Zandbergs dzimis 1938. gadā Liepājā. Kad viņam bija četri gadi, nomira tētis, un rūpes par Modri un vēl diviem brālīšiem uzņēmās mamma. 1944. gada beigās ģimene atstāja Latviju un ar kuģi devās uz Dancigu, kur sākās dzīve bēgļu nometnēs. Pēc neilga laika mamma iepazinās un apprecējās ar Pēteri Lagzdiņu, un līdz ar to jaundibinātā ģimene pārvācās uz Angliju.

Tā gan nebija vienīgā dzīvesvietas maiņa, jo jau 1953. gadā ģimene pārcēlās uz Kanādu un apmetās Hamiltonā. Modris mācījās vidusskolā, kļuva par mašīnistu, vēlāk uzsāka mācības McMaster Universitātē, kurā ieguva bakalaura grādu sociālajās zinībās. Viņš strādāja par pasniedzēju arodskolā, vienlaikus aktīvi darbojoties Hamiltonas jauniešu pulciņā, LNJAK un LNAK. Mācījies Hamiltonas Latviešu skolā un piedalījies žurnāla Jaunā Gaita izdošanā.

1976. gadā Modris apprecēja latviešu meiteni Gitu, un jaunais pāris apmetās Sarnijā, abi strādāja par pedagogiem, brīvajā laikā darbojoties dažādās Kanādas sabiedriskajās organizācijās. Gita ļoti daudz lasīja grāmatas, ceļoja, dziedāja korī, apmeklēja teātra izrādes, filmas, savukārt Modra vaļasprieki ir ceļošana, fotografēšana, dārzniecība, amatniecība un rūpēšanās par dabas aizsargāšanu.

Vecākais no Zandbergu brāļiem – Laimonis aizvadīja ļoti darbīgu un aktīvu dzīvi, mūžībā dodoties 1997. gadā. Līdzīgi Modrim, arī Laimonis beidzis McMaster Universitāti, kur ieguvis grādu angļu literatūrā, socioloģijā un metalurģijā. Beidzis arī Boltonas Tehnisko koledžu Anglijā ar diplomu mehānikā. Kopš 1957. gada publicējies žurnālā Jaunā Gaita, bet no 1959. gada bijis šī žurnāla atbildīgais redaktors, vadot to 37 gadus. Žurnālā publicējis dažāda satura rakstus un intervijas. Par aktīvo mūža veikumu Laimonim piešķirts Trīs Zvaigžņu ordenis. Atvadoties no Laimoņa, līdzgaitnieki rakstījuši: „Laimoņa spēku avots bija sapnis par dzimteni – ne par paša atgriešanos uz dzīvi tur, bet plašākā nozīmē par pasauli, kas piederēja viņam un kurai piederēja viņš. Tā bija visa latviešu kultūra ieskaitot literatūru, mākslu, sabiedrisko un politisko dzīvi.“

Jaunākais brālis Aldis nodzīvoja īsu un ne vienkāršu mūžu. Smags nelaimes gadījums peldoties, atstāja nelabojamas sekas, kas rezultējās daļējā 7 gadus ilgā paralīzē, līdz 24 gadu vecumā viņš devās mūžībā. Apbrīnojams ir miers un pacietība, ar kādu jaunais cilvēks pārcieta šo dzīves smagumu. Viņš daudz lasīja un bieži ar ģimenes piederīgajiem apmeklēja latviešu dievkalpojumus. Redzot viņa garīgo spēku, jaunekļa padomu dažkārt meklēja cilvēki, ko nomāca smagas problēmas, līdz ar to, neskatoties uz apstākļiem, Aldis spēja sniegt mierinājumu arī citiem.

Trīs dažādi dzīvesstāsti stipendijas veidā nu dos piepildījumu tiem jaunajiem cilvēkiem, kuri vēl ir tikai savu dzīves sapņu sākumā un ar brīnumu pilnām acīm raugās nākamībā. Pateicoties Modrim, Zandbergu brāļu paveiktais, sasniegtais un arī izdzīvotais radīs iespēju uzplaukt no jauna, vienlaikus liecinot par spožām personībām un dodot iespēju daudziem talantīgiem jauniešiem tiekties uz izcilību sevis izvēlētajā nozarē. Šī stipendija ir piemērs, kā, ģimenes mīlestībai savijoties ar vēlmi palīdzēt, gandarīt gan sevi, gan apkārtējos.

Sakām vislielāko paldies Modrim Zandbergam par ievērojamo atbalstu, kas stipendiju veidā sasniegs Latvijas jaunatni! Paldies Aldim Zandbergam par sadarbību un atbalstu! Paldies Latvia Relief and Development Fund, kas palīdzēja ziedojumam sasniegt Latviju!

Dāvids Rubens
Vītolu fonds
www.vitolufonds.lv
28.06.2022.Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com