Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Historia.lv seminārs

Senie amati un industriālā mantojuma vietas lauku kultūrainavā

Laikraksts Latvietis Nr. 719, 2022. g. 22. sept.
Valters Grīviņš -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
Valmieras_muzejs_1

Jumta skaidu plēšana Jaunpiebalgas „Lāčplēšos“. Ap 1930. A. Dulbes foto. No Jaunpiebalgas muzeja krājuma. FOTO A. Dulbe.

5. oktobrī Valmierā notiks Histora.lv seminārs novadpētniekiem Senie amati un industriālā mantojuma vietas lauku kultūrainavā.

Jau sesto gadu rīkojot novadpētnieku mācības, Historia.lv komanda šogad ir nolēmusi pievērsties seno amatu un Latvijas lauku kultūrainavā nereti sastopamo, bet maz zināmo industriālā mantojuma vietu izzināšanai, iepazīšanai un popularizēšanai.

Zināšanas par senajiem amatiem, novadpētniekam pētot kādas dzimtas, mājvietas vai plašākas teritorijas vēsturi, ļauj labāk izprast gan iepriekšējo gadsimtu sabiedrības struktūru, gan arī dažādu slāņu un kārtu ļaužu ikdienas dzīves norises. Lai amatu aptvērums būtu pilnīgāks, esam paredzējuši aplūkot ne tikai tos amatus, kas saistās ar sadzīves priekšmetu un dažādu ražojumu izgatavošanu (audēji, kalēji, darvdeģi...), bet arī tos, kuru veicēji nodrošināja pagasta, muižas un zemes pārvaldi (fogti, muižkungi, vagari, grāmatneši...).

Ja 2021. gada semināru valstī noteikto epidemioloģisko ierobežojumu dēļ varējām sarīkot tikai Zoom platformā, tad šogad seminārs pēc divu gadu pārtraukuma atkal notiks klātienē, dodot iespēju vēsturniekiem, novadpētniekiem, muzejniekiem un bibliotekāriem, citiem interesentiem klātienē satikties, iepazīties, apmainīties domām, plānot sadarbību...

Semināra dalībniekus gaidīsim Valmieras muzeja izstāžu zālē, 2022. g. 5. oktobrī. Dalība brīva. Reģistrācijas anketa: https://forms.gle/7npVw2MQNQTR33K5A

Programma

No 9.30 Ierašanās, reģistrācija, kafija.

10.00 Valters Grīviņš. Ievadvārdi.

10.10 – 10.50 Vija Stikāne, Dr. hist., Administratīvie amati viduslaiku Livonijas pilīs un pilsētās.

11.00 – 11.40 Agris Dzenis, Mag.hist., Kunga sētā, tīrumā, mežā... Muižas amati no 16. līdz 19. gadsimtam.

11.50 – 12.30 Edgars Žīgurs, Mag.hist. Etnogrāfiskie amati lauku sētā.

Kafijas pauze

13.20 – 14.00 Muntis Auns, Dr.hist. Vietvārdi kā seno amatu liecinieki.

14.10 – 14.50 Valters Grīviņš Cepļi, manufaktūras, dzirnavas... Mazāk zināmās 17.–20.gs. industriālā mantojuma vietas Vidzemes lauku kultūrainavā.

Valters GrīviņšAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com