Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Atbalsts mākslas muzejiem Latvijā

Jauna organizācija ASV

Laikraksts Latvietis Nr. 724, 2022. g. 26. okt.
Daris Dēliņš -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
AFLNMA

Amerikas Savienotajās Valstīs dibināta jauna organizācija, lai pievērstu uzmanību un veicinātu atbalstu Latvijas mākslas muzejiem. Tās dibinātāji – māksliniece Vija Celmiņa, Latvijas goda konsuls Vermontas štatā Daris Dēliņš un Latvijas goda konsuls Pensilvānijas štatā Džons Medveckis.

American Friends of the Latvian National Museum Inc. („Latvijas Nacionālā mākslas muzeja amerikāņu draugi“) mērķis ir sekmēt un organizatoriski virzīt ASV tautiešu uzmanību un finansiālo atbalstu Latvijas Nacionālajam mākslas muzejam (LNMM) un līdzīgām iestādēm Latvijā.

Organizācijas vadītājs, Latvijas goda konsuls Vermontas štatā Daris Dēliņš atzīmē: „Esmu pagodināts palīdzēt dibināt šo organizāciju, kas veicinās ziedojumus no ASV vienai no nozīmīgākajām kultūras iestādēm Latvijā.“

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs ir lielākā profesionālās mākslas krātuve valstī, kas ieņem nozīmīgu vietu kultūras vērtību uzkrāšanā, saglabāšanā, popularizēšanā Latvijā un ārvalstīs. Latvijas Nacionālā mākslas muzeja darbības mērķis ir izglītot sabiedrību un rosināt tās interesi par Latvijas un pasaules vizuālās mākslas liecībām to vēsturiskajās un mākslinieciskajās izpausmēs, akcentējot nacionālās mākslas skolas vietu kultūras vēsturē un laikmetīgajos procesos. Latvijas Nacionālā mākslas muzeja struktūrā ietilpst Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA, kā arī Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs.

D. Dēliņš turpina: „Ideja mūsu organizācijai radās nejauši pie pusdienu galda Ņujorkā, Vitnijas muzejā pirms dažiem gadiem, kad viesojās Latvijas kultūras ministre Dace Melbārde. Māksliniece Vija Celmiņa un Latvijas goda konsuls Pensilvānijā Džons Med­veckis jautāja: „Kāpēc mums ASV nav iespēja ziedot Latvijas muzejiem, un atbalstīt viņu darbību, kolekciju papildināšanu un sniegt atbalstu Latvijas māksliniekiem?“ Visi paskatījās uz mani, un es teicu: „Protams, mēs noteikt varam šādu organizāciju dibināt!“.

Tagad, divus gadus vēlāk, pateicoties Džona Medvecka un Vija Celmiņas finansiālam atbalstam, organizācijas dibināšanas darbi ir pabeigti, un tā var sākt vākt ziedojumus. ASV dzīvojoši nodokļu maksātāji (un organizācijas) var saņemt par ziedojumiem Amerikas draugi atskaiti par saviem gadskārtējiem nodokļiem. Tas būtu ieguvums gan ziedotājam, gan Latvijas muzejiem!

Amerikas draugu mērķis ir atbalstīt darbu, ko veic Latvijas Nacionālais mākslas muzejs un līdzīgas organizācijas Latvijā, lai tās krātu, saglabātu un izstādītu mākslas darbus ar vēsturisku, akadēmisku un māksliniecisku nozīmi Latvijas kultūrtelpai.

LNMM direktore Māra Lāce saka: „Mēs esam gandarīti par šādas organizācijas izveidi. Atbalsts, ko tā varētu sniegt, būs nozīmīgs ieguldījums Latvijas Nacionālā mākslas muzeja pilnvērtīgā darbībā krājuma papildināšanā, pētniecībā un izstāžu organizēšanā. Esam pateicīgi Fonda izveidotājiem un atbalstītājiem par iniciatīvu un ieguldīto darbu.“

Vija Celmiņa, Amerikāņu draugu valdes locekle: „Atbalstīsim pasaules klases iestādes kā Latvijas Nacionālo mākslas muzeju. Māksliniekiem vajag publiku. Viņu mākslas darbi Tev liks domāt vai pat lidot!“

LNMM nodaļas Arsenāls vadītāja Elita Ansone: „Jau daudzus gadus muzejam ir cieša draudzība ar mākslinieci Viju Celmiņu, kura pastāvīgi interesējas, kādas izstādes un projektus mēs attīstām. Viņa vienmēr uzsvērusi nepieciešamību sniegt lielāku atbalstu tieši māksliniekiem. Ceru, ka organizācijas „Amerikāņu draugi izveidošana sniegs lielākas iespējas muzejā to darīt.“

Naudas līdzekļu ziedojumus Amerikāņu draugi var veikt ar čeku, PayPal vai arī ar testamenta novēlējumu starpniecību. Mākslas darbu ziedojums muzeji varēs pieņemt pēc to kultūrvēsturiskās un mākslinieciskās nozīmības izvērtējuma un atbilstības savai krājuma politikai.

Sīkāka informācija pieejama mājas lapā: www.americanfriendslatvianmuseum.org

Preses kontakts – Daris Dēliņš: donate@americanfriendslatvianmuseum.org

American Friends of the Latvian National Museum Inc. ir reģistrēta ASV kā 501(c)(3) bezpelņas organizācija ar ASV nodokļu departamenta (IRS). Ir iespējams Jūsu ziedojumu norakstīt no gadskārtējo ASV nodokļu deklarāciju. Lūgums šo pārrunāt ar savu grāmatvedi.

Daris Dēliņš
2022. gada 17. oktobrī
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com