Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Ziemassvētku iegaismošana

Jaunās saules piedzimšanas brīdis

Laikraksts Latvietis Nr. 731, 2022. g. 14. dec.
Gunta Dombrovska -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Tuvojoties gadu mijai, jaunās saules piedzimšanas brīdim, ir vērts arī mūsu katra domas, vēlmes un ierosas veltīt jaunajam. Izsenis mūsu Tradīcija stāsta par mūsu katra paša līdzatbildību Laika ritējumā. Svētku piesaukšana, gaidīšana, gatavošanās tiem – tā ir tikpat svarīga svētku sastāvdaļa kā paša zīmīgā brīža apzināšanās un svētīšana. Mūsu svētki ir gaidīšanas, dzīšanas, kalnā vilkšanas darbību piepildīti. Tie nav tikai zīmīgā mirkļa apliecināšana, bet apzināta Laika virzīšana. Apzināta līdzdalība pasaules kārtības uzturēšanā.

Ziemassvētku iegaismošana – sevis un pasaules gaismas vairošana ir tikpat zīmīgs mirklis. Aicinām to piesaukt, daudzināt, radīt, piedzīvot kopā. Ar dziesmām, zintīm, gaismas iedegšanu.

2022. gada 17. decembrī plkst. 16.00 IECAVAS DIEVDĀRZIŅĀ visi tiek laipni aicināti uz ZIEMASSVĒTKU IEGAISMOŠANU.

Ritus vadīs Gunta Saule un Svētes Dievturu saimes dziedātāji un muzikanti. Ar ikviena atnākušā līdzdalību un atbalstu. Dievdārziņš ir sena baltu svētvieta. Par to liecina zīmīgas teikas un nostāsti par šo vietu. Pirms vairākiem gadiem, iesaistoties Iecavas sieviešu kluna LIEPAS dalībniecēm tā ir sakopta un tajā uzstādītas tēlnieka Ulda Sterģa darinātas svētzīmes – akmeņi ar iekaltām zīmēm. Šeit ļaudis nāk dzīves pašu un ģimenēm zīmīgos brīžos. Tagad ir laiks šo vietu arvien vairāk iedzīvināt arī citos, visiem nozīmīgos svētkos. Tādi ir arī Ziemassvētki, Ziemas saulgrieži, kad saules dienas ceļš debesu jumā ir visīsākais un zemākais, diena sarāvusies trīskārt īsāka par nakti un svarīgs ir mirklis, kad dena atkal sāk stiepties garumā un tiek svētīta jaunās saules dzimšana.

Rituāla dalībniekus aicinu ņemt līdzi zvārguļus, svilpauniekus, stabules u.tml. skaņu rīkus, sveces lukturos kopīgās gaismas vairošanai un saņemšanai, kārumurs un siltu dzērienu kopīgam mielastiņam.

Rīko Iecavas pagasta Rosmes bibliotēka sadarbībā ar Tradicionālās kultūras, izglītības un amatniecības biedrību JUMALA un Svētes dievturu draudzi

Gunta Dombrovska,
Rosmes bibliotēkas vadītājaAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com