Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Lauma Skride koncertā Kiamā

Entuziasma un pacilātības pilna publika

Laikraksts Latvietis Nr. 746, 2023. g. 5. apr.
Greims Andersons (Graham Anderson) -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Lauma Skride un Gregorijs Volmslijs (Gregory Walmsley). FOTO Ojārs Greste.

Lauma Skride un Gregorijs Volmslijs (Gregory Walmsley). FOTO Ojārs Greste.

Lauma Skride un Gregorijs Volmslijs (Gregory Walmsley). FOTO Ojārs Greste.

Bija sutīgs vakars Kiamā, ap 120 km uz dienvidiem no Sidnejas. Ceturtdien, 23. martā aptuveni 150 vietējie iedzīvotāji un apmeklētāji pulcējās vēsturiskajā anglikāņu baznīcā uz koncertu. Mazā, pievilcīgā ēka ar skatu uz Kluso okeānu tika uzcelta 1850. gados.

Koncertā uzstājās ievērojamā latviešu pianiste Lauma Skride un ilggadējais Londonas Filharmonijas orķestra mūziķis, čellists Gregorijs Volmslijs (Gregory Walmsley). Koncertu organizēja Classical Kiama 2023. gada koncertu sērijas ietvaros.

Lauma un viņas māsa vijolniece Baiba Skride ir labi pazīstamas Austrālijas publikai. Baiba viesojusies vairākas reizes, tostarp pagājušajā gadā, spēlējot kopā ar Rietumaustrālijas un Tasmānijas Simfoniskajiem orķestriem un kamermūzikas koncertā Melburnā.

2019. gada novembrī Baiba un Lauma kopā ar Skrides kvartetu devās turnejā pa Austrāliju. Veiksmīgu apstākļu dēļ, toreiz viņu koncerts Melburnas Recital Centre sakrita ar Latvijas proklamēšanas dienas svinībām, un Baiba un Lauma dāsni piekrita uzstāties Melburnas Latviešu namā.

Līdzīga jauka apstākļu sagadīšanās bija arī šī gada martā, kad Lauma Skride, Gregorijs Volmslijs, viņu meita Beatrise LuLu un Gregorija vērtīgais itāļu čells no Triestes devās uz Kiamu, dažas dienas piestājoties arī Melburnā un Sidnejā.

Mūzika bija ārkārtīgi baudāma. Tā bija programma, kas ļāva gan Laumai, gan Gregorijam demonstrēt savus ievērojamos talantus. Koncerts sākās ar Bēthovena Divpadsmit variācijām par Hendeļa „Jūda Makabeja“ tēmu un beidzās ar Debisī Sonāti čellam un klavierēm.

Starp šiem skaņdarbiem skanēja Roberta Šūmaņa un Frenka Bridža darbi, trīs spāņu skaņdarbi (Granadosa Intermezzo, Ravela Pièce en Forme de Habanera un de Fajas Rituāla uguns deja) un Hauvarda Šora (Howard Shore) mūzika filmai Gredzenu pavēlnieks. Koncerta noslēgumā Lauma atpazina latviešus skatītāju pulkā (Ojāru Gresti, viņa dēlu Edgaru un mazmeitu Zemeni, Ilzi Šēnbergu, Anitu Andersoni un vietējo Kiamā dzīvojošo Jāni Dzeldi), un kopā ar Gregoriju, kā piedevu koncerta programmai, ļoti aizkustinoši nospēlēja variācijas par tautas dziesmu Pūt, vējiņi.

Entuziasma un pacilātības pilnā publika devās mājās ļoti apmierināta ar izcilo, pasaules klases izpildītāju koncertu. Nav brīnums, ka 2023. gada martā socioloģiskā pētījumā, kura pamatā bija 2021. gada tautas skaitīšanas dati, Kiama tika novērtēta kā dzīvošanai vispatīkamākā pilsēta („most liveable town“) gan Jaundienvidvelsā, gan visā Austrālijā.

Greiems Andersons
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com