Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Dokumentālā filma „Valiant!“

Patriotiskās emocijas Brisbanē

Laikraksts Latvietis Nr. 752, 2023. g. 17. maijā
Ance Deksne -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Filmas izrāde. FOTO Raitis Freimanis.

Filmas izrāde. FOTO Inga Česle.

5. un 6. maijs Brisbanes Latviešu namā bija ļoti darbīgs. Liels paldies Vinetai Freimanei un Raitim Freimanim par vizīti – Brisbanes otrā pasu stacija noritēja veiksmīgi, un Latvijas pilsonības informācijas prezentācija bija ļoti noderīga tās apmeklētājiem!

Dienu ieplānojām tā, lai varētu apvienot vairākus pasākumus. Ar BLB un Saule Limited iniciatīvu pēc Latvijas pilsonības prezentācijas sekoja dokumentālās filmas Valiant! Brauciens uz brīvu Latviju izrāde. Šī ir muzeja un pētniecības centra Latvieši Pasaulē pilnmetrāžas dokumentālā filma par trimdas latviešu politiskajām demonstrācijām vairākās pasaules vietās. Filmas režisore ir Māra Pelēce un scenārija autores ir Marianna Auliciema, Māra Pelēce un Dita Gruze.

Baudot Laimas Lodiņas un Ingas Česles kūkas, pīrāgus un dzērienus, pulcējās krietni liels skatītāju skaits. Interese par filmu bija laba, jo filmai ir ar angļu subtitriem. Daudziem apmeklētājiem filmas vēsturiskie notikumi bija kaut kas jauns, bet skatītāju rindās arī bija cilvēki, kuri tajos notikumos paši bija tur klāt. Pirms filmas bija divi ievadi; pirmais – sakarā ar 4. maija Latvijas neatkarības atjaunošanas gadadienu. Ināra Strunga iepazīstināja apmeklētājus par to, kas ir Okupācijas muzejs un kā tam var ziedot.

Pēc tam Raitis Freimanis iesāka ar filmas ievadu un iepazīstināja ar tās vēsturisko stāstu, kā arī slaveno saukli Nyet Nyet Soviet! Par pašu filmas sižetu nerakstīšu, jo ļoti iesaku to noskatīties. Bet varu teikt to, ka piedzīvosiet gan humoru un smieklus, gan spēcīgas patriotiskas emocijas, gan smeldzi, gan padzīvosiet paši savās atmiņās no Latvijas okupācijas laika, esot vai nu trimdā, vai Latvijā. Pie tam, katram no mums šī dokumentālā filma izraisīs savu unikālo reakciju un sajūtas. Mani personīgi uzrunāja tas, ka nav nozīmes kurā trimdas valstī – Amerikā, Kanādā, Austrālijā, Vācijā, vai kur citur esot, cilvēku neatlaidība, kopīguma sajūta, spēcīgā latviskuma izjūta un radošā pieeja, lika viņiem domāt kā vairot pasaules reakciju uz tām šausmīgajām un necilvēcīgajām izdarībām, kādām Padomju Savienība apslāpēja Baltijas valstis un nevainīgus cilvēkus visā okupācijas laikā.

Pēc filmas Mārtiņš Siliņš rādīja fotogrāfijas no filmās redzētajām protestu akcijām, to skaitā arī foto ar unikālo filmas „galveno varoni” Valiant mašīnu. Bija jauki dalīties iespaidos no filmā redzētā, sajustā, un pastāstot atmiņas no protestu laikiem.

Ja filmu vēl neesat redzējuši, iesaku sazināties ar muzeju un pētniecības centru Latvieši Pasaulē. Brisbanes ienākumi no filmas pēcpusdienas tika ziedoti muzejam, ko jūs arī varat darīt, ja savās pavalstīs vēlaties izrādīt šo filmu.

Ance Deksne,
BLB komunikāciju koordinatore un LAAJ VP Kvīnslandē
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com