Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Redakcijā

Uzruna

Laikraksts Latvietis Nr. 757 un 758, 2023. g. 21. jūnijā
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
RPA

Deportāciju vagons un memoriāls Torņakalna stacijā, Rīgā, 2023. gada 14. jūnijā. FOTO Gunārs Nāgels.

Uzruna Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienā, 2023. gada 14. jūnijā, Torņakalna stacijā, Rīgā

Augsti godātie represētie, augsti godātais vicemēra kungs, dāmas un kungi!

Daudz kas ir mainījies viena gada laikā. Kad es tepat Jūs uzrunāju pirms gada, tad netālu no mums rēgojās tā sauktais, „Piemineklis Padomju armijas karavīriem – Padomju Latvijas un Rīgas atbrīvotājiem no vācu fašistiskajiem iebrucējiem“. Faktiski – Okupācijas piemineklis, kurš nemitīgi atgādināja par mūsu pazemošanu.

Manis vadītai aģentūrai – Rīgas pieminekļu aģentūrai – bija uzdots nodrošināt šī pieminekļa un citu Rīgā uzcelto padomju varas slavinošu pieminekļu nojaukšanu. Un to mēs arī izdarījām. Tāpat kā Padomju savienība, tās pieminekļa ir pazuduši.

Tomēr karš Ukrainā pierāda, ka Maskavas morāles principi nav sevišķi mainījušies pēdējos 90 gados. Latviešus masveidā iznīcināja Padomju savienībā 1930.os gados, un, okupējot Latviju 1940. gadā, tā varēja arī pie mums īstenot, faktiski, genocīdu.

Daļu no jums izveda 1941. gada 14. jūnijā, un citus 1949. gada 25. martā. Bet izvešanas notika arī pirms, starp un pēc šiem datumiem. Daži no jums ir dzimuši jau izsūtījumā.

Daudziem no jums atgriešanās Latvijā nav nemaz bijusi viegla. Tāpēc vēl jo vairāk valstij ir pienākums sevišķi rūpēties par jums. Un tiem, kuri vēl palikuši Krievijā, un tagad kara dēļ vēlas atgriezties Latvijā, grūtības ir vēl lielākas.

Mums katram ir sava, atšķirīga dzīves pieredze, un neveidosim sacensības par ciešanu pakāpēm. Vēl arvien ir svarīgi dokumentēt jūsu piedzīvojumus, jo jūs esat zīmīga daļa no mūsu kopīgās vēstures, un jūsu liktenis ir vēl jo vairāk iemesls aizstāvēt mūsu zemi ar ieročiem rokās.

Notikumi Ukrainā pataisa jūsu dzīves stāstus ļoti aktuālus, un, iespējams, tas arī maina attieksmi pret jums. Ja labu laiku tie, kur nebija ar jums runājuši, jūs varbūt uzskatīja par interesantiem vēstures objektiem, tad krievu represijas Ukrainā dod jūsu atmiņām jaunu aktualitāti.

Runājiet ar karavīriem, arī ar Latvijā stacionētiem NATO spēkiem. Dzīvais stāstījums vienmēr atstās smagāku iespaidu nekā pliks vēstures kurss.

Atkārtošu to, ko es jums teicu pirms gada. Mēs neaizmirstam un mēs nepiedodam. Mēs turpinām dokumentēt okupācijas varas noziegumus, un jūsu stāsti ir neatņemama daļa no mūsu kopīgā stāsta. Mēs esam cietēji, bet ciešanu laiks ir beidzies.

Es jums novēlu turpinošu izturību. Paldies par uzmanību!

Dr. Gunārs Nāgels
Rīgas pašvaldības aģentūras „Rīgas pieminekļu aģentūra“ direktors
2023. gada 14. jūnijāAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com