Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Jāņu vējš un līgošana „Dzintaros“

Svētki jāsvin kā ieplānots un tradīcijas jāturpina

Laikraksts Latvietis Nr. 759, 2023. g. 9. aug.
Mārīte Rumpe -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
AdelaidesSkola

Līgotāji. FOTO Mārīte Rumpe.

Līgotāji pie Jāņu vārtiem. FOTO Dace Freija.

Latviskā virtuve. FOTO Mārīte Rumpe.

Cepam pīrāgus. FOTO Mārīte Rumpe.

Ugunskurs. FOTO Dace Freija.

Adelaides latviešu skolas (ALS) saime bažīgi noskatījās, kā puse adelaidiešu krāmēja ceļa somas un devās uz Latviju, lai piedalītos vai skatītos Dziesmu un Deju svētkus Latvijā, jo domājām, ka nebūs, kas līgo kopā ar mums.

Lai vēl vairāk pakutinātu mūsu nervus, piektdien ierodoties Dzintaros vējš pūt no kājām, lija lietus un apskatoties BOM* aplikāciju ar laika ziņām, vējš bija pamatīgs (65 km/h) un tādu solīja arī sestdien un svētdien. Viela pārdomām – vai droši tādā laikā kurināt ugunskuru?

Velti bažījāmies, jo 24. jūnijā uz līgošanu ieradās mazliet vairāk nekā 60 līgotāju. Visi izturīgi un gatavi līgot. Izturīgākie jau ieradās piektdienas vakarā, kad Zandas Šulcas vadībā mācījāmies cept pīrāgus, siet Jāņu sieru (te gan palīdzēja arī Jāņu tēvs Māris Biezaitis un Eduards Šulcs) un pat kliņģeri ar pildījumu. Bērniem sanāca dažādi pīrādziņi, daži smaidīja un rādīja zobiņus, tad nu Zanda mācīja, kā pīrāgs jātaisa, lai neatveras. Mums prieks, ka visi ALS skolnieki zina, kas ir pīrāgs. Nākošā panna sanāca jau labāk. Siera siešanu vairāk skatījāmies un vēlāk garšojām, jo pie karsta katla bērniem nav droši. Kliņģera pildījumu gan varējām nogaršot, bija divu veidu – ar magonēm un šokolādi (bērnu iecienītākais) un žāvētiem augļiem. Paldies Zandai par uzņēmību un pacietību!

Sestdienas rītā, vējam pūšot, lēnām modāmies un gatavojāmies vakaram. Lai apgūtu ko jaunu, bija paredzētas meistarklase filcēšanā. Jāņu māte Kristi Biezaite mums mācīja, kā salikt aitiņas vilnu un kā lietot ziepes, lai izveidotu trauciņus, kur salikt mīļlietas. Jāņu vakaram tuvojoties, ar joni darbiņus būs jāpabeidz mājās, jo bija laiks pīt vainagus. Vainagi sanāca krāšņi; visas meitas pina un skatījās, kāds sanāk citām. Lielākais dārgums Adelaidē ir zaļas ozola lapas Jāņos. Pārsvarā visiem Eiropas kokiem Adelaides ziemā ir nobirušas lapas – arī ozoliem. Taču ir daži vēlās šķirnes, ko tikai zinātāji zin. Tad nu katru gadu turam īkšķus, lai lapas nenobirtu un būtu vainagi Jāņos, arī šogad Jāņu tēvs tika pie zaļa ozollapu vainaga.

Meistarklase ar Eduardu Šulcu mazā ugunskura taisīšana tika pārcelta iekštelpās uz kamīna istabu, kā arī Jāņu vārti šogad bija, kā nekad, – iekšā, ko lai dara, ja vēja māte nolēmusi pūst.

Ap plkst. 4.30 pēcpusdienā sasaucām līgotājus Dzintaru ēdamzālē un sākām līgot. Virtuves komanda bija ļoti priecīga, jo šajos Jāņos viņi visu redzēja un dzirdēja kopā ar visiem.

Jāņu tēvs un Jāņu māte mūs sagaidīja pie vārtiem ar pīrāgiem, alu un jāņu sieru, lika minēt mīklas un tikai tad ielaida savā sētā. Tikuši iekšā, dziedājām un dejojām; paldies Zandai Šulcai par muzikālo pavadījumu.

Kad danči beidzās, bija laiks ēst vakariņas. Virtuves komanda vienmēr pacenšas, lai neviens nepaliek ar tukšu vēderu. Tika sarūpēts ēdiens, un bārmenis Juris Jaudzems rūpējās, lai kārtīga līgošana ar alu un karstvīnu. Kad bija paēsts un padziedāts, lielais jautājums bija degs vai nedegs ugunskurs?

Paldies Rūdim Dancim un Pēterim Makmalenam (McMullen) par kārtīgi sarūpētu ugunskuru, kurš izturēja lielo vēju. Viņi sāka gādāt malku jau nedēļu iepriekš, lai viss tiktu paspēts laikā. Drosmīgākie līgotāji ieradās pie ugunskura, vējš pūta pamatīgi, bet lietus nelija. Ugunskurs tika iekurināts un ar vēja palīdzību uzliesmoja ļoti ātri. Vējš uguni plosīja, un šoreiz uguns necēlās debesīs, bet dega uz sāniem; šādi Jāņi te piedzīvoti pirmo reizi mūžā.

Šis ir pierādījums latviešu sīkstumam un tradīcijai – svētki jāsvin kā ieplānots un tradīcijas jāturpina. Paldies visiem, kas piedalījās un atbalstīja. Paldies Intai Tomasai (Thomas) un mazajām pankūku cepējām, kas svētdienas rītā mūs sagaidīja, cepot pankūkas brokastīm. Paldies skolas vecākiem un atbalstītājiem, kas ziedoja laiku un līdzekļus, lai viss izdotos. Ar daļēju līdzfinansējumu meistarklases atbalstīja Latviešu valodas aģentūra no Izglītības un zinātnes ministrijas budžeta programmas Valsts valodas politika un pārvalde. Paldies Latviskās izglītības veicināšanas kooperatīvai sabiedrībai par Dzintaru telpām. Šis ir ļoti nozīmīgs pasākums mūsu skolas gada kalendārā un bērni apgūst ļoti daudz īsā laikā. Visi gaida Jāņus Dzintaros, ļoti ceru, ka tas vienmēr tā būs!

Mārīte Rumpe,
Adelaides latviešu skolas pārzine
Laikrakstam „Latvietis“

* Bureau of Metereology – Austrālijas Meteoroloģijas centrs.Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com