Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Diasporas dāvana Latvijai

Izrādes visas dienas garumā

Laikraksts Latvietis Nr. 761, 2023. g. 23. aug.
Dace Čaklā -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
LKCB

No kreisās: Ārlietu ministrijas speciālo uzdevumu vēstniece diasporas jautājumos Elita Gavele, Latviešu Kultūras centra Birmingemā vadītājs Ingmārs Čaklais, Latvijas Republikas kultūras ministrs Nauris Puntulis. FOTO Ance Kazāka.

Rīgā, Kultūras pilī Ziemeļblāzma 1. jūlijā dienas garumā pulcējās diasporas teātri, teātra draugi un viesi, piedaloties Diasporas teātru festivālā Dāvana Latvijai, ko organizēja Latviešu Kultūras centrs Birmingemā (LKCB) sadarbībā ar Pasaules Latviešu Amatieru Teātru savienību (PLATS) un Ziemeļrīgas Kultūras apvienību. Kopā skatītāji tika aicināti uz četrām ļoti atšķirīgām izrādēm no četrām dažādām Eiropas valstīm, bet ar vairākiem vienojošiem elementiem – tās izskanēja latviešu valodā, ir iestudētas ārpus Latvijas un ir piedalījušās izrāžu konkursā 2022. gada Diasporas teātru saietā PLATS solis Stokholmā.

Festivālu Dāvana Latvijai apmeklēja, to atklāja un suminājuma daļā atzinīgus vārdus diasporas teātriem veltīja Latvijas Republikas kultūras ministrs Nauris Puntulis un Ārlietu ministrijas speciālo uzdevumu vēstniece diasporas jautājumos Elita Gavele. Tāpat laba vēlējumus un atzinības par veiksmīgu sadarbību festivāla dalībniekiem veltīja Latvijas Amatieru Teātru asociācijas pārstāve Astra Kacena. Uzrunas teica arī pasākuma organizatori: Latviešu Kultūras centra vadītājs Ingmārs Čaklais, Pasaules Latviešu Amatieru Teātru savienības valdes priekšsēde Sandra Bondarevska un Ziemeļrīgas Kultūras apvienības Projektu mākslinieciskā vadītāja Zane Auškāpa. Atsaucīgi festivāla apmeklētāji bija arī Saeimas Deputātu grupas sadarbībai ar diasporu pārstāvji un šīs grupas vadītāja Irma Kalniņa. Ar īpašu priekšnesumu suminājumā uzstājās arī Latvijas dziedātāja un pianiste Katrīna Gupalo.

Par iespēju savu veikumu dāvināt Latvijai vissirsnīgākos pateicības vārdus diasporas organizāciju pārstāvji un diasporas teātri saka visiem festivāla organizatoriem, atbalstītājiem un palīgiem, taču, galvenokārt, cildinājumi veltāmi Ziemeļrīgas Kultūras apvienībai un īpaši Zanei Auškāpai.

Festivāla organizētājs, Latviešu Kultūras centrs Birmingemā pasākumam bija izvēlējies dažas no interesantākajām un ekspertu atzītākajām minētā saieta izrādes. Festivālā vispirms tika rādīta Latviešu – dāņu biedrības amatierteātrī Pūpols no Dānijas iestudētā Leldes Stumbres EDAS ZVAIGŽŅU STUNDA, kas kamerversijā tapusi teātrim veiksmīgi sadarbojoties ar Latvijas režisori Inesi Legzdiņu. Turpinājumā tika rādīta Īrijas latviešu jauktā kora LA'IR sadarbībā ar Īrijas latviešu amatierteātri Sliedes veidotā dziesmu spēle MIGLĀ IESPROSTOTIE, kura ir unikāls oriģināldarbs. Irijā dzīvojoši latvieši radījuši gan tekstu, gan mūziku, jo iestudējuma libreta autore un režisore ir Sandra Bondarevska, komponisti – Signis Jaunzems un Rasa Stonkus, horeogrāfi – Digna Miščenko un Roberts Eglītis. Bergenas latviešu amatierteātris LATiBergen no Norvēģijas bija atveduši pēc Tamāras Horihas Zerņas romāna Meitiņa motīviem veidotu smeldzīgu izrādi MIGLAS PILNAS ACIS, kuras notikumi risinās 2014. gada pavasarī Donbasā. Izrādes režisore un scenogrāfe ir Liāra Ozola. Noslēgumā uzstājās Birmingemas Mazais teātris no Lielbritānijas, kas rādīja Hermaņa Paukša komēdiju ČIR, ČIR!, kas ir pasaka pieaugušajiem par kādas impērijas dzīvi, plānotiem un neplānotiem notikumiem. Izrādes režisors ir Ingmārs Čaklais un horeogrāfs Kirils Burlovs, bet scenogrāfiju un tērpus veidojusi māksliniece Santa Siliņa no Īrijas.

Pēc veiksmīgi noritējušā izrāžu maratona diasporas teātri apsver domu, festivālus Rīgā rīkot regulāri, šo uzdevumu uzticot Pasaules Latviešu Amatieru Teātru savienībai (PLATS).

Latviešu Kultūras centrs Birmingemā (LKCB) ir bezpeļņas labdarības organizācija, kas saglabā, uztur, attīsta un veicina latviešu kultūru Lielbritānijā un pasaulē. LKCB aicina savā paspārnē tautiešus radīt jaunas aktivitātes jebkurā jomā. Centrs aicina savam pulkam pievienoties tikai tos, kas gatavi paši dibināt, veidot vai aktīvi virzīt kādas aktivitātes vai procesus. Visi pārējie aicināti lietot, izmantot, baudīt un vērtēt.

Vairāk informācija: https://www.facebook.com/LatviesuKulturascentrs un www.kulturascentrs.com.

Par PLATS

Pasaules Latviešu Amatieru Teātru savienību (PLATS) ir 2021. gada 16. janvārī dibināta bezpeļņas organizācija, kas šobrīd apvieno 20 diasporas latviešu teātru kopas no trīs kontinentiem un 10 dažādām valstīm – ASV, Austrālijas, Dānijas, Itālijas, Īrijas, Lielbritānijas, Norvēģijas, Somijas, Šveices un Zviedrijas. PLATS dalībnieki ir ārvalstīs mītošie teātru profesionāļi, kuriem rūp Latvijas tēla spodrināšana un latviešu teātra mākslas attīstība ne tikai Latvijā, bet visā pasaulē. PLATS misija ir nodrošināt ciešu saikni starp latviešu amatierteātriem pasaulē.

Vairāk par PLATS: www.plats.live un Facebook lapā: https://www.facebook.com/PLATSlatviesuteatri

Dace Čaklā,
Projektu koordinatore
Latviešu Kultūras centrs BirmingemāAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com