Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Valsts prezidenta apbalvojumi

Tiesības saņemt valsts apbalvojumu augstākās šķiras

Laikraksts Latvietis Nr. 762, 2023. g. 30. aug.
Latvijas Valsts prezidenta kanceleja -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Prezidents Edgars Rinkēvičs ar viņam pasniegtajiem apbalvojumiem. FOTO Ilmārs Znotiņš - Valsts prezidenta kanceleja.

Prezidentam Edgaram Rinkēvičam pasniegtie apbalvojumi. FOTO Ilmārs Znotiņš - Valsts prezidenta kanceleja.

Saskaņā ar Valsts apbalvojumu likuma 51. panta pirmo teikumu Valsts prezidents, stājoties amatā, iegūst tiesības uz Triju Zvaigžņu ordeņa, Viestura ordeņa un Atzinības krusta augstāko šķiru un Triju Zvaigžņu ordeņa ķēdi. Jaunievēlētajam Valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam par sevišķiem nopelniem Latvijas valsts labā 2004. gadā ir piešķirta un pasniegta Viestura ordeņa augstākā šķira, līdz ar to Edgars Rinkēvičs, stājoties Valsts prezidenta amatā, iegūs tiesības uz Triju Zvaigžņu ordeņa un Atzinības krusta augstāko šķiru un Triju Zvaigžņu ordeņa ķēdi.

Atbilstoši Valsts apbalvojumu likuma 51. panta otrajā teikumā noteiktajai kārtībai Triju Zvaigžņu ordeņa, Triju Zvaigžņu ordeņa ķēdes un Atzinības krusta pasniegšana jaunievēlētajam Valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam notika 2023. gada 8. jūlijā Saeimā.

Ordeņu kapitula kanclere Sarmīte Ēlerte norāda: „Augstākie valsts apbalvojumi, to piešķiršana un pasniegšana ir vēsturiska un neatņemama Valsts prezidenta kā valsts galvas funkcija. Tā ir viena no Valsts prezidentam Satversmē piešķirtajām valsts reprezentācijas izpausmēm un noteikta Valsts apbalvojumu likumā. Lai Valsts prezidents varētu īstenot apbalvošanas funkciju, viņš, stājoties amatā, pats iegūst tiesības uz katra ordeņa augstāko šķiru un Triju Zvaigžņu ordeņa ķēdi. Tas nozīmē, ka Valsts prezidents, stājoties amatā, tiek iecelts katrā no trijiem ordeņiem, kļūstot par „Ordeņa galvu“.“

Valsts apbalvojumu lietu pārzināšanai pastāv Ordeņu kapituls. Ordeņu kapitula kancleru un locekļus ieceļ Valsts prezidents uz savu pilnvaru laiku.

* * *

Valsts prezidenta Edgara Rinkēviča uzruna, iegūstot Valsts prezidenta tiesības uz ordeņiem

Godātais Saeimas priekšsēdētāja kungs!

Godātais Ministru prezidenta kungs!

Godātie Saeimas deputāti!

Godātie amata priekšteči – prezidenti!

Es esmu bijis daudzās ceremonijās, kurās Latvijas iedzīvotāji un Latvijas draugi saņem mūsu valsts augstākos apbalvojumus. Vienmēr esmu bijis tiešām iedvesmots par to, ar kādu prieku, pateicību un arī godu viņi saņem un pēc tam nēsā mūsu Latvijas valsts augtākos apbalvojumus. Tas ir augstākais mūsu Latvijas novērtējums dažādu profesiju un dažādu sabiedrības grupu cilvēkiem. Tas ir arī augstākais novērtējums mūsu draugiem un sabiedrotajiem.

No savas puses darīšu visu, lai mūsu valsts augstākie apbalvojumi tiktu tiem, kuri ir gājuši caur ērkšķiem un zvaigznēm, kuri ir bijuši stipri un cīnījušies vai kuri ir godaprāta ļaudis.

Man ir uzlikta ļoti augsta latiņa. Katrs no jums, sākot no Ulmaņa kunga, Vairas Vīķes-Freibergas kundzes, Zatlera kunga, Bērziņa kunga, Vējoņa kunga un Levita kunga, ir darījuši visu, lai šo ordeņa godu turētu augstā cieņā. Es to turpināšu! Tāpēc es ar vislielāko godu un pateicību uzņemos kļūt par Latvijas „Ordeņa galvu“.

LV prezidenta kanceleja
5.07.2023 un 8.07.2023Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com