Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Diasporas amatierteātri tiksies festivālā „LAIPA“

Piedalīsies 10 amatierteātri no 8 valstīm

Laikraksts Latvietis Nr. 762, 2023. g. 30. aug.
Kristīne Tjarve -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

No 26. līdz 29. oktobrim Sanfrancisko, Kalifornijā norisināsies 9. latviešu diasporas amatierteātru festivāls LAIPA. Tajā piedalīsies 10 amatierteātri no 8 valstīm – Anglijas, ASV, Beļģijas, Islandes, Latvijas, Norvēģijas, Vācijas un Zviedrijas. Festivālā aktieri spēlēs latviešu autoru lugas un varēs piedalīties ar skatuvi saistītās, taču tematiski atšķirīgās meistarklasēs. Tās vadīs teātra nozares profesionāļi no Latvijas.

Festivāla meistarklases uz vietas Sanfrancisko vadīs un dalībnieku uzvestās lugas vērtēs teātra nozares eksperti no Latvijas – aktrise un meistarklašu vadītāja Jana Herbsta, aktieris un režisors Jurģis Spulenieks un aktieris, kustību mākslinieks, režisors un animators Dzintars Krūmiņš, bet izrādes vērtēs kultūras žurnālists un teātra kritiķis, amatierteātru skates Gada izrāde žūrijas pārstāvis reģionu skatēs Atis Rozentāls.

Festivāls LAIPA ir unikāls notikums diasporas amatierteātriem, kas ar savu formātu jau iekļuvis dalībnieku gada notikumu kalendāros, kas laicīgi tiek piefiksēts.

Festivāls LAIPA ir ceļojošs – katru gadu to organizē kāds no diasporas amatierteātriem. 2022. gada festivāls notika Oslo, Norvēģijā, bet nākamā festivāla norises vietu paziņos LAIPA 2023 noslēgumā. Šī gada festivālu rīko Sanfrancisko Jaunais teātris režisores Māras Lēvisas (Lewis) vadībā. Šī ir pirmā reize, kad festivāls notiek ārpus Eiropas, dalībniekiem ceļojot uz Ameriku. Līdz šim festivāls LAIPA norisinājies Lielbritānijā, Latvijā, Īrijā, Norvēģijā, Beļģijā, Islandē, Vācijā.

LAIPA 2023 organizatoru pārstāve, režisore Māra Lēvisa par šīgada festivālu saka: „Festivāls „LAIPA“ ir kā ģimenes salidojums, kur vienu reizi gadā visi tiekas kopā. Protams, kā jau īstā ģimenē notiek – kāds atkrīt, pienāk klāt jauni ģimenes locekļi. Mēs viens par otru stāvam un krītam. Mums sāp otru neveiksmes un mēs priecājāmies par citu veiksmēm, mēs skatāmies uz priekšu. Šogad mūsu diasporas amatierteātru saime tiksies Sanfrancisko, kur mēs visus mīļi uzņemsim un ne tikai spēlēsim teātri, bet parādīsim arī skaistākās Sanfrancisko vietas, dosimies kopīgās ekskursijās. Izbaudīsim kopā būšanu!

Šī gada festivāla ieskaņas pasākums notika jau 7. maijā, kad visi dalībnieki tiešsaistē tikās ar meistarklašu vadītājiem, kur ne tikai iepazinās, bet arī noklausījās pirmās meistarklases un uzzināja jaunāko par Latvijas teātru darbu.

Diasporas amatierteātru festivāla pirmsākumi meklējami pirms deviņiem gadiem Bredfordā, Lielbritānijā, kad to organizēja teātra trupas Saulespuķe vadītāja Gita Robalde. Gitas ceļa vārdi šī gada festivālam: „Savu laiku Eiropā aizsākusies „LAIPAS“ skatuve vienoja un apvienoja tajā laikā darbojošos Eiropas amatierteātrus. Un katru gadu rudenī mēs ar prieku metām laipas no valsts uz valsti, un ar prieku spēlējām teātri. Ar prieku satikāmies, vērojām viens otru un darbojāmies, un ar prieku gaidījām gadu, kad varēsim tikties atkal. Sanfrancisko Jauno teātri mēs, Eiropas amatierteātri ļoti mīļi sagaidījām Islandē „LAIPĀ“ un bijām ļoti priecīgi viņus redzēt. Ir pagājis kāds laiciņš un Eiropas amatierteātri dodas uz aizdīķiju – uz Sanfrancisko! Šogad būs devītā „LAIPA“, lai tā laipa aizvien garāka, aizvien plašāka pāri okeāniem un jūrām uz cilvēku sirdīm – lai top!“

Nosaukumu LAIPA festivāls ieguva tā otrajā gadā. Toreiz tas norisinājās Latvijā – Birzgalē pie amatierteātra Laipa. Tā nu jau deviņus gadus šis festivāls nes šo skanīgo latviešu vārdu un ir kā laipa, kas savieno tos, kuri mīl teātri, kuri turpina kopt latviešu kultūras tradīcijas arī svešumā.

Festivālu LAIPA 2023 finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Projektu atbalsta arī Latvijas Republikas Ārlietu ministrija no diasporas atbalsta projektu programmas līdzekļiem. Neatsverams atbalsts pasākuma nodrošināšanā un viesu uzņemšanā ir arī Pasaules Brīvo latviešu apvienības Kultūras fondam un padomei, Amerikas Latviešu apvienībai, Latviešu Fondam, Latviešu kultūras biedrībai TILTS.

Mediju ziņa ir sagatavota ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par ziņas saturu atbild Sanfrancisko Jaunais teātris.

#diasporasnvo2023

Kristīne Tjarve
Laikrakstam „Latvietis“
Kristine.tjarve@interact.lv

https://www.facebook.com/laipa2023sanfranciskoAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com