Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Redakcijā

Mūžīgā modrība

Laikraksts Latvietis Nr. 768, 2023. g. 768. okt.
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Sveicināti, lasītāji!

Mēs atkal esam liecinieki tam, ka pasaule ir bīstama vieta, un saspīlējumi var bez brīdinājuma pāriet aktīvā karā. Palestīnas Hamāsa kaujinieku iebrukums Izraēlā ir pilnīgi aizēnojis ziņas par Krievijas iebrukumu Ukrainā.

Abi iebrukumi bija nākuši kā pārsteigums, un abiem ir zināmas līdzības. Krievija noraida Ukrainas tiesības pastāvēt, un Hamās noraida Izraēlas tiesības pastāvēt. Ir arī atšķirības – Krievijai bija reālas iespējas iekarot Ukrainu, un uzspiest tās virskundzību, kamēr Hamās mērķis nav panākt virskundzību Izraēlā, bet gan visu ebreju izdzīšana no visas Izraēlas teritorijas.

Hamās mērķa īstenošanai tā, liekas, ir izvirzījusi civiliedzīvotāju iznīcināšanu kā normu. Viena no pirmām „kaujām“ bija pāri par 250 Supernova mūzikas festivāla apmeklētāju slepkavošana.

Ja saliekam kopā pamācības no Krievijas zvērībām Bučā iebrukuma sākumā, un Hamāsa plosīšanos tās iebrukuma sākumā, tad saprotam, ka „mūžīgā modrība“ nav tikai filozofisks izteiciens, bet gan reāla prasība valsts aizsardzībai. Vēl nesen NATO plāni Baltijas valstu aizsardzībai bija pieļaut Krievijas iebrukumu, un dažu mēnešu laikā atkarot sākotnēji zaudēto teritoriju. Tas ir mainījies, un tagad ir paredzēts aizstāvēt katru centimetru no NATO zemes.

Kamēr cilvēki plosās, arī daba plosās. Pagājušās nedēļas nogales vētra Latvijā demonstrēja dabas varenumu. Zari plīsa un koki gāzās. Tai pašā laikā Afganistāna piedzīvoja zemestrīci, kura prasīja vismaz 2500 upuru. Vētras, plūdi, ugunsgrēki, zemestrīces – upuru skaits ir dažreiz neliels, bet dažreiz šausmīgi liels.

Kā aizsargāties pret visiem draudiem? Pirmais ir saprast, tieši kas ir šie draudi, un cik tie ir aktuāli. Zemestrīces uznāk bez brīdinājuma, un vētras ar dažu dienu brīdinājuma. Abos gadījumos sagatavošanai jānotiek daudz agrāk – piemēram, ceļot ēkas, kuras ir nodrošinātas pret draudiem.

Kara darbībai gatavošanās arī ir garš process – sagatavot bruņojumu un personālu. Bet reti kad pats uzbrukums ir pilnīgs pārsteigums. Bet ar visu gatavošanos un izlūkiem iebrukums var tomēr izrādīties pārsteigums. Tā tas bija Pērlharborā Otrā pasaules karā, un tā tas bija sestdien Izraēlā.

Pasaule ir bīstama vieta, bet mēs tajā dzīvojam, un cenšamies novērst bīstamību. Tā tas ir mūžīgi bijis, un tā tas arī būs nākotnē.

GN
2023. g. 11. okt.Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com