Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Redakcijā

Notikumu saktritība

Laikraksts Latvietis Nr. 769, 2023. g. 18. okt.
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Sveicināti, lasītāji!

Pirms 105 gadiem – 1918. gada 23. oktobrī Lielbritānijas ārlietu ministrs Artūrs Balfūrs paziņoja Latvijas pilnvarotajam pārstāvim Zigfrīdam Meierovicam, ka Apvienotā Karaliste atzīst Latviešu Nacionālo padomi par Latvijas valdību, līdz miera konference galīgi izšķirs Latvijas statusu. Šo var uzskatīt par Latvijas de facto atzīšanu.

Atbildot Meierovica lūgumam rakstiski apliecināt teikto, radās tā sauktā „Balfūra nota“, kura 1918. gada 11. novembrī apstiprināja, ka „Viņa Majestātes valdība ar visdziļāko līdzjūtību ir skatījusies uz latviešu tautas centieniem un vēlmi atbrīvoties no vācu jūga“ un “labprāt no jauna apliecina savu gatavību dot pagaidu atzīšanu Latviešu Nacionālai Padomei kā de facto neatkarīgai iestādei“.

Nota radās tajā dienā, kad stājās spēkā Pirmā pasaules kara uguns pārtraukums, un varēja runāt par „sliktiem“ vāciešiem, no kuriem latvieši vēlas atbrīvoties. Ironija ir tāda, ka nākamajos mēnešos, Neatkarības kara sākumā, tieši vācieši bija mūsu sabiedrotie cīņā pret boļševiku spēkiem.

Ar Balfūra vārdu ir saistīta pasaulē pazīstamāka deklarācija – gadu agrāk, 1917. gada 2. novembra paziņojums, ka britu valdība atbalsta ebreju tautai nacionālās mājvietas dibināšanu Palestīnā, ar saprašanu, ka nedrīkst tikt darīts nekas tāds, kas varētu apdraudēt tur esošo kopienu tiesības.

Tieši 80 gadus pēc Balfūra paziņojuma Meierovicam – 1998. gada 23. oktobrī – Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu un Palestīnas Atbrīvošanas organizācijas vadītājs Jāsirs Arafāts panāca vienošanos Zeme pret mieru. Parakstīšana notika ASV Baltā namā pēc sarunām, kuras vadīja ASV prezidents Bils Klintons. Diemžēl, tā laika cerības nodrošināt ilgstošu mieru nav īstenojušās.

Pirms 105 gadiem Lielbritānija bija pasaules lielvara, un tās atbalsts bija zīmīgs gan Eiropā, gan Tuvajos austrumos. Bet 80 gadus vēlāk ASV bija sevi izvirzījusi „Pasaules policista“ lomā, sevišķi pēc Padomju Savienības iziršanas.

Deklarācijas ir kā robežstabi, kuri nosaka – agrāk bija šādi, bet turpmāk būs tādi. Robežstabam var pārbaudīt, kas atrodas abās pusēs, bet deklarācijai tika viena puse ir pārbaudāma – pagātne. Abas Balfūra deklarācijas solīja zīmīgas maiņas attiecīgo tautu nākotnēs, bet mācība ir tāda, ka nevar paļauties uz deklarācijām vien – to īstenošana var būt sarežģīta, vai pat neiespējama.

GN
2023. g. 18. okt.Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com