Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Pētera Vaska skaņdarba pirmatskaņojums Melburnā

Piedalās vijolniece Sofija Kirsanova

Laikraksts Latvietis Nr. 770, 2023. g. 25. okt.
Greims Andersons (Graham Anderson) -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Sofija Kirsanova un Džordžīna Lūis (Georgina Lewis). FOTO no Sofijas Kirsanovas personīgā arhīva.

Sofija Kirsanova. FOTO Anita Andersone.

No kreisās: Sofija Kirsanova un Džordžīna Lūis (Georgina Lewis). FOTO no Sofijas Kirsanovas personīgā arhīva.

Pasaulē atpazītā Latvijas komponista Pētera Vaska mūziku, īpaši viņa skaņdarbus vijolei un citiem stīgu instrumentiem, bieži atskaņo Austrālijas vadošie orķestri un ansambļi.

Melburnā, 2018. gadā vairākkārt skanēja P. Vaska Vox amoris Melburnas Simfoniskā orķestra izpildījumā, 2019. gada jūnijā Viatore, stīgu orķestrim, Austrālijas Kamerorķestra izpildījumā, un Da pacem, Domine , kuru atskaņoja Melburnas kamerorķestris un Polyphonic Voices - 2023. gada maijā, Melbourne Recital Centre koncertzālē. Vox amoris ir Richard Tognetti un Austrālijas Kamerorķestrim veltīts un pasūtīts darbs.

Trešdien, 2023. gada 27. septembrī, ar uzbudinātu pacilātību apmeklēju koncertu Melbourne Recital Centre „Primrose Potter Salon“, kurā Pētera Vaska Sonata estiva (Vasaras sonāte) piedzīvoja tikai otro pasaules atskaņojumu, bet Austrālijā – pirmatskaņojumu!

Sonata estiva spēlēja vijolniece Sofija Kirsanova. Nesen Sofija veiksmīgi pabeidza četru gadu ilgas studijas, iegūstot doktora grādu Melburnas Universitātes Mūzikas konservatorijā.

2023. gada jūlijā un augustā Rīgā un Londonā Sofijas izpildījumā pirmatskaņojumu piedzīvoja Miglainais rīts, skaņdarbs vijolei un klavierēm, ko īpaši viņai komponēja iemīļotais komponists Ēriks Ešenvalds. Šogad Rīgā Sofijai bija tikšanās arī ar Pēteri Vasku. Vasks deva Sofijai „svētību“ spēlēt savu jauno vijoles sonāti Austrālijā.

Sofija Recital Centre klātesošajiem stāstīja, ka Sonata estiva ir „...uzrakstīta 2022. gadā, reaģējot uz Krievijas iebrukumu Ukrainā. Neraugoties uz kara uzliesmojumu un draudiem mieram visā reģionā, sonātes iecere bija ienest gaišumu un cerību, kā arī atraut pasauli no skarbās konflikta realitātes, caur meditācija par latviešu tautas mūziku un dabu.“ Sofijas spēli ar lielu sajūsmu novērtēja atsaucīgā publika.

Sofija koncertā uzstājās, kā Duo Kirsanova-Lewis, kopā ar talantīgo un populāro pianisti Džordžīnu Luisu (Georgina Lewis). Džordžīna Melburnas latviešiem ir labi pazīstama. Bez vairāku gadu garumā profesionālas sadarbības ar Sofiju, Džordžīna ir bijusi arī Melburnas latviešu jauktā kora Daina dalībniece, dziedājusi 2018. gada Dziesmu svētkos Latvijā, spēlējusi kopā ar trompetisti Ingrīdu Dārziņu Melburnas Latviešu namā un 2021. gadā uzņēmusi Intu Teterovski ar jauniešu kori BALSIS no Latvijas, klasiskās mūzikas telpā Tempo Rubato, Bransvikā.

Recital Centre koncerta ievadā Džordžīna atskaņoja divus solo klavierdarbus: igauņu komponista Arvo Perta (Arvo Pärt) ļoti populāro Für Alina (1976) un amerikāņu komponistes Missy Mazzoli Heartbreaker (2013). Kopā Džordžīna un Sofija izpildīja amerikāņu minimālisma komponista Džona Adamsa (John Adams) Road Movies (1995) un latviešu Platona Buravicka Eņģeļa skatiens (Angel's sight)(2016), kas noslēdza koncertu. Platons Buravickis kompozīciju studējis pie Pētera Vaska. Sofija un Džordžīna stāstot par Buravicka darbu, izpauda, ka tas ir „iespējams, viņu mīļākais skaņdarbs“. Publika savu piekrišanu apliecināja ar skaļiem un ilgstošiem aplausiem.

Turpmāk, ir iecerēts, ka Melburnas latviešiem būs iespēja dzirdēt vismaz daļu no Pētera Vaska Sonata estiva, Sofijas izpildījumā, Latvijas valsts dibināšanas gadadienas atceres sarīkojumā Melburnas Latviešu namā svētdien, 2023. gada 19. novembrī, plkst. 14.00.

Gada beigās Sofija un Džordžīna uzstāsies kopā arī ar slaveno kokles virtuozi Laimu Jansoni no Latvijas un flautisti / topošo komponisti, melburnieti Karmenu Drēziņu un horeogrāfi/dejotāju Liju Andersoni koncertā KamerDzirksteles 2023. gada 28. decembrī Svētās Trīsvienības baznīcā, St Kilda, Austrālijas Latviešu 59. Kultūras dienu ietvaros.

Greiems Andersons (Graham Anderson)
2023. gada 21. oktobrī
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com