Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Valoda, valodiņa...

Ak, mans mīlulīt!…

Laikraksts Latvietis Nr. 770, 2023. g. 25. okt.
Sanita Dāboliņa -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
DabolinaSanita

Sanita Dāboliņa.

ATBILDU UZ JAUTĀJUMU: Kā veidot uzrunu?

Aivars vaicā un vienlaikus izsaka pārdomas: „Cienītais, cienījamais, godātais, godājamais. Kādu uzrunu ieteicams lietot vēstulēs un ielūgumos? Meklēju „pareizo“ uzrunas formu. Šķiet, vārdi „cienītais“, „godātais“ apstiprina faktu, ka persona ir visu cienīta, godāta, kaut vai ne vienmēr to īsti izpelnījusies. No otras puses, „cienījamais“ un „godājamais“, liekas, izsaka augstāku cieņu, godu, jo izskaņa it kā norāda, ka persona tādu apzīmējumu ir patiesi izpelnījusies. Un tas nav viss! Uzrunas varot iesākt ar „ļoti“ vai „augsti“. Lai nu kā, pats pēdējais uzrunas vārds droši vien būs „kungs“ vai „kundze“.“

Savu viedokli esmu izteikusi te: >>>. Ir lasīti ieteikumi pazīstamāku personu uzrunāt ar „godājamais“, svešāku – ar „godātais“, kā arī asas diskusijas par vienas vai otras izskaņas izvēli. Aivars aprakstījis nozīmes nianses, kuras saskata šajos vārdos, un tās katram arī ir labākais ceļvedis vārda izvēlē. Ar tādu pašu sietu var sijāt „ļoti“ vai „augsti“ (arī „augstu“) – un tad tos pievienot vai nepievienot izvēlētajai uzrunai. Tomēr ir situācijas, kad tas noteikti jādara: ja diplomātiskajā protokolā vai organizācijas etiķetē paredzēts, piemēram, te ieteikumi, kā uzrunāt Valsts prezidentu un citas amatpersonas:
https://www.president.lv/lv/protokols#ka-uzrunat-valsts-prezidentu.

Vai lietot vārdu „kungs“ vai „kundze“? Pirmkārt, ievērojam etiķetes prasības. Otrkārt, uzrunu nepārsālām, resp., nesaliekam tajā pārāk daudz: ja jau ir minēts personas amats un vārds un uzvārds (vai tikai uzvārds), „kungs“ vai „kundze“ būs lieki, piemēram: „Godātais profesor Saulīt!“; „Cienītā Saulītes kundze!“. Treškārt, kā katram, arī man ir kādi notikumi vai pastāstiņi, kas mēdz ietekmēt vārdu izvēli. Allaž atceros, kā folklorists Artis Kumsārs teica (aptuvens citāts): „Neviena kunga te nav, esmu viens pats!“

Tātad galvenie palīgi pareizās uzrunas izveidē būs konteksta un situācijas izpratne, etiķetes prasību ievērošana un sava valodas izjūta.

Sanita Dāboliņa
Laikrakstam „Latvietis“

#latviešuvaloda #dzimtāvaloda #raksti #rakstītprieks
#komunikācijakākvalitātesinstruments
#ceļāuztavugrāmatu #valodairkāupe



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com