Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Uzruna

Pie „Sudrakalniņa“ pieminekļa, Rīgā

Laikraksts Latvietis Nr. 772, 2023. g. 8. nov.
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Piemiņas pasākums Sudrabkalniņā 31. oktobrī. No labās: Rīgas domes priekšsēdētājs Vilnis Ķirsis, Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa. FOTO Gunārs Nāgels.

Rīgas valstspilsētas pašvaldības aģentūras „Rīgas pieminekļu aģentūra“ direktors Gunārs Nāgels uzrunā klātesošos. FOTO Rīgas pašvaldība.

Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa uzrunā klātesošos. FOTO Rīgas pašvaldība.

Rīgas domes priekšsēdētājs Vilnis Ķirsis uzrunā klātesošos. FOTO Rīgas pašvaldība.

Latvijas Skautu un gaidu centrālās organizācijas valdes priekšsēdētāja Paulīna Latsone uzrunā klātesošos. FOTO Rīgas pašvaldība.

Rīgas domes priekšsēdētājs Vilnis Ķirsis un Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks priekšsēdētāja vietnieks Edvards Ratnieks. FOTO Rīgas pašvaldība.

Lāpu gājiens. FOTO Rīgas pašvaldība.

Ļoti cienītā Saeimas priekšsēdētāja kundze, augsti godātais Rīgas domes priekšsēdētāja kungs, augsti godātais Zemessardzes komandiera kungs!

Dāmas un kungi!

Mēs stāvam pie pieminekļa, kuram tēlnieks ir tas pats Kārlis Zāle, kā Brīvības piemineklim, un ir tas pats arhitekts, Ernests Štālbergs, kā Brīvības piemineklim. Kad šo pieminekli atklāja, tad iela, kura te iet garām – Slokas iela – bija Slokas šoseja – galvenais ceļš uz Jūrmalu. Laika gaitā piemineklis ir nepamatoti kļuvis nepopulārāks.

Rīgas pašvaldības aģentūra „Rīgas pieminekļu aģentūra“, kuru es vadu, tur rūpes par daudziem pieminekļiem un memoriālām vietām Rīgā, to starpā par šo pieminekli, Brīvības pieminekli, Rīgas Brāļu kapiem, Lielajiem kapiem, Rumbulas memoriālu un Biķernieku memoriālu. Kā daļa no šīs atbildības, mēs ne tikai kopjam pieminekļus un memoriālus, bet arī cenšamies pievērst tiem uzmanību.

Šovakar, un visu nākamo mēnesi – tā dēvētā „Patriotu mēnesī“ mēs atcerēsimies un pieminēsim notikumus, kuri noveda pie neatkarīgās Latvijas valsti. Pazīstamākie datumi ir Latvijas Republikas Proklamēšanas diena – 18. novembris, un Lāčplēša diena – 11. novembris, kura atzīmē uzvaru pāri Bermonta armijai gandrīz gadu vēlāk.

Bet starp proklamēšanu un lāčplēšiem un vēl pēc tam līdz Neatkarības kara uzvarai ir daudzi notikumi, kuri būtu šajā mēnesī pieminami.

Rīgas pieminekļu aģentūra pirms gada iedibināja tradīciju veikt gājienu no Autotanku pulka pieminekļa līdz Sudrabkalniņam – šim piemineklim – lai Patriotu mēnesī atgādinātu gan par notikumiem, gan par pašiem pieminekļiem.

Vārds „piemineklis“ izsaku visu būtību – objekts, kas kaut ko piemin. Mēs šai vietā pieminam vienu brīdi Brīvības cīņās 1919. gadā, kad Latvijas liktenis nemaz nebija nodrošināts. Pieminekļa tapšanas vēsture ir gara un sarežģīta, bet vainagojās ar tās atklāšanu tieši pirms 86 gadiem, 1937. gada 31. oktobrī, kad te notika grandiozs pasākums.

Tā laika laikraksts vēstīja, ka pie Sidrabkalniņa, kā tas tad saucās, ierodas, starp citu, valsts prezidents K. Ulmanis, kara ministrs ģen. J. Balodis, armijas komandieris ģen. K. Berķis un vēl 6 citi ministri. Tik svarīgs bija šis piemineklis. Tas piemin gan Neatkarības karu kā tādu, gan konkrēti 54 kritušos karavīrus, kuru vārdu ir te redzami. Plāksne ar vārdiem pazuda padomju okupācijas laikā, bet to atjaunoja 2008. gadā.

Pārdaugavā ir virkne pieminekļu, kuri stāsta par Latvijas Neatkarības kara gaitu.

Gandrīz 5 kilometrus no mums, Kleistu mežā, atrodas piemineklis „Bumbu kalniņš“. Bermontiādes laikā 1919. gada novembrī tur atradās Krišjāņa Berķa vadītais Latgales divīzijas komandpunkts. 6. Rīgas kājnieku pulks, uzbrūkot no Bumbu kalna, ieņēma Sudrabkalniņu, kur mēs tagad stāvam.

Apmēram 4 kilometrus no mums atradās Vīķu krogs, kura apkārtnē 1919. gada 3. novembrī norisinājās kauja starp Latvijas armijas Latgales divīzijas 8. Daugavpils kājnieku pulku un Bermonta-Avalova Dzelzsdivīziju, kuras laikā krita 9 Latvijas armijas virsnieki un 25 kareivji, bet 109 kareivji tika ievainoti. Kaujas sekmīgais rezultāts ļāva turpināt Latvijas armijas uzbrukumu Pārdaugavas virzienā un 11. novembrī nobeigt Rīgas atbrīvošanas operāciju. Ir paredzēts uzlabot tur atrodošo pieminekli.

Rīgas pieminekļu aģentūra ar šī vakara pasākumu, ievadot Patriotu mēnesi, stiprina saiti starp pagātnes varoņdarbiem un pieminekļiem, kuri palīdz mums neaizmirst īstos varoņdarbus un to darītājus.

Paldies par uzmanību!

Dr. Gunārs Nāgels
Rīgas valstspilsētas pašvaldības aģentūras
„Rīgas pieminekļu aģentūra“ direktors
„Sudrabkalniņā“
2023. g. 31. oktobrīAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com