Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Kara Muzejā atklāj Vinsenta Hanta vērienīgo grāmatu

Par 15. divīzijas gaitām Pomerānijā, Polijā

Laikraksts Latvietis Nr. 776, 2023. g. 6. dec.
Aivars Sinka -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Grāmata „The Road of Slaughter“.

Bijušā skola Więcborkā (vācu okupācijas laikā Vansburgā), kur bija pirmā kaujas lazarete. Prelāts Kazimirs Ručs par šo lazareti savā grāmatā „Dzīve ar Dievu“ rakstīja sekojoši: „Vandsburgas skolā bija iekārtots pārsiešanas punkts. Ievainotos operēja bez jebkādas narkozes. Visi gaiteņi bija pārpildīti ar ievainotajiem. Gaisā virmoja asiņu smārds, tās pludoja ne tikai pa grīdu, ar tām bija notašķītas pat sienas. Brīdī, kad iegāju operācijas istabā, uz galda gulēja majors Vilis Hāzners. Arī viņam no ķermeņa bez narkozes ņēma ārā iestrēgušu lodi. Ārpusē savu kārtu gaidīja ievainotie leģionāri, asiņojošā rinda pa ieliņām aizvijās turpat līdz frontes līnijai.“ FOTO Aivars Sinka.

Nāves ceļa posms pie Lędyczek (Landeck) tilta, kur notika izmisīgas cīņas. FOTO Aivars Sinka.

Šlēsinas padomju kapi, kur, ļoti iespējami, apbedīti latviešu leģionāri. FOTO Aivars Sinka.

Aivara Sinkas ilustrācija par zināmām un iespējamām kritušo atrašanās vietām Pomerānijā.

15_divizija_6

Vinsents Hants grāmatas atklāšanā Latvijas Kara muzejā. FOTO Valters Lācis, Latvijas Kara muzejs.

Panelis. No kreisās: Juris Ciganovs, tulkotāja Anda Zariņa, Vinsents Hants, Aivars Sinka, Jānis Tomaševskis, Valdis Kuzmins. FOTO Valters Lācis, Latvijas Kara muzejs.

28. novembrī Latvijas Kara muzejs pulcināja ievērojamu klausītāju skaitu, lai izzinātu mazāk zināmās Otrā pasaules kara vēstures lapaspuses un „doties pa pēdām” Latviešu leģiona 15. divīzijas gaitām Pomerānijā.

Sarīkojumu iesāka ar diskusiju, vēsturnieka un Latvijas Kara muzeja vadītājā vietnieka Jura Ciganova vadībā, par Latviešu leģiona 15. divīzijas kaujām Pomerānijā 1945. gada sākumā. Latvijas Kara muzeja vēsturnieks Jānis Tomaševskis un Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas pētnieks Valdis Kuzmins prezentēja 2023. gada jūnijā notikušās Pomerānijas ekspedīcijas rezultātus. Vēsturnieki diskusijas papildināja ar fotogrāfijām no ekspedīcijas. Šajā ceļojumā piedalījās abi vēsturnieki, kā arī Daugavas Vanagu Centrālās Valdes priekšsēdis Aivars Sinka un prezidija loceklis Egons Piķelis.

Jānis Tomaševskis aprakstīja ekspedīcijas mērķus, gaitu un rezultātus, kamēr Valdis Kuzmins prezentēja ekspedīcijas sniegtās iespējas militārajā zinātnē – vēsturisko kauju vietu izmantošanu mūsdienu karavīru apmācībās. Savā skatījumā Kuzmins izmantoja arī padomju kaŗa laika kartes, lai ilustrētu padomju uzbrukumu plānus. Aivars Sinka stāstīja par latviešu karavīru apbedījumiem Pomerānijā un ar šo jautājumu saistītajiem izaicinājumiem. Liels skaits leģionāru pīšļu pārapbedīti vācu karavīru kapos Polijā, kamēr atbildīgā Vācijas iestāde tikai gausi sniedz informāciju par apbedītiem leģionāriem. Sinkas uzskatā, vairāki tūkstoši paliek vēl neapbedīti, vai apbedījumu vietas nav zināmas. Sinka izteica cerību, ka nākotnē varētu veikt projektu kopā ar Polijas arheologiem un vēsturniekiem, lai atrastu kaujās kritušos leģionārus.

Pēc prezentācijām, diskusijas panelī piebiedrojās autors Vinsents Hants.

Pēc diskusijas britu raidkorporācijas BBC žurnālists un kinodokumentālists Vinsents Hants prezentēja savu jauno grāmatu Road to Slaughter: The Latvian 15th SS Division in Pomerania, January-March 1945 (Ceļš uz slaktiņu: 15. latviešu SS divīzija Pomerānijā, 1945. gada janvāris-marts). Hants ir labi pazīstams latviešu lasītājam pēc savām latviešu valodā iztulkotajām grāmatām Up Against the Wall: The KGB and Latvia (VDK un Latvija. Stāsti par Latvijas attiecībām ar čeku) un Blood in the Forest (Asinis mežā). Hanta jaunākā grāmata Road to Slaugther: The Latvian 15th SS Division in Pomerania, January-March 1945 latviski vēl nav pārtulkota.

Autors stāstīja par grāmatas ideju un darbu pie tās tapšanas, kur izmantoti intervijas ar bijušajiem latviešu leģionāriem. Grāmatas pamats ir mutvārdu vēsture. Intervēto leģionāru (visi iesauktie) skaitā: Jānis Čevers no Derbijas, Laimonis Ceriņš no Derbijas, Žano Mūsiņš no Koventrijas, Augusts Spilners no Melton Mobreijas, Henrijs Vītols no Notinghamas, Ziedonis Āboliņš no Straumēniem, Jānis Urpens no Fenstantona,Tālis Iskalns no Straumēniem, Ēriks Rudzītis no Kiderminstera, Harijs Valdmanis no Oslo, Arturs Grava no ASV.

Grāmata papildināta ar izvilkumiem no dienasgrāmatām, dažādiem periodiku rakstiem un grāmatām par šo periodu.

Hants pateicās Anglijā dzīvojošai latvietei Dainai Vītolai, par viņas ieguldījumu šajā grāmatā: „Es nebūtu varējis uzrakstīt šo grāmatu bez Dainas Vītolas, kura tulkojusi daudzus stāstus šajā un iepriekšējā grāmatā par čeku. Daina skaidroja man, kāda ir dzīve latviešiem, kuri auga Lielbritānijā ar šādu pieredzi un – daudzu gadu un daudzu tējas tasīšu garumā – bija man kultūras gids, kā arī „jēgu veidotājs“ un lietpratējs-korektors. Man ir prieks atgriezt šos stāstus savā dzimtenē.“

Grāmata apraksta 15. divīzijas cīņas Pomērānijas līdz tās atkāpšanai līdz Oderas krastiem un sekos vēl izdevumi, kas aprakstīs nokļūšanu rietumu sabiedroto gūstā, kā arī par Dancigas un Berlīnes ielenkumiem. Grāmatas stāsta kodolā ir nāves ceļš starp Jastrovu (Jastrowie) un Landeku (Lędyczek), caur Flederbornu (Podgaje). 15 kilometru ceļa posmā, trīsarpus dienās, krita milzīgs skaits leģionāru – varbūt līdz pat 5000 – un bēgļu, kā arī poļu un krievu zaldātu. Vinsentam bija iespēja sniegt jaunatklātu informāciju par slaktiņu Flēderbornā, par ko Padomju Savienība vainoja latviešus, bet īstenie vainīgie bija brīvprātīgo vācu/nīderlandiešu SS pulka virsnieki un karavīri.

Paldies Vinsentam Hantam, par ieguldītām pūlēm rakstot šo saturā bagāto grāmatu un paldies Latvijas Kara Muzejam par ārkārtīgi interesanto sarīkojumu!

Aivars Sinka
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com