Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Latvieši dimd Brisbanē!

Maija Kovaļevska dzied Vāgnera operā un Ziemassvētku eglīte Latviešu namā

Laikraksts Latvietis Nr. 777, 2023. g. 13. dec.
Anita Andersone -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

„Götterdämmerung“ izrāde Brisbanē. Maija Kovalevska – Gutrune, Stefan Vinke – Zigfrīds un Opera Australia koris. Opera Australia 2023 uzvedums. FOTO Wallis Media.

Brisbanes Latviešu namā. No kreisās: Māra Siksna un Maija Kovaļevska pie eglītes. FOTO Anita Andersone.

Šonedēļ, apmeklējot uz trim dienām Brisbani, man paveicās piedzīvot gan ceturtdienas Austrālijas operas iestudējumā Dievu mijkrēslis (Götterdämmrung) pirmizrādi ar latviešu soprānu Maiju Kovaļevsku, gan sestdienas Brisbenas latviešu kopienas līksmo Ziemassvētku eglīti.

Dievu mijkrēslis ir Riharda Vāgnera tetraloģijas Nībelunga gredzens kulminācija. Vāgners esot rakstījis libretu un mūziku aptuveni divdesmit sešu gadu laika posmā, no 1848. līdz 1874. gadam. 1837. gadā Vāgners pārcēlās uz Rīgu, kur kļuva par Pilsētas teātra galveno diriģentu. Taču līdz 1839. gadam Vāgneram un viņa sievai esot uzkrājušies tik lieli parādi, ka bijuši spiesti atstāt Rīgu.

Maija Kovaļevska dziedāja Gutrunas lomu. Zigfrīds, Nībelunga gredzena varonis, iekāro Gutrunu pēc burvju dziras iemalkošanas un vairs neatpazīst savu līgavu Brinnhildi. Tas tik ļoti sanikno Brinnhildi, ka viņa apņemas viņam atriebties un kūda Gutrunas pusbrāli viņu nonāvēt. Atklājot nodevību, gan pēc Zigfrīda nogalināšanas, Brinnhilde izdara pašnāvību.

Šis dramatiskais stāsts risinās daudzu stundu garumā. Uzvedums bija vienreizējs, scenārijam izmantojot modernās multimedijas tehnoloģijas iekārtas (3-D led ekrāni), kuras bija elpu aizraujošas – perfekti sabalancētas un sasaistītas kopā ar dziedātāju spēcīgo sniegumu. Ne pilnīgi nevainīgo Gutrunu, Maija nodziedāja un notēloja brīnišķīgi. Tīmekļa aprakstos Maijas sniegums tiek vērtēts pozitīvi, Limelight viņu raksturojot, kā „valdzinošu soprānu”, bet Bachtrack sakot, ka Maija „Gudrunas attēlojumā ienesusi šarmu un viltīgumu.”

Piedzīvotos iespaidus ir grūti vārdos aprakstīt, kaut man ir skaidrs, ja tik iespējams, šo izrādi nedrīkst palaist garām! Nākamo divu nedēļu laikā atkārtojas Nībelunga gredzena cikls, ar vēl divām Dievu mijkrēsla izrādēm ceturtdien, 14. un 21. decembrī, no plkst. 16.00 līdz aptuveni plkst. 22.30 (ar vienu vakariņu pārtraukumu un otru – īsāku, starpbrīdi) – opera.org.au

Sestdien, pirms atgriešanās Melburnā, es apmeklēju Brisbenas latviešu kopienas ikgadējo Ziemassvētku eglīti. Pasākums bija izpārdots ar vairāk par 120 apmeklētājiem. Lieliskas pusdienas sagādāja Laima Lodiņa ar saviem palīgiem, ar brāli sacepot arī milzīgu pīrāgu klāstu. Darbojās bagātīgs latvisko mantu tirdziņš – Nord-Haus un „pop-up“. Pēcpusdienas gaitā skanēja mūzikas priekšnesumi arī jaunākās paaudzes izpildījumā. Ziemassvētku vecītis bija ieradies iepriecināt bērnus un, kā jau bieži šādās reizēs, nevarēja izpalikt bez bagātīgas loterijas, kuru vairāku mēnešu garumā bija sarūpējusi Daina Strads. Valdīja labestības gaisotne šajā jaukajā un sirsnīgajā sarīkojumā, ierodoties pat „Gutrunai“.

Apsveicu vietējās kopienas rīkotājas un vadītājas: Brisbanes Latviešu biedrības priekšsēdi Jasmīni Lāci-Lee, BLB valdes locekli un LAAJ vicepriekšsēdi Kvīnslandē Anci Deksni un Latviešu nama Saule Ltd priekšsēdi Ingu Česli, ar saviem daudzajiem palīgiem par skaisti izdevušos pēcpusdienu un latviešu sabiedrības rosības veicināšanu Brisbanē!

Par silto uzņemšanu savās mājās Brisbanē es sirsnīgi pateicos Loiss un Jurim Grestēm un Mārai un Arnim Siksnām. Par sirsnīgo uzņemšanu Brisbanes Latviešu namā pateicos jo īpaši – Ancei un Ingai.

Anita Andersone,
Melburnā, 2023. gada 10. decembrī
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com