Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Redakcijā

Civilā aizsardzība

Laikraksts Latvietis Nr. 779, 2023. g. 29. dec.
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Sveicināti, lasītāji!

Gads atkal beidzas, jaunais drīz sāksies. Kas paveikts aizgājušā gadā, un ko ceram panākt nākamajā gadā?

Pa šo gadu pasaule ir kļuvusi bīstamāka. Cerētās Ukrainas uzvaras vietā karš ir iestrēdzis, rezultējoties ar tikai minimālu progresu. ASV savas iekšējās politikas dēļ pārskata atbalstu Ukrainai. Eiropas Savienība arī nav vienota Ukrainas atbalstā. Latvijas drošībai ir vitāli svarīgi, ka Ukraina nezaudē karu, un tāpēc Latvijas atbalsts turpinās pilnā sparā.

Ja nepietiktu ar Krievijas izvērsto karu Ukrainā, šogad arī redzējām, ka visas cerības par paliekošu mieru Tuvajos austrumos ir bijusi tikai ilūzija. Hamasa terora uzbrukums Izraēlai un Izraēlas atbilde apturēja 2020. gadā panākto Ābrama vienošanās par Izraēlas atzīšanu. Tas, iespējams, bija Hamasa galvenais mērķis.

Ļoti apbēdinoši ir „paskaidrojumi“ par Palestīnas reģionu un tā vēsturi gan ziņu medijos, gan sociālos medijos. Liekas, ka lielākā daļa ir vienkārši objektīvi meli, daļa ir maldināšana, un tikai ļoti neliela daļa ir vairāk vai mazāk patiesi. Diemžēl, jāsamierinas ar to, ka pasaule darbojas šādā veidā, un „patiesība“ ir tam, kas ar skaļāko un neatlaidīgāko balsi.

Šo karu blakus produkts ir Latvijas iestāžu beidzot iedzīvinātā interese aizsargāt civiliedzīvotājus militārā apdraudējuma gadījumā. Somijai, piemēram, jau daudzus gadus ir bijusi programma kā rīkoties civiliedzīvotājiem kara gadījumā. Tur arī ir kādas 50 500 bumbu patvertnes ar vietu 4,8 miljons cilvēkiem. Lielākā daļa ir privātas, ar betonu pastiprinātas patvertnes, kuras atrodas atsevišķās ēkās. Ir arī kopīgas patvertnes tuvi stāvošām ēkām.

Padomju okupācijas laikā Rīgā bija daudzas bumbu patvertnes, un Rīgas domes Civilās aizsardzības pārvaldē ir Rīgā apzinājusi 355 bumbu patvertnēm piemērotas vietas. Diemžēl, tikai aptuveni 10 no tām tagad ir salīdzinoši labā stāvoklī.

Interesanti, ka bijušajā čekas ēkā – Stūra mājā – ir veselas trīs bumbu patvertnes. Divas iekārtotas 1950.os gados, bet vienu jau pirms Otrā pasaules kara. Tā izbūvēta 1938. gadā kā pirmā bumbu patvertne zem daudzstāvu mājas, un tika izrādīta kā piemērs citu ēku īpašniekiem. Bija publicēti noteiktas dienas un laiki, kad ēku īpašnieki varēja nākt apskatīties.

Mēs tagad gaidām uz sadarbību starp vairākām iestādēm – jāapstiprina būvnormatīvi, kurus Ekonomikas ministrija ir izstrādājusi, balstoties uz Somijas noteikumiem, un Iekšlietu ministrijai jāizstrādā patvertņu attīstības plānu.

Kad mums beidzot būs tāda drošība, kā Somijā?

GN
2023. g. 29. dec.Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com