Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Redakcijā

Sasilšana vai atdzišana?

Laikraksts Latvietis Nr. 780, 2024. g. 6. janv.
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Sveicināti, lasītāji!

Pēc samērā mērena decembra Latvijā, gaisa temperatūra janvārī pēkšņi pamatīgi krita, sasniedzot -15°C līdz -20°C. Dodoties ārā no siltās mājas, var kļūt pat grūti ieelpot tik aukstu gaisu. Protams, šādas temperatūras nav nekas ārkārtējs Latvijā, tāpat kā +40°C šajā gadalaikā nav nekas sevišķi ārkārtējs Adelaidē, Melburnā, Sidnejā...

Ir dažādas prognozes, kā globālā sasilšana mainīs laika apstākļus konkrētās zemēs. „Globālā sasilšana“ nenozīmē to, ka visur pasaulē temperatūras pacelsies. Noteicošie faktori ir daudz sarežģītāki. Ja arī pasaules vidējā temperatūra pacelsies, tomēr katrā vietā var būt atšķirīgas maiņas.

Mēs visi zinām par Golfa straumi, kura sākas pie Floridas krastiem, šķērso Atlantijas okeānu, un skalojas gar Eiropas krastiem, padarot Eiropas klimatu maigāku. Golfa straumes ietekmē Liepājas un Ventspils ostas neaizsalst.

Tagad jau ir zināms, ka Golfa straume kļūst vājāka – pēdējos 40 gados pat par 4%. Ir domājams, ka tas ir globālās sasilšanas dēļ. Var secināt, ka globālai sasilšanai turpinoties, Golfa straume arī turpinās kļūt vājāka. Nav arī izslēgts, ka tiek sasniegts kāds kritisks punkts, un visa straume pēkšņi maina virzienu.

Un te nu ir it kā paradoksāla situācija – globālā sasilšana var likt Latvijas vidējai gaisa temperatūrai krist, un Liepājas un Ventspils ostām aizsalt ziemas vidū.

Katrā ziņā, var paredzēt pasaulē ekstremālākus laika apstākļus. Nav jau tā, ka var rādīt ar pirkstu un teikt, ka tieši tas meža ugunsgrēks, vai tieši viesuļvētra ir dēļ globālās sasilšanas. Bet var teikt, ka globālā sasilšana paaugstina varbūtību un biežumu lieliem meža ugunsgrēkiem un spēcīgām viesuļvētrām.

Mums vēl arvien ir interesanta situācija, ka klimata maiņas esamība ir neapstrīdama, un secinājums, ka tā ir lielā mērā cilvēku izraisīta, arī ir skaidrs, bet tomēr netrūkst „disidentu“, kuri ar visu savu dvēseli tic, ka tā nav, un ar visām savām spējām cīnās pretī zinātnieku teiktajam.

Jācer, ka šogad pasaule atradīs veselu saprātu – ne tikai šajā, bet arī citos jautājumos, kurus var raksturot kā eksistenciālus. Ja agrāk lielas un varenas civilizācijas ir kritušas, tad tagad uz spēles ir ne tikai kāda atsevišķa civilizācija, bet gan daudz vairāk.

Novēlu visiem lasītājiem Jaunajā gadā laimi, veselību, sekmes un skaidru prātu. Kopā mēs varam visu!

GN
2024. g. 6. janv.Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com