Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Stūra māja politiķu rokās

Steidzami nepieciešams uzsākt neatliekamos atjaunošanas darbus

Laikraksts Latvietis Nr. 780, 2024. g. 6. janv.
Ritvars Jansons -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

„Stūra māja“. FOTO Gunārs Nāgels.

Rīgā, Brīvības un Stabu ielas krustojumā slejas nams, kuru tautā dēvē par Stūra māju. Juridiski visa ēka ir valsts nozīmes kultūras piemineklis – komunistiskā režīma represīvo iestāžu darbības vieta. Piemineklī steidzami nepieciešams uzsākt neatliekamos atjaunošanas darbus, lai Būvniecības valsts kontroles birojs neaizliegtu jelkādu cilvēku uzturēšanos tajā. Pašlaik mazākajā daļā ēkas apskatāma Latvijas Okupācijas muzeja ekspozīcija par okupācijas režīma represīvo iestāžu darbību. Tā kā ēkā atradās iestāžu galvenā mītne, muzejs arī vada ekskursijas uz ieslodzīto kamerām pagrabstāvā.

Stūra mājas sliktais tehniskais stāvoklis nav nekāds jaunums. Bieži ir apspriesti glābšanas plāni, taču līdz šī gada maijam, kad beidzas Būvniecības valsts kontroles biroja noteiktais termiņš ēkas sakopšanai, laika nav atlicis daudz. Ja neatliekamie darbi netiks veikti, publisks apmeklējums tajā būs liegts. Pagaidām 2023. gada 30. novembra Saeimas sēdes stenogrammā palikuši vien deputāta Andra Šuvajeva vārdi: „...Varu apliecināt, ka Kultūras ministrijā un arī koalīcijā mēs šo jautājumu jau esam izrunājuši, tā ka mēs pavisam noteikti radīsim risinājumu šai problēmai. Es noteikti piekrītu Puntuļa kungam, ka šis ir jautājums, kas ir jāatrisina un kam ir ļoti, ļoti liela nozīmība. Un es pavisam noteikti apliecinu, ka mēs Kultūras ministrijā un arī koalīcijā šo jautājumu atrisināsim...“.

Vismaz šobrīd nekāda virzība Stūra mājas jautājumā nav manāma, un scenāriji ēkas glābšanai atlikuši maz. Līdz šim finanšu ministrs Arvils Ašeradens bija iestājies par atsevišķu likumu Stūra mājai kā īpaši nozīmīgam kultūras piemineklim. Tas būtu bijis ilglaicīgs risinājums, jo likums garantētu arī pieminekļa finansējumu. Taču minētajā 30. novembra sēdē koalīcija no šī ceļa atteicās, izšķiroties likumprojektu tālāk nevirzīt. Līdz ar to nesekoja ēkas remonta līdzekļu iestrādāšana šī gada budžetā. Neatliekamajiem darbiem saskaņā ar īpašnieka – Valsts akciju sabiedrības Valsts nekustamie īpašumi aplēsēm nepieciešami 847 000 euro – iekšpagalma pārseguma atjaunošanai, ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes signalizācijas jaunas sistēmas visā ēkā izbūvei, ugunsdzēsības ūdensvada un aprīkojuma jaunas sistēmas izbūvei u.c..

Šobrīd atlicis vienīgais racionālais risinājums – nepieciešamo finansējumu atrast valsts budžetā no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem vai Valsts nekustamie īpašumi peļņas, ēku paturot valsts īpašumā. Valsts nekustamajiem īpašumiem ienākumi ir – nupat pārdota bijušā ASV vēstniecības ēka Rīgā. Naudu prasīt no Kultūras ministrijas budžeta būtu nekaunīgi. Ministrija nav nedz mājas īpašniece, nedz ministrijas finansiāli atbalstītas kultūras iestādes būs ēkas lielākajā daļā.

Nākotnē nekustamo īpašumu pašā Rīgas centrā, t.sk., valsts īpašumu, vērtība tikai pieaugs. Valsts iestādes jau tagad pārvācas uz remontējamām telpām Rīgas centrā. Piemēram, uz bijušo komunistu partijas ēku Elizabetes ielā 2.

Lai uzreiz izremontētu visu Stūra māju, finanšu nepietiks. Piemineklī primāri jāveic nepieciešamie darbi, lai novērstu ekspluatācijas bīstamību un nodrošinātu ēkas drošu ekspluatāciju daļā, kurā savu darbību veic Latvijas Okupācijas muzejs. Pārējā ēkas daļa, kurā nestrādā muzejs, perspektīvā jāiekonservē, veicot vienkāršus konstrukciju pastiprināšanas darbus. Nākotnē – pēc visas ēkas remonta, maksimāli saglabājot vērtīgo oriģinālo substanci un aizsargājamā objekta autentiskumu, ēka kļūtu publiski pieejama un izmantojama sabiedrības vajadzībām.

Iespējamā Stūra mājas pārdošana izsolē privātīpašniekiem nozīmēs, ka nākamajām paaudzēm netiks saglabāts unikāls vēstures piemineklis komunistiskā totalitārā režīma nosodīšanai, tā upuru pieminēšanai, vēstures izzināšanai un vēsturiskās atmiņas noturības nodrošināšanai. Privātajam īpašniekam pirmajā vietā būs peļņa, nevis tās ēkas daļas saglābšana, kur darbojas muzejs.

Ritvars Jansons,
vēstures doktors
3.01.2024Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com