Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Austrālijas Latviešu 59. Kultūras dienas (3)

Raibā pēcpusdiena svētdien, 31. decembrī

Laikraksts Latvietis Nr. 780, 2024. g. 6. janv.
Linda Graudiņa -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
AL59KD

Tautumeitas – „Garšvielu meitenes“. FOTO Ilze Šēnberga.

No kreisās: Pēteris Saulītis un Andris Švolmanis. FOTO Ojārs Greste.

Brigita Stroda. FOTO Ilze Šēnberga; foto montāža: Ojārs Greste. FOTO Ilze Šēnberga.

Raibā pēcpusdiena. FOTO Linda Graudiņa.

Ivars Cinkuss. FOTO Ilze Šēnberga.

Lieta ar Raibo ir tāda, ka nekad nezin, ko sagaidīt. Vai būs, kā sludināts, asprātīgs pārskats no Kultūras dienām un latviešu sabiedrību, vai būs tikai iemesti gabali ar mūziku un teātri? Vissvarīgākais zināt, vai būs laiks pārģērbties uz Vecgada vakara balli? Varbūt labāk būtu tomēr palikt mājās un matus izmazgāt?

Es varu ziņot, ka skatītāji nebija vīlušies. Andris Švolmanis kopā ar Pēteri Saulīti bija ideāli ceremonijas meistari. Eero Pūpēdis piedalījās in absentium. (Viņš bija iekāpis nepareizajā ciema autobusiņā un nokļuvis Pertā.) Pirms braukšanu uz Pertu Gita Pūpēde tomēr paspēja izskaidrot skatītājiem nama drošības noteikumus. Filmā Gita demonstrēja, kā, starp citu, lietot tautisko drošības jostu un kā varētu ātrāk izskriet no lielās zāles (tas ir, slīdēt uz leju pa uzpūšamo peldlīdzekli, protams, vispirms novelkot augstpapēžu kurpes).

Notika KD sarīkojumu pārskats. Jauna inovācija – apvienot tautas dejas un koru koncertu. Lai parādītu, kā grupas Melburnā mēģināja apvienot gan dziedāšanu, gan dejošanu, iepriekš sagatavotajā filmā tika ilustrēja, kā Ritenītis un Piektais Ritenis dziedāja, kamēr dejoja Upe nesa ozoliņu (tīri labi skanēja), bet Vesera vīru ansamblis izmēģināja polkas soļus kora mēģinājumā (viņiem labāk gan pieturēties un palikt pie dziedāšanas!)

Starp skicēm klausījāmies mūziķus Kasparu Švolmani un Ēriku Stepaņuku, vai kā viņi paši sevi nosauca – Štep un Švol, izpildot pašu rakstītos skaņdarbus.

Programmā bija tik daudz joku un jauku brīžu, ka vajadzētu vēl vairākas reizes apskatīties, lai visu apgūtu.

Daži dzirkstoši mirkļi.

Koru karu stilā cīnījās ģitāra, bandžo, kokle, akordeons; intervijas ar Lāčplēša radiem un draugiem, kā arī ar oriģinālo lāci. Kurš gan būtu zinājis, ka tā bija panda! Ghostbusters latviešu komandu Henrija Pacera vadībā meklēja Latviešu nama spoku, bet atrada ko labāku kafejnīcas ledusskapī.

Ar tikpat jautru garu piedalījās arī mūsu Latvijas viesi – Tautu meitas, lēkājot pa skatuvi un arī publikā, pārvērtušās kā Garšviela meitenes dziedot Wannabe. Brigita Stroda izpildīja stand up par sieviešu tēlu, Gaismas pili un kroņiem. Notika arī kopā dziedāšana. Dziedājām Meita gāja uz avota. Tam sekoja interesanta angļu valodas interpretācija, tostarp juridiski jautājumi par zaļās krūzes apmaiņu pret naudu, zemi un laulībām.

Jautro un smieklu pilno pēcpusdienu noslēdza virsdiriģents Ivars Cinkuss ar viņa Še, kur līgo priežu meži austrālisko versiju, ko publika ar prieku dziedāja līdz:

Vēl div' gadi, vēl div' gadi,
Vēl div' gadi jānogaid',
Pirms mēs sākam atkal posties
Brauksim tad uz Adelaid'

Jā, AL59KD Raibais bija ko vērts! Ne tikai piedzīvojām smieklu piepildītas pāris stundas, bet arī pietika laiks uzpucēties un doties uz glauno Jaungada sagaidīšanas balli Tūrakā.

Uz redzēšanos 2025. gadā AL60. Kultūras dienās Adelaidē!

Linda Graudiņa
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com