Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Redakcijā

„Pasaules karš“?

Laikraksts Latvietis Nr. 784, 2024. g. 31. janv.
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Sveicināti, lasītāji!

Kas ir „Pasaules karš“? Un kad tas sākas? Vēstures grāmatās rakstīts, ka Otrais pasaules karš sākās 1939. gada 1. septembrī, kad Vācija iebruka Polijā. Bet tad bija iesaistītas tikai divas karojošas valstis – ne tuvu „Pasaules“ karam. Tikai divas dienas vēlāk Vācijai karu pieteica Apvienotā karaliste un Francija, kuriem sekoja Austrālija, Jaunzēlande, Dienvidāfrika un Kanāda. Reāla karadarbība no Sabiedroto puses sākās tikai 7. septembrī ar ļoti nenopietnu un īslaicīgu franču iebrukumu Zārā, Vācijā. Vēl vēlāk karā dalību pieteica vairāk un vairāk valstis, un tas patiešām kļuva par „Pasaules“ karu.

Bet pat jau pirms tam Japāna bija iebrukusi Mandžūrijā, un Itālija bija uzvarējusi karā ar Albāniju. ASV īstenoja embargo pret Japānu un sniedza militāro palīdzību Apvienotai karalistei un Padomju Savienībai pat pirms tā pati bija „oficiāli“ iesaistīta karā.

Kā tad lai sauktu šodienas karu Ukrainā? Neņemot vērā Krievijas apgalvojumu, ka Ukrainā vispār nav kara, bet tikai „sevišķā militārā operācija“, mēs varam tomēr teikt, ka tieši iesaistītas puses ir trīs – pirmkārt, Ukraina, otrkārt, Krievija, kura veica uzbrukumu jau 2014. gadā un to pilnveidoja 2022. gadā, un, treškārt, Baltkrievija, no kuras teritorijas tika veikta daļa no „sevišķās operācijas“, bet kura nav sūtījusi savus militāros spēkus piedalīties kara darbībā.

Kara atbalstam lēnām sāk piedalīties vairāk un vairāk valstis – dāvinot kara tehniku un munīciju, bet nesūtot savu militāro personālu. Varētu teikt, ka tagad šai ziņā ir jau sasniegts „Pasaules kara“ apjoms. Ir ja skaidrs par NATO un Eiropas Savienības atbalstu Ukrainai no vienas puses, un Irānas un Ziemeļkorejas atbalstu Krievijai no otrās puses.

Ukrainas karā ļoti zīmīgu lomu spēlē droni, kuri bija izšķirošais faktors Azerbaidžānas ātrai uzvarai pret Armēniju 2020. gadā. Tas karš ilga tikai pusotru mēnesi.

Apzinoties dronu svarīgumu, 25. janvārī notikušās Saeimas ārpolitikas debatēs kā būtisku atbalsta sniegšanas mehānismu Ukrainai, aizsardzības ministrs Andris Sprūds akcentēja izveidoto dronu koalīciju, kas ir daļa no Ramšteinas atbalsta grupas, kurai dalību šobrīd jau ir pieteikušas vairākas NATO dalībvalstis. Koalīcija palīdzēšot pēc iespējas ātrāk nodrošināt Ukrainu ar tai kritiski nepieciešamajām dronu tehnoloģijām un apmācību. Ministrs arī uzsvēra, ka dronu koalīcijā iesaistīsim arī Latvijas industriju, lai vienotos par labāko veidu, kā nacionāli palīdzēt Ukrainai dronu ražošanā.

Mazāk zināms ir tas, ka Austrālija sniedz ne vien humāno un militāro palīdzību Ukrainai, bet arī kopš pērnā gada rudens Eiropā dislocē vienu no savām attīstītākajām gaisa spēku lidmašīnām E-7A un tās personālu, lai atbalstītu NATO gaisa telpas aizsardzību. Austrālijas jaunās vēstnieces akreditācijas vizītē Latvijā Saeimas priekšsēdētājas biedre Zanda Kalniņa-Lukaševica aicināja Austrāliju iesaistīties Latvijas un Ukrainas kopīgi dibinātajā dronu koalīcijā, lai stiprinātu Ukrainas spējas izmantot šīs tehnoloģijas un nodrošinātu apmācības.

„Pasaules karš“?

GN
2024. g. 31. janv.

Izmantoti materiāli no www.mod.gov.lv un saeima.lv.Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com