Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Lestenē piemin latviešu cīnītājus

Klātesošos uzrunāja arī Latvijas Republikas aizsardzības ministrs

Laikraksts Latvietis Nr. 799, 2024. g. 15. maijā
Ieva Freinberga un Aivars Sinka -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
Lestene_LKPB_v1

Koncerts Lestenes baznīcā. FOTO I. Kokina.

Izstāde no Ukrainas. FOTO I. Kokina.

Karavīrs ar vainagu. FOTO V. Eglīte.

Tēlnieces Artas Dumpes veidotais piemineklis „Dzimtene Māte – Latvija“. Lestenes Brāļu kapu granītā iekalti vārdi­: „Mēs gaidām taisnības augšāmcelšanos!“. Goda sardze pie pieminekļa 2024. gada 8. maijā. FOTO no Aivara Sinkas personīgā arhīva.

Lestenes apkārtnē no 1944. gada oktobra līdz 1945. gada aprīlim notika Kurzemes lielkaujas – vislielākās un asiņainākās kaujas Latvijas vēsturē, kur cīnījās latviešu karavīri abās karojošās pusēs – brālis pret brāli. Tieši tāpēc Lestenes Brāļu kapos 8. maijā notika Otrā pasaules kara cīnītājiem veltīts piemiņas sarīkojums, uz kuru aicināja Tukuma novada dome un Latviešu karavīru piemiņas biedrība „Lestene“.

Sarīkojumā piedalījās Nacionālo Bruņoto spēku orķestris, valsts un NBS pārstāvji, garīdznieki un Tukuma novada domes priekšsēdētājs Gundars Važa. Piedalījās arī divi bijušie leģionāri: Laimonis Ezergailis (100 gadus vecs) un Jānis Tauriņš (101 gadus vecs).

Piemiņas sarīkojumu iesāka Matkules vokālais ansamblis ar koncertu Lestenes baznīcā. Tam sekoja svinīgā ceremonija Lestenes brāļu kapos, skanot Tev mūžam dzīvot, Latvija NBS orķestra izpildījumā; to ievadīja karogots gājiens ar piemiņas vainagiem.

Sarīkojumu turpināja valsts un sabiedrisko organizāciju pārstāvju uzrunas. Latviešu karavīru piemiņas biedrības „Lestene“ valdes priekšsēdētājs Aivars Sinka teica ievadvārdus un nolasīja Saeimas priekšsēdētājas Daigas Mieriņas uzrunu, kur cita starpā bija uzsvērts: „Šodien mēs atceramies par tiem karavīriem, kas cīnījās par brīvu Latviju un par smago upuri, kas tika nests Latvijas vārdā. Godinot Otrā pasaules kara cīnītājus, mēs izrādām cieņu visām Eiropas valstīm un tautām, kas cietušas no nacistu varas, neaizmirstot savas tautas notikumus, kas turpināja attīstīties arī pēc kara beigām.“

Uzrunu teica arī NBS komandieris, ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš un Tukuma novada domes priekšsēdētājs Gundars Važa. Klātesošos uzrunāja arī Latvijas Republikas aizsardzības ministrs Andris Sprūds, kurš uzsvēra vienotības ideju Latvijā – „Mēs savu drošību, nāciju un valsti veidojam katru dienu; kopīgi stiprinām savus bruņotos spēkus. Krievijas karš Ukrainā vēlreiz apliecina, cik svarīgi ir iestāties par savām vērtībām, par brīvību. Mūsu bruņotie spēki kopā ar sabiedrotajiem stiprina savas spējas, lai mēs būtu droši un aizsargāti. Katrā karavīrā un zemessargā mēs redzam šo patriotisma, brīvības un apņēmības garu, arī tas mūs stiprina un padara drošākus. Vienlaikus mūsu aizsardzība un drošība ir mūsu visu kopīgs uzdevums. Tieši sabiedrība veido kopīgo izpratni par to, ka mūsu aizsardzība un drošība ir pirmajā vietā, lai mēs saglabātu savu brīvību. Tieši tāpēc mēs sargājam mūsu valsti kopā.“

Pēc Andra Sprūda uzrunas klātesošie dziedāja Latvijas valsts himnu. Noslēgumā NBS kapelāna Gunta Kalmes un Lestenes baznīcas mācītāja Jāņa Saulīša vadībā Latvijas brīvības cīnītāju piemiņai notika aizlūgums.

Nacionālo Bruņoto spēku orķestris klausītājus vēl aizkustināja ar atskaņotajām Div' dūjiņas, Svēts mantojums un citām Latvijai svarīgām karavīru dziesmām.

Vēl tikai atgādinājums, ka no 8. maija Lestenes ev. lut. baznīcā aplūkojama Arņa Šablovska foto izstāde Nesalaužamie. Izstādes autors un kurators ir Ļvivas Foto muzeja direktors Romans Meteļskis. Visi laipni aicināti!

Ieva Freinberga un Aivars Sinka
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com