Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Redakcijā

Lāčplēša diena

Laikraksts Latvietis Nr. 821, 2024. g. 14. nov.
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Sveicināti, lasītāji!

„Kurā datumā šogad svinēsim Jāņus?“ Šāds jautājums bija pilnīgi pašsaprotams latviešu trimdas zemēs, jo visbiežāk Jāņu svinības pārcēla uz tuvāko nedēļas nogali. Vēl arvien ārzemēs dzīvojošie latvieši, apciemojot Latviju vasarā var prasīt to pašu jautājumu. Un izrāda zināmu pārsteigumu, dzirdot, ka Latvijā gan Līgo diena – 23. jūnijs, gan Jāņu diena – 24. jūnijs katru gadu ir oficiālas svētku dienas, t.i. brīvdienas.

Tāpat Latvijas Republikas Proklamēšanas dienu – 18. novembri – katru gadu atzīmē „īstā“ datumā. Un vēl vairāk – ja tā iekrīt sestdienā vai svētdienā, tad nākamo darbdienu nosaka par brīvdienu.

Latvijas Republikas likums „Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām“ nosaka 15 dienas katru gadu par „svētku dienām“. Tiesa gan, dažas no tām vienmēr iekrīt svētdienā – Pirmās Lieldienas, Mātes diena, Vasarsvētki.

Likums arī nosaka daudzas atceres un atzīmējamās dienas. Dažas no tām tiek plašāk atzīmētas, bet vairākas mēdz paiet garām nemanot. Sevišķi ja tām ir mainīgs datums, kā, piemēram, decembra pirmā svētdiena, kas noteikta par: „pret latviešu tautu vērstā totalitārā komunistiskā režīma genocīda upuru piemiņas dienu.“

Bet starp atzīmējamām dienām ir arī Lāčplēša diena – 11. novembris. To Latvijā atzīmē ļoti nopietni. Valsts prezidents vien piedalās sešos pasākumos visā dienas garumā – Lielupes kapos, Rīgas Brāļu kapos, pie Brīvības pieminekļa, pie Rīgas pils, atkal Rīgas Brāļu kapos, un 11. novembra krastmalā. Notiek lāpu gājieni un koncerti.

Lāčplēša dienas vakarā ir iekopta sena tradīcija – Rīgas pils krastmalā uz vēsturiskā mūra izvietojam tūkstošiem svecīšu. Tās ir mūsu cieņas zīme Latvijas armijas karavīriem, kuri 1919. gadā izcīnīja uzvaru pār Bermonta karaspēku un nodrošināja mūsu valsts neatkarību.

Jāprasa – ja Lāčplēša diena ir tik svarīga, tad kāpēc tā nav izsludināta par svētku dienu? Ja tā var nodarbināt prezidentu visu dienu, tad kāpēc nedot citiem šādu pašu iespēju?

Manabalss.lv platformā ar mērķi veicināt valsts nacionālo identitāti ir iesniegta iniciatīva piešķirt Lāčplēša dienai oficiālu valsts svētku statusu.* Ja iniciatīva saņems 10 000 parakstus, tad tā tiks oficiāli iesniegta Saeimā.

Tāpat kā Jāņus, Latvijā Lāčplēša dienu svin „īstā“ datumā, pret pretēji Jāņiem, ne visi var to pilnvērtīgi atzīmēt.

GN

2024. g. 14. nov.

* https://manabalss.lv/lacplesa-diena-oficiala-svetku-diena/show



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com