|
Laiks Latvijā: |
Laikraksts Latvietis Nr. 827, 2025. g. 9. janv.
Māra Erhardt-Rumpe -
Dejo „Piektais ritenis“. FOTO @tom.fossati.
No kreisās: Salija (Sally) un Ēriks Cīruļi, Māra un Pauls Rumpe dejo „Līdereieši“. FOTO @tom.fossati.
Dejo „Piektais ritenis“. FOTO Rushan (Snappr) .
Dejo „Ritenītis“. FOTO @tom.fossati.
Dejo „Ritenītis“. FOTO Rushan (Snappr) .
Dejo „Ritenītis“. FOTO Rushan (Snappr) .
Koris „Daina“. FOTO @tom.fossati.
Koris „Ausma“. FOTO Rushan (Snappr) .
No kreisās:
Māra Erhardt-Rumpe atklāj koncertu,
Naomi Vitersa (Withers) uzrunā skatītājus,
Lāra Brennere uzrunā skatītājus. FOTO @tom.fossati.
Tautas deju kopas „Piektais ritenis“ dejotāji, kuri dejo kopš kopas dibināšanas. No kreisās: Karīna Jaunalksne, Naomi Vitersa (Withers), Kalvis Jaunalksnis, Pauls Rumpe, Māra Erhardt-Rumpe, Salija (Sally) Cīrule. FOTO @tom.fossati.
2024. gada 19. oktobrī, Melburnas latviešu namā notika Ritenītis 70 gadu un Piektais Ritenis 20 gadu jubilejas koncerts Dejot prieks, ar koriem Daina, Veseris un Ausma.
Tautas dejas saista dejotājus ar latviešu kultūru un ar mūsu senčiem. Tās iepriecina dejotājus caur kustībām un dejas ritmu. Dejotāju mērķis ir radīt prieku un vienotības sajūtu skatītājiem. Tas ir kāpēc koncerts tika nosaukts Dejot prieks. Koncerta programmā bija dejas, kuras dejotājiem ļoti patīk dejot, un dziesmas, kuras koristiem patīk dziedāt, kas visus iepriecina. Koncerta programmā bija dejas no Latvijas, Amerikas, Kanādas un Austrālijas – daži bija pazīstami skatītājiem, citi retāki vai nekad nebija iepriekš uzvesti Austrālijā. Koncerts sākās ar kopdeju Zemenīte (hor. S. Darius) un beidzās ar kopdeju Klabdancis (hor. V. Ozols). Kori Daina, Veseris un Ausma brīnišķīgi iedvesmoja prieku ar savām mīļākām dziesmām, un patiešām bagātināju koncertu. Varēja jau nosaukt koncertu Dejot prieks, dziedāt prieks!
Melburna ir vienīga Austrālijas galvas pilsēta, kur vēl pastāv divi tautas deju kolektīvi. Ritenītis tika dibināts 1953. gadā. Dziesmu svētku dēļ nespēja iepriekšējā gadā nosvinēt šo nozīmīgo jubileju. Ritenītis ir tautas deju kolektīvs jauniešiem, un dibinātāja bija Aija Jurjāne. Pašlaik Lāra Brennere ir vadītāja.
Piektais Ritenis tika dibināts 2004. gadā Dibinātāja bija Naomi Vitersa (Withers). 2004. gadā bija 50. Kultūras dienas Melburnā, un Naomi kopā ar draugiem un draudzenēm, kas bija kādreiz dejojuši Ritenītī vai citos tautas deju kolektīvos sanāca kopā, un tā Piektais Ritenis sākās, lai arī „vecākiem“ būtu iespēja dejot mīļas tautas dejas. Pašlaik kopā ar Naomi, Māra Erhardt-Rumpe ir vadītāja – abas jau dejo kopš dibināšanas gada. Mēs lepojamies par to, ka visi ir mīļi gaidīti mūsu vidū – jo no sākuma ne tikai latvieši dejo kolektīvā, bet arī savi partneri un draugi. Kopējais ir latviešu kultūras un latvietības cieņu, kā arī dejas mīlestību.
Pēc koncerta atsauksmes bija ļoti pozitīvas no skatītājiem – joprojām vēl tagad skatītāji turpina izteikt pateicību par koncertu un radošo sajūtu. Tātad var teikt, ka sasniedzām koncertu mērķi – radīt pavasarīgu, dzīves priecīgu, kopīgu sajūtu neformālā gaisotnē, gan ar dejām, gan ar dziesmām.
Paldies PBLA par finansējumu koncertam! Paldies Melburnas latviešu organizācijām par jūsu ilggadīgo atbalstu. Paldies visiem, kas palīdzēja ar koncertu – ar biļešu pārdošanu, zāles pušķošanu, ar gaismām un tehniskām lietām.
Liels paldies visiem dalībniekiem – par pūlēm, sagatavoties uz koncertu, un jūsu gaišiem smaidiem un skaidru dzīves prieku, kas visus iepriecināja!
Sirsnīgs paldies skatītājiem, kuri palīdzēja mums atzīt šīs svarīgās jubilejas – ar savu klātbūtni, ar jūsu aplausi. Tautas dejas kolektīviem, kā arī koriem ir mēģinājumi katru nedēļu un tas viss kulminējās koncertā – lai jūs iepriecinātu.
Latviešu tautas dejas un dziesmas ir mūsu tautas mantojums, un tos lepni un cienīgi izpaudām Dejot prieks koncertā.
Māra Erhardt-Rumpe
„Piektais Ritenis“ TDK vadītāja