|
Laiks Latvijā: |
Laikraksts Latvietis Nr. 833, 2025. g. 20. febr.
Māris Brancis -
Valda Semane. Pavasaris. FOTO Māris Brancis.
Valda Semane. Vasara. FOTO Māris Brancis.
Valda Semane. Rudens. FOTO Māris Brancis.
Valda Semane. Ziema. FOTO Māris Brancis.
„Māls runā, tu tikai pamīci to. Tas ir tik aizraujoši, un es zinu – māls ārstē“, atklāj keramiķe Valda Semane Jelgavas mākslinieku biedrības albumā Mēs un darbi (2022). Māksliniece nupat Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā sarīkojusi izstādi Gadalaiki, kas tur būs skatāma līdz 11. maijam.
Latviešu lasītājiem tālās zemēs viņas vārds var būt ir svešs, ja nav būts un apskatītas Jelgavas mākslinieku biedrības Pavasara izstādes, kad tās maijā tiek rīkotas Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā.
Izstādes autora Valda Semane ir mācījusies Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas keramikas nodaļā. Kopš tās beigšanas 1963. gadā līdz aiziešanai pensijā 1998. gadā viņa strādājusi vienīgi un tikai Latvijas keramikā Jelgavā. Gan labā skolā pie tādiem lieliskiem pedagogiem kā Ausma Žūriņa un Milda Brutāne Rīgā, gan Jelgavā pie šejienes keramiķu nepārspējamiem vecmeistariem Augusta un Alberta Blūmiem veidoja viņas meistarību, kā arī – protams, nav ko noliegt – pašas talants un jūtīgās rokas, kurās māls iegulst un kurām tas padevīgi atsaucas katrā kustībā. No viņas plaukstu maigā pieskāriena māls dzied.
Šī nodošanās mālam ir visa viņas dzīve. Neraugoties uz lielo gadu nestu (viņa dzimusi 1942. gadā – cik gadu, to izrēķiniet paši!), Valda Semane joprojām savu mīlestību atdod mālam un rada brīnuma lietas. Blakus sadzīvē nepieciešamām krūzēm, krūzītēm un vāzēm, kas top, lai papildinātu ikdienas budžetu, keramiķe taisa arīdzan izstāžu eksponātus, patiesībā īstus mākslas darbus, kas sajūsmina skatītāju ar formu pilnību, izdomas bagātību, spēju radīt ko nebijušu un allaž tik tuvi latvieša skaistuma izjūtai.
Jaunākajā izstādē Gadalaiki eksponāti tapuši tikai pagājušajā un šajā gadā, gan izpildījuma ziņā, gan krāsu pielietojumā un tēlainajā risinājumā sagrupējot atbilstoši katram gadalaikam. Darbi, kas attēlo pavasari vai vasaru, neatkārto tos, kas stāsta par rudeni vai ziemu. Tos nesajaukt, ik darbā atrasta katram gada ceturksnim sava izteiksme. Tā ziemai dekoratīvie šķīvji un bļodas atgādina sniegpārsliņas, pie tam tās apdedzinātas baltā krāsā. Savukārt pavasarim atrasti trauki, kas liecina par augu zaļoksno veģetāciju, bet rudens atainošanai traukiem sameklēti rudenīgi koši toņi. Arī vasarai uzieti tikai tai piedienīgi izteiksmes līdzekļi.
Jāizceļ Valdas Semanes lieliskie koloristes dotumi – viņai ir skaidrs, kā krāsns uguns glazūras iekrāsos katru lietu. Ikviens keramiķis zina, ka viņa darbu svēta vai iznīcina uguns. Būtiski tāpat ir tas, kādu materiālu izmanto. Valda Semane strādā ar balto mālu, ko var sajaukt ar kādu no krāsām, tā ietonējot darba pamatiekrāsojumu. Nereti viņa pielieto melno mālu, ko sagatavo Raunā.
Pieredze palīdz strādāt un radīt pavisam neparastu un neikdienišķu keramiku, tādēļ Valda Semane ir dēvējama par māla burvi.
Māris Brancis
Laikrakstam „Latvietis“