|
Laiks Latvijā: |
Laikraksts Latvietis Nr. 836, 2025. g. 13. martā
Gunārs Nāgels -
Sveicināti, lasītāji!
Cik atpazīstama pasaulē ir Latvija? Atpazīstamību mēdz iegūt dažādos veidos – militāri, biznesā, caur sasniegumiem sportā vai „patērētāju“ mākslā, dabas brīnumiem.
Latvijas slavu ir noteikti pacēlusi animācijas filma „Flow“ (jeb „Straume“) ar tās gandrīz neskaitāmām balvām no visiem kontinentiem. Vai tas arī palīdzēs celt Latvijas slavu citās jomās?
Mums ir ļoti svarīgi, lai nekļūstam par, kā izteicās ASV viceprezidents Venss, viena no „kādām nejaušām valstīm, kas nav karojušas 30 gadus“. Ja to viņš varēja teikt par lielākiem ASV sabiedrotiem, kuru karavīri ir krituši NATO 5. panta ietvaros – aizstāvot ASV Afganistānā un Irākā, tad kādas cerības ir Latvijai būt vairāk nekā nejaušai piezīmei ASV valdības plānos?
Ir ļoti cerīgi, ka Latvijas centieni tikt ievēlētai šogadā ANO Drošības padomē uz laiku no 2026. līdz 2027. gadam izdosies. Kā apgalvo Latvijas Ārlietu ministrija: „Dalība ANO Drošības padomē būtu viens no nozīmīgākajiem instrumentiem Latvijas ārpolitisko interešu īstenošanai un aizstāvēšanai, kā arī ļautu vēl vairāk paplašināt Latvijas starptautisko sadarbību, dodot ieguldījumu pasaules mieram un noturībai.“
Interesantā kārtā, Latvijas vārds parādījās neparastā vietā ar neparastu tēmu. ASV ziņu kanāls CNN savā mājas lapā ļoti redzamā vietā bija ievietojis virsrakstu: „Eiropas valstīm „absolūti“ vajadzētu ieviest iesaukšanu, uzskata Latvijas prezidents“. Raksts ziņo par Eiropas valstu vadītāju tikšanās Briselē: „Eiropas līderi ceturtdien Briselē tikās uz ārkārtas sarunām par Ukrainas karu un Eiropas aizsardzību, solot pārbruņot kontinentu pēc tam, kad ASV draudēja saraut 80 gadus ilgās drošības garantijas.“
CNN turpina: „Jautāts, vai Eiropas partneriem būtu jāseko līdzi Latvijas lēmumam atjaunot obligāto militāro dienestu, Rinkēvičs telekanālam Sky News atbildēja: „Jā... redzot, kas notiek pasaulē, mūsu pieņemto lēmumu, un jā, tiešām, 2022. gadā mums bija diezgan liela diskusija, un šo lēmumu pieņēma Saeima.“
„„Daudzām citām Eiropas valstīm tas ir jāievēro,“ viņš piebilda.“
„Atkārtoti jautāts, vai, viņaprāt, citām Eiropas valstīm aizsardzības izdevumu un iesaukšanas jomā būtu jāpieņem līdzīgi lēmumi kā Latvijai, Rinkēvičs atbildēja „absolūti“.“
Mums jātic savām spējām spēlēt līdzi pasaules „lielām“ valstīm – tad tās arī uzklausīs mūs.
GN
2025. g. 13. martā