|
Laiks Latvijā: |
Laikraksts Latvietis Nr. 840, 2025. g. 10. apr.
Gunārs Nāgels -
Sveicināti, lasītāji!
ASV prezidents Tramps ir atkal izcēlies ar īpatnēju lēmumu – pilnīgi apgāžot līdzšinējo pasaules tirdzniecības sistēmu, viņš ir ieviesis plašus un lielus tarifus importam ASV. Savā prezentācijā Baltajā nama Rožu dārzā Tramps rādīja planšeti, kurā uzskaitītas valstis, tarifi, kuras attiecīgās valstis ir uzlikušas Amerikai („ieskaitot valūtas kursa manipulāciju un tirdzniecības barjeras“), kā arī ASV „atlaistie atbilstošie tarifi“. Vēlāk tika publicētas visas astoņas planšetes.
Tramps runāja par negodīgiem tirdzniecības ierobežojumiem, uzsverot, ka visa pasaule apkrāpj ASV. Minimālais jaunais tarifs Trampa tabulās ir 10%, kas ir uzlikts, starp citu, importam no Austrālijas. Importam no Eiropas savienības, tostarp no Latvijas, ir tagad 20%.
Ekonomisti ātri atšifrēja, ka Trampa aprēķinātie „slikto“ valstu tarifi nav nemaz saistīti ar reāliem tarifiem, bet gan ir vienkārši tirdzniecības bilances dalītas ar ASV importu no attiecīgās zemes. Ja, tomēr, ASV eksportē vairāk uz kādu valsti nekā importē no tās, tad Tramps ir tik vai tā uzlicis tai valstī 10% bāzes tarifu. Pēc ASV valdības oficiālās statistikas, 2024. gadā ASV eksportēja preces un pakalpojumus 61,1 miljardu ASV dolāru vērtībā uz Austrāliju, bet tos importēja tikai 27,3 miljardu dolāru vērtībā. Ja pielietojam paša Trampa kritērijus, tad ASV „piekrāpj un izmanto“ Austrāliju.
Valstu („Country“) saraksts pats par sevi ir interesants. Varētu pieņemt Eiropas Savienības iekļaušanu šajā sarakstā, kaut arī tā nav valsts, bet vairāku valstu savienība. Bet nesaprotami ir atsevišķu teritoriju „paaugstināšanu“ par valstīm ar savu individuālo jauno tarifa likmi. Piemēram, Norfolkas Sala ir viena no Austrālijas ārējām teritorijām, bet Tramps to uzskata par atsevišķu valsti, kas esot uzlikusi 58% tarifs importiem no ASV, tāpēc tai būs 29% tarifs importiem Amerikā.
Vēl dīvaināks gadījums ir cita Austrālijas ārējā teritorija, kura nosaukta par valsti – Hērda Sala un Makdonalda Salas, kuras apdzīvo tikai pingvīni. Tai uzlikts 10% tarifs.
„The Guardian“ ir izpētījis šo abu „valstu“ iekļaušanu „īsto“ valstu sarakstā, un konstatējis, ka apjukums radies visdrīzāk no kļūdainām preču pavadzīmēm, vai no kļūdām pārrakstot informāciju no preču pavadzīmēm. Piemēram, vairāki sūtījumi no akvāriju un strūklaku firmas OASE nāca no Norfolkas grāfistes Apvienotā Karalistē, bet tika piereģistrēti kā nākot no Norfolkas salas.
„The Guardian“ arī identificēja vairākas preču pavadzīmes, kur sūtītāja valsts ir nepareizi uzdota kā Hērda Sala un Makdonalda Salas.
Grūti saprast, kā tik nopietnus lēmumus var pieņemt tik pavirši, un kā tos var tik maldinoši prezentēt.
GN
2025. g. 10. apr.