Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Redakcijā

Pieminekļi

Laikraksts Latvietis Nr. 846, 2025. g. 22. maijā
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Sveicināti, lasītāji!

Piemineklis – „Monumentālās mākslas darbs – arhitektonisks, skulpturāls veidojums (kāda cilvēka vai notikuma) atcerei.“ Tā skan pirmā no vairākām nozīmēm. Vārds „piemineklis“ ir atvasināts no darbības vārda „pieminēt“, kurš savukārt nozīmē „Atcerēties, saglabāt atmiņā“ vai arī „Atgādināt (kādam par ko)“.

Mēs varam pieminēt labas lietas, gan lai sevi uzmundrināt par pagātnes sasniegumiem, gan lai dot pozitīvu iedvesmu nākotnes darbiem. Varam arī pieminēt nelabas lietas kā brīdinājumu. Apjukums var rasties, kad piemineklis nevis brīdina par nelabām lietām, bet gan tās slavē. Šādi piemēri bija daudzie „okupeļi“, no kuriem vēl tikai nesen paspējām atbrīvoties.

Jaunais piemineklis Rīgā pie bijušā Vīķu kroga saglabā atmiņā Latvijas Neatkarības kara varonīgās cīņas pret Bermonta karaspēku 1919. gada 3. novembrī. Vieta nav kartē viegli atrodama – Vīķu krogs atradās kādus 800 metrus no Buļļupes un 2 km no Lielupes.

Neatkarības kara notikumi ir arī šodien svarīgi atcerēties. Ne tikai kā kāda abstraktā vēsture, bet kā daļa no reālās dzīves. Bermonta karaspēks centās sagraut jauno Latvijas valsti un pakļaut mūs visus vāciešiem.

Ir vērts atkal un atkal atgādināt divas patiesības: Pirmkārt – brīvība nav automātiska, pašsaprotama lieta, lai gan pēc daudziem miera gadiem tā varētu sākt šķist.

Otrkārt – ir iespējams gan izcīnīt, gan uzturēt neatkarību, bet tās cena var būt ļoti dārga. Tāpēc labāk gatavoties jau laicīgi nekā sagaidīt mirkli, kad vairs nevar nekā darīt. Jāsagatavo paši sevi, un jānodrošina spēcīgi sabiedrotie.

Latvijā 1930.os gados veidoja dažādus pieminekļus Latvijas neatkarības iegūšanai. Redzamākais, protams, ir Brīvības piemineklis Rīgā, kurš attēlo gan mieru, gan karu. Bija paredzēts izveidot pieminekli pie Vīķu kroga, bet iecere netika tālāk par piemiņas birzi, kāpnēm un pieminekļa pamatu.

Tagad jānodrošina, ka jaunais piemineklis netiks aizmirsts. Līdzīgā veidā, kā Rīgas pieminekļu aģentūra 2022. gadā dibināja tradīciju veikt gadskārtēju lāpu gājienu no pieminekļa Autotanka pulkam līdz Sudrabkalniņam – piemineklim 6. Rīgas kājnieku pulka karavīriem – pilsētas aizstāvjiem 1919. gadā, ar piemiņas pasākumu gājiena noslēgumā, tā arī jāizveido gadskārtēja tradīcija, kura iekļauj gan jauno pieminekli, gan pieminekli Bumbukalniņā – Latvijas atbrīvošanas cīņu vietu.

Saglabāsim atmiņā sekmīgo Neatkarības karu un tās varoņus!

GN
2025. g. 22. maijā



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI





3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com