|
Laiks Latvijā: |
Laikraksts Latvietis Nr. 848, 2025. g. 5. jūnijā
Latvijas vēstniecība Austrālijā -
Afiša filmai „Korespondents“.
Filmas „Korespondents“ („The Correspondent“) izrāde Austrālijas Nacionālās universitātes Filmu grupā (ANU Film Group). FOTO Latvijas vēstniecība Austrālijā.
Vēstnieks Marģers Krams atklāj filmu. FOTO Latvijas vēstniecība Austrālijā.
Pēteris Greste sniedz video vēstījumu. FOTO Latvijas vēstniecība Austrālijā.
Filmas „Korespondents“ („The Correspondent“) izrāde Austrālijas Nacionālās universitātes Filmu grupā (ANU Film Group). FOTO Latvijas vēstniecība Austrālijā.
Piektdien, 30. maijā Kanberā Latvijas vēstniecība kopā ar Austrālijas Nacionālās universitātes Filmu grupu (ANU Film Group) prezentēja īpašu filmas Korespondents seansu. Tā ir par Austrālijas latviešu žurnālistu Pēteri Gresti, kurš 2013. gadā tika arestēts Kairā par nepatiesu apsūdzību terorismā.
Filma stāsta par žurnālistikas brīvību un briesmām, ar kurām saskaras žurnālisti, aizstāvot patiesību un sabiedrības tiesības piekļūt neapstrīdamiem faktiem. Ievērības cienīgi, ka filmas režisors ir atzītais Austrālijas režisors Krivs Stenders* („Red Dog“, „Kill Me Three Times“), kurš ir vēl viens Austrālijas iedzīvotājs ar latviešu izcelsmi un Gresta tuvs ģimenes draugs. Atklājot filmu, vēstnieks Marģers Krams atzīmēja: „Šī filma stāsta par Latvijas un Austrālijas diplomātiem, kas strādā plecu pie pleca. Latvijas un Austrālijas politiķiem, kas kopā stāv par mūsu kopīgajām vērtībām, taisnīgumu un žurnālistikas brīvību. Viņi kopā cīnījās par Pēteri Gresti. Bijusī Latvijas vēstniece Ēģiptē Iveta Šulca savos memuāros raksta: „Visu šo ieslodzījuma laiku Pētera ģimene un Austrālijas un Latvijas diplomāti nenogurstoši – varētu pat teikt, spītīgi – strādāja kopā, lai panāktu Pētera atbrīvošanu.““
Pēteris Greste bija ierakstījis video vēstījumu, kas tika atskaņots pirms filmas. Tajā viņš atzīmēja:
„Šī filma atgādina, ka preses brīvība joprojām ir ļoti apdraudēta. Mēs redzam, kā valdības visā pasaulē izmanto nacionālās drošības retoriku, lai vajātu neērto žurnālistiku [...]. Es vēlos atzīt Austrālijas un Latvijas vēstniecību un to darbinieku lomu, palīdzot man pārvarēt laiku Ēģiptē un galu galā panākt manu atbrīvošanu.“
Latvijas vēstniecība Austrālijā
* Skat. rakstus „No cietuma līdz prezidenta namam“ un „Rudais suns“.