Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Etnogrāfiskas vērtības trimdā

Ventspils novada sakta aizceļo uz Ameriku

Laikraksts Latvietis Nr. 855, 2025. g. 24. jūlijā
Marianna Auliciema -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Ventspils novada derību sakta, ko bēgļu gaitās izveda Līna Voicechovska (dz. Pužaks) 1944. gadā. Dāvinājusi Nora Liepa. FOTO Muzejs „Latvieši pasaulē“.

Saktas aizmugurē ierakstīti vārdi: „Puzhaks“; „Meita Grieht“ un „1862“. FOTO Muzejs „Latvieši pasaulē“.

Līna Voice (Voicechovskis, dz. Pužaks) Lankasterā, Pensilvānijā, ASV 1995. gadā.

Dodoties bēgļu gaitās Otrā pasaules kara laikā, cilvēki domāja ne tikai par dzīvībai nepieciešamo. Daudzi paspēja paņemt līdzi arī kādu īpašu priekšmetu ar dziļu personisku nozīmi – simbolisku lietu, kas atgādināja par mājām, ģimeni un tēvzemi.

Dažreiz tās bija arī etnogrāfiski nozīmīgas lietas, kas ne tikai pārstāvēja Latvijas kultūru, bet arī liecināja par konkrētu novadu tradīcijām, tērpu un amatniecības stilu.

Nonākot mītnes zemēs, šiem priekšmetiem tika piešķirta vēl lielāka nozīme. Tie kļuva par autentiskām liecībām – glābtiem artefaktiem no okupētās Latvijas, kas saglabā senās, unikālās kultūras pēdas.

Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas daļa šo vērtību atgriezušās dzimtenē. Šodien vairākas no tām glabājas muzeja „Latvieši pasaulē“ krājumā.

Ventspils novada derību sakta

Līna Pužaks (1904–2004) dzima un auga Ovišos (tolaik Sarkanmuižas pagastā, mūsdienās Ventspils novada Tārgales pagastā). Jaunībā Līna palīdzēja sava tēva māsai Grietai Ādamsonei (dz. Pužaks) ķemmēt matus, jo Grietai bija triekas skarta roka. Pateicībā par palīdzību Grieta uzdāvināja Līnai šo saktu. Šādas greznas Kurzemes saktas tradicionāli tika glabātas ģimenēs un nodotas no paaudzes paaudzē. Uz saktas aizmugures ir ieraksts „Puzhaks Meita Grieht.1862“. Iespējams, ieraksts veikts par godu Grietas derībām, tomēr pati sakta, visticamāk, ir vēl senāka.

Līna ar vīru Nikolaju Voicechovski un meitu Noru dzīvoja Viesītē. 1944. gadā jūlijā ģimene bēga no tuvojošās kara frontes un ar vilcienu devās uz Līnas vecāku mājām Ovišos. Oktobrī Līna ar ģimeni bēga tālāk, izbraucot no Ventspils ar evakuācijas kuģi. Pirms aizbraukšanas Līna sev līdzi iepakoja svarīgāko, tostarp arī šo lielo saktu. Mazāk svarīgās lietas, piemēram, traukus, Līna paslēpa, ierokot zemē pie tēva mājām.

Pēc vairākiem gadiem, pavadītiem bēgļu gaitās Eiropā, Voicechovsku ģimene pārcēlās uz Ameriku, kur Līna saktu glabāja līdz savai nāvei 2004. gadā.

Marianna Auliciema
Muzeja „Latvieši pasaulē“ kuratore



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI



3x3 Australija