Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Jāņi Sidnejā

Svinībās piedalās gan latvieši, gan cittautieši

Laikraksts Latvietis Nr. 657, 2021. g. 7. jūlijā
Gundega Zariņa -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Jāņu svinēšana baznīcas zālē Hombušā. FOTO YACAH.

Līgotājas. FOTO YACAH.

Viktorija Mačēna uz akordeona pavadīja dziedātājus. FOTO YACAH.

Jāņu svinēšana baznīcas zālē Hombušā. FOTO YACAH.

Sidnejas latviešu veco ļaužu aprūpe, bijusī LAIMA, katru gadu rīkoja visiem saviem klientiem divus sarīkojumus – Jāņus un Ziemassvētkus. Klienti galvenokārt bija latvieši. Valdības toreizējie noteikumi ierobežoja klientu skaitu uz 25, bet ja ne vienmēr tādā skaitā nebija latviešu, tad paņēma klientus no CALD (Culturally and Linguistically Diverse) vides – vai nu poļus, itāļus, lietuviešus un arī austrāliešus.

Sākumā sarīkojumi notika Latviešu namā, tad pārgāja uz Latviešu Sv. Jāņa draudzes namu Hombušā. Kad LAIMA pārgāja no Sidnejas Latviešu biedrības paspārnes uz patstāvīgu organizāciju ar pārdēvēto nosaukumu Your Aged Care at Home (YACH) un nomāja biroja telpas Daugavas Vanagu namā Benkstaunā, tad turpmākie sarīkojumi – i Jāņi, i Ziemassvētki notika DV namā. Ar laiku klientu skaits (tagad ieskaitot National Disability Insurance Scheme NDIS klientus) sasniedzis 100, un laiks meklēt plašākas telpas, kas visiem pieejamas. DV namā, lai sasniegtu zāli augštelpā bija jāšķērso 5-6 kāpņu pakāpieni, pirms tiek pie elektroniskā krēsliņa, kas uznestu augšā. Pašlaik tas arī sabojājies un nav salabojams vecuma dēļ. Ir labi kalpojis daudzus gadus! (To tagad drīzumā atvietos ar pilnīgu jaunu ierikti no apakšas līdz augšai.)

Tuvojoties Jāņiem, aizrunāja atkal baznīcas zāli Hombušā. Izrādījās ideāli piemērota vieta, jo viegli iebraukt mašīnu, novietot klientus ar dažādu veidu ratiņiem vai pat bez pie īpašs izbūvētas ieejas tiem ar īpašām vajadzībām. Telpas gaišas, saulainas kā vasaras dienā, kaut pie mums ziemas vidus! Bet Jāņi paliek Jāņi – gada vidū.

Tos mums šoreiz iznāca svinēt, kā parasti ceturtdienā, 17. jūnijā. Labi, ka tā, jo jau nākamajā nedēļā Sidnejā no jauna uzsākās Covid uzliesmojums, un viss tika slēgts! Bet to jau nezinājām, kad priecājamies ceturtdien. Sanāca pāri par 70 cilvēku, kurus sagaidīja ar meijām un puķēm izpušķota ieeja un iekštelpas. (Sunītis Ralfīte palika mašīnā. Uz maiņām vedām viņu pastaigāt.) Galdi bija skaisti izgreznoti ar puķēm un efejām Vinnas (Wynne) Jumikes uzraudzībā, kā arī uz galdiem trauciņos viņas pašas sagatavotais Jāņa siers.

Sanākušos uzrunāja YACAH valdes locekle un YACAH darbiniece Gundega Zariņa, pastāstot īsi par Jāņu nozīmi latviešiem, kā arī par īpašiem ēdieniem – Jāņu sieru un pīrāgiem, kurus vēlāk piedāvāja sasildītus. (Tos ziedoja Daugavas vanagi, Vinna un Gundega, izcepot DV virtuvē.) Viktorija Mačēna klātesošos dziedātājus pavadīja ar akordeonu, rodot pareizo noskaņojumu Jāņu svinībām. Visiem bija pieejamas skaistas dziesmu lapiņas.

Parasti pēdējos gados, lai ietaupītu naudu, ēdienus gatavoja paši darbinieki, bet ar to, ka 2020. gadā sakarā ar pirmo COVID uzbrāzmojumu nebija atļauts Jāņus svinēt, ietaupīto naudu izlietoja, lai šogad sarunātu privātu saimnieci. Tas deva darbiniekiem veltīt laiku, lai sarunātos ar klientiem un iepazīties ar viņu līdzi uzaicinātajiem ģimenes locekļiem, radiem, draugiem un pakavēties ilgāk ar tiem, kuri bija atnākuši vieni paši. Pa starpu Andrejs Mednis uzstājās, uz klavierēm spēlējot tautai pazīstamu dziesmu virknējumus. Tā nemanot, Viktorijas maigās akordeona spēles pavadīta pagāja YACAH Jāņu svinēšana. Kaut pašlaik tikai 13 klienti no 100 ir latvieši, šī tradīcija turpina parādītu latviešu valodu un tradīcijas mūsu pārējiem klientiem un cerība, ka vairāk latviešu atradīs iedvesmu, lai izvēlētos šo aprūpi, kas ir īpaša, bet ne tikai latviešiem veltīta.

Gundega Zariņa
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com